Reklama

Sotheby´s hlásí rekordní prodeje. Trh s uměním je na rozdíl od toho akciového neprůstřelný

Součástí prodeje sbírky rozvádějícího se páru Macklowových byl i obraz Andyho Warhola Blue Airmail Stamps, který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.
Sotheby's, s laskavým svolením
Dušan Kütner
duk

Pouhé dva týdny stačily na to, aby se v jedné z nejvíce prestižních aukčních světa Sotheby´s prodalo umění za 2,5 miliardy dolarů (asi 58,7 miliardy korun). Rekordní týden přinesl jedenáct aukčních rekordů, z toho šest od ženských umělkyň. Značkou část ovšem tvoří výtěžek z druhé aukce rozvádějících se manželů Mackloweových ve výši téměř čtvrt miliardy dolarů. Trh s uměním je v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa neprůstřelná investice, napsal deník The New York Times.

Reklama

Dva senzační týdny skončily v prestižní síni Sotheby´s na newyorském Manhattanu ve čtvrtek večer aukcemi vycházejících hvězd i zavedených současných jmen, které dohromady vynesly 283,4 milionu dolarů (asi 6,65 miliardy korun) – a překonaly zároveň 11 rekordů pro umělce včetně šesti žen. To posunulo průběžný součet letošních jarních prodejů v Sotheby's, Christie's a Phillips na více než 2,5 miliardy dolarů, uvedl The New York Times.

Mimořádně vzácný exemplář závodního automobilu Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut z roku 1955 se na soukromé aukci 5. května 2022 prodal za 135 milionů eur (3,3 miliardy korun). Stal se tak nejdražším prodaným automobilem všech dob, oznámila automobilka.

VIDEO: Podívejte se na nejdražší auto na světě – sportovní Mercedes z roku 1955 za tři miliardy korun

Mimořádně vzácný exemplář závodního automobilu Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut z roku 1955 se na soukromé aukci prodal za 135 milionů eur (3,3 miliardy korun). Stal se tak nejdražším prodaným automobilem všech dob, oznámila automobilka. Podívejte se, jak byl vůz před aukcí prezentován aukční síní Sotheby´s.

Přečíst článek

Trh je silnější než kdy předtím,“ řekl newyorský obchodník s uměním David Benrimon. „Jen prodej sbírky Mackloweových vydělal téměř miliardu dolarů,“ dodal. Měl na mysli rekordní aukci „Macklowe Collection“ za 922 milionů dolarů v Sotheby's, která skončila v pondělí v době, kdy akciový index S&P 500 dál pokračoval v poklesu. Součástí sbírky byl i obraz Andyho Warhola „Blue Airmail Stamps“ (na snímku), který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.

Když se akciové trhy propadnou,“ dodal Benrimon, „lidé chtějí investovat do umění. Je to hmatatelnější. Trh s uměním je neprůstřelný.“ Trh s uměním tak stále vzkvétá navzdory nedávnému poklesu akcií zejména technologických firem, vyvolaného rostoucími obavami z dopadu inflace a války na Ukrajině, podotkl deník.

Aukce v Sotheby´s

Rozvod století. Aukce v Sotheby´s přinesly Mackloweovým téměř miliardu dolarů

Poslední kus z jedné z největších a nejcennějších uměleckých sbírek byl vydražen během pondělního večera v newyorské aukční síni Sotheby’s. Rozvedeným manželům Mackloweovým pondělní prodej přinesl na konto 246,1 milionu dolarů, píše agentura Bloomberg. Společně s první, listopadovou aukcí se celková cena za prodaná díla přehoupla přes 922 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy korun).

Přečíst článek

Výsledky potvrzují pozitivní hodnocení nejnovější výroční zprávy Art Basel a UBS Global Art Market Report, která uvádí, že mezinárodní prodej umění se „silně zotavil“ z pandemie koronaviru, přičemž tržby dosáhly v roce 2021 odhadem 65,1 miliardy dolarů, což je nárůst o 29 procent z předchozího roku.

Někteří odborníci, kteří upozorňovali na nedávný náhlý kolaps trhu s NFT neboli nezaměnitelnými tokeny, ale míní, že dříve nebo později bude umělecký svět opět ovlivněn událostmi v širším světě. „Umění má tendenci zaostávat na trhu,“ řekl Doug Woodham, vedoucí partner Art Fiduciary Advisors, firmy se sídlem v New Yorku, která poskytuje finanční poradenství související s uměním. 

I trh s uměním se může zhroutit

„Koncem 80. let se na trh dostal spekulativní kapitál – a pak v roce 1990 došlo ke zhroucení akciového trhu,“ dodal Woodham, bývalý výkonný ředitel Christie's, při vzpomínce na důsledky irácké invaze do Kuvajtu. „ A trh s uměním se zhroutil až v roce 1991,“ podotkl.

Woodham spolu s mnoha pozorovateli trhu zaznamenal velké množství mezinárodního kapitálu, který byl investován do děl mladých nadějných malířů, z nichž některá přinesla spekulantům masivní krátkodobé výnosy. V loňském roce celosvětový aukční prodej obrazů umělců mladších 40 let vyletěl na 259,5 milionu dolarů, což je o 177 procent více než v roce 2020, podle údajů francouzské aukční analytické společnosti Artprice.

Obraz Shot Sage Blue Marilyn

Aukční rekord. V Christie’s vydražili Warholovu Marylin, výtěžek půjde na charitu

Slavný portrét portrét herečky Marilyn Monroe od Andyho Warhola se v prodal v aukční síni Christie’s v New Yorku za 195 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Jedná se o nejvyšší cenu, za níž se dosud vydražilo jakékoliv dílo z 20. století.

Přečíst článek

A o díla byl v uplynulých dvou týdnech v Sotheby´s eminentní zájem opět. Například prodejní cena obrazu z roku 2020 „Falling Woman“ od Anny Weyantové  z New Yorku byla odhadována na 150 tisíc až 200 tisíc dolarů. Online dražitele za něj nakonec dal za 1,6 milionu dolarů. Obraz Christiny Quarlesové „Night Fell Upon Us Up On Us“ byl odhadován na 600 tisíc až 800 tisíc dolarů, cena plátna ale vystřelila na 4,6 milionu – předchozí aukční maximum některého z jejích děl bylo „pouhých“ 686 tisíc dolarů.

Díla zavedených umělců šla samozřejmě ještě výš. Jedním z úvodních kousků byl například impozantní obraz od Francise Bacona ve zlatém rámu „Study of Red Pope 1962, 2nd Version 1971“. Obraz se majitel pokoušel neúspěšně prodat už před pěti lety. Nyní byl prodán za 46,3 milionu dolarů.

Magazín Newstream CLUB

Tématem druhého čísla byznysově - lifestylového čtvrtletníku je návod, jak globálně uspět, jak dobýt svět a užít si ho.

Na titulní straně představujeme neurologa Martina Tolara. Jeho společnost Alzheon je nejblíž ze všech farmaceutických firem světa k dosažení schválení léku na Alzheimerovu nemoc. Co všechno musel obětovat a jak těžké bylo prosadit se v USA?

„Amerika je kouzelná v tom, že když máte chuť něco dělat, máte výdrž a nadšení, tak vám pomůže. Ona je to země plná lidí, kteří tam přišli s jedním kufrem a vybudovali si tam z ničeho, jen ze svých snů, celý život,“ říká Tolar v hlavním rozhovoru magazínu.

A magazín dále přináší řadu příběhů osobností, kterým se ve světě podařilo uspět. Eduard Kučera například vypráví, jak těžké bylo hledat vhodného správce majetku a vysvětluje, proč se nakonec rozhodl většinu investic mít v USA.

Architekt Petr Štefek pracoval v Londýně u Normana Fostera a popisuje rozdíly mezi globální londýnskou scénou a Prahou.

Legendární investor Gabriel Eichler pak popisuje svou cestu z USA zpět do Československa a jak tu jeho know-how pomáhalo budovat svobodnou ekonomiku.

Jak dostat dítě na Oxford?

Připravit svým potomkům ty nejlepší startovní podmínky pro život, kariéru a úspěch ve světě je snem každého rodiče. Stojí to však peníze a čas. A také je k tomu potřeba učinit celou řadu správných rozhodnutí od volby střední školy přes kroužky a další mimoškolní aktivity. Odměnou ale může být studium na některé z nejprestižnějších univerzit světa na obou březích Atlantiku i Pacifiku. Jak ta správná rozhodnutí skutečně učinit poradí nejpovolanější odborníci ve druhém čísle magazínu Newstream CLUB, který právě vychází.  K dostání je v síti trafik Lagardère i online

Příští číslo magazínu Newstream CLUB vyjde již v březnu. 

Související témata

Miliardáři

Vzdělávání

Biohacking

Reklama

Související

CryptoPunk na Pražském hradě

Sotheby’s chystá unikátní aukci. Prodá kolekci 104 NFT CryptoPunks za miliony dolarů

Přečíst článek
Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy Kč). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem dnešní dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber. Do konečné ceny se promítla ještě aukční přirážka.

Klimtův obraz Dáma s vějířem překonal evropský aukční rekord. Nejen v malbě, ale v umění vůbec

Přečíst článek
Zlatý Křik I od Mikuláše Medka

Čeští umělci bodovali v aukci Sotheby's. Nejdráž se prodalo dílo Mikuláše Medka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme