Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

VIDEO: Dobytčí trhy jako ve středověku? Stále existují v Ománu

Tereza Zavadilová
tzv

Hory, oázy, pouště, klid, starobylá města i okázalá moderní architektura, opera a nákupy. Arabský Omán toho nabízí hodně.

Reklama

Omán, rozhlehlá země sousedící se Saúdskou Arábií i Spojenými arabskými emiráty, se otevřela turistům poměrně nedávno. A není zdaleka tak lidnatá, jako třeba Dubaj. Proto tam lidí jezdí za nedotčenou přírodou a autenticitou. 

Oblíbeným turistickým městem je Nizwa, asi sto padesát kilometrů od hlavního města Maskatu. Nizwa sama mimochodem byla kdysi metropolí Ománu: a to v šestém a sedmém století. Sám prorok Mohamed motivoval její obyvatele ke konverzi ke svému novému náboženství a dosud v Ománu existuje původní větev islámu, která se neřadí mezi sunnu ani šíu, s názvem ibádí. V jinak dominantně muslimském Ománu je svoboda vyznání i křesťanské a hinduistické modlitebny.

Pozoruhodné trhy

Stará historie města, které bývalo odnepaměti centrem obchodu, vzdělanosti i umění, je patrná na každém kroku. Oblíbený je místní souk, trh, na kterém lze koupit tradiční potraviny jako ománskou chalvu a datle, i řadu dalších věcí. Nedaleko souku se koná tradiční dobytčí trh, který jako by vypadl z historického filmu - prodávané krávy, býci, kozy a ovce se potenciálním zájemcům i zvědavcům ukazují při klusu dokola tribuny, prodejci je halasně pobízejí a vychvalují a vyvolávají se ceny.

Trh je atrakcí i pro turisty - výlety do Nizwy proto nabízejí k pobytům v muskatské oblasti i tuzemské cestovky včetně Čedoku, jak potvrzuje mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.

Kateřina Pavlíková, Čedok

Mluvčí Čedoku Pavlíková: Exotika se teď dá pořídit o dost levněji

Omán, Madagaskar, Zanzibar. Čedok nabízí exotiku i pro milovníky all inclusive zájezdů a poznávání. Díky spojení s polským vlastníkem má Čedok silnější vyjednávací pozici a dostane se na lepší ceny, říká mluvčí tradiční české cestovní kanceláře Kateřina Pavlíková. Letošek bude v historii Čedoku pravděpodobně nejúspěšnější od revoluce.

Přečíst článek

I v Nizwě je patrný vliv minulého, velice oblíbeného, pokrokového sultána Kábuse bin Saida, který do té doby izolovaný Omán zásadně zmodernizoval. Sám filantrop a milovník vědy a umění, nechal zrenovovat historickou pevnost, která je cílem turistů, a také mešity, z nichž několik pochází již z prvního tisíciletí. V městě je několik univerzit a nedaleko Nizwy je dechberoucí třítisícová hora Jebel Akhdar, na jejímž vrcholu jsou kameny s fosiliemi a v pohoří tradiční vesnice vytesané ve skále. 

Moderní sultán otevřel Omán

Vliv sultána Kábuse je nicméně ještě patrnější v metropoli Muskatu. Mezi perly současné islámské architektury patří muskatská opulentní Královská Opera a Velká mešita, kterou mohou navštívit i nemuslimové.  Mezi vyhledávané cíle v Muskatu patří tradiční souk Mutrah. 

Omán patří mezi ropné státy. Bohatství země je vidět na architektuře i nových silnicích a celkově vysoké úrovni turistických služeb a moderních hotelů. V Ománu se pěstuje řada druhů datlí a země je po staletí známá výrobou vonného kadidla. 

Dovolené o Vánocích jdou na dračku. Vítězí Egypt, Maledivy či Kanáry
video

Dovolené o Vánocích jdou na dračku. Vítězí Egypt, Maledivy či Kanáry

Navzdory nejisté ekonomické situaci Češi na cestování nezanevřeli, a i o letošních Vánocích vyrazí do zahraničí. A ve srovnání s předchozími covidovými sezónami jich bude cestovat mnohem víc.

Přečíst článek

Nosy Be - Přírodní rezervace Lokobe

REPORTÁŽ: Nejlepší „zašívárna“ světa? Madagaskar uchvátí baobaby i mlsnými lemury

Další díl reportáže z Madagaskaru, kam se dostanete z Prahy za 10 hodin letadlem s Čedokem, vás zavede do pralesa za lemury, k posvátným stromům i do místa, kde se destilují základní ingredience těch nejslavnějších parfémů světa. Dozvíte se, proč jezdil na ostrov slavný spisovatel Gerald Durrell, kde je schovaný báječný hotýlek a jak se nakupuje vanilka. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Katedrála v Bordeaux na konci 19. století

FOTOGALERIE: Jak se cestovalo na konci 19. století bez davů a focení na mobily?

Přečíst článek
REPORTÁŽ: Navštívili jsme nejvoňavější kout světa. Je jím Salála v Ománu

REPORTÁŽ: Navštívili jsme nejvoňavější kout světa. Je jím Salála v Ománu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme