Reklama

Řada Čechů hledá ve Španělsku plán B pro život, říká makléřka

Řada Čechů hledá ve Španělsku plán B pro život, říká makléřka
Fer Goméz, užito se svolením
Tereza Zavadilová

Radmila Posadová se svou agenturou Ska Reality zprostředkovává nákupy nemovitostí ve Španělsku pro různorodou klientelu. V poslední době se zájem zvyšuje. „Ve Španělsku je inflace poloviční a v zimě stačí ten pověstný svetr. Češi tam hledají druhý domov,” poznamenává. 

Reklama

Jak se poptávka Čechů po nemovitostech ve Španělsku vyvíjí v letech? Zvýšila se například v poslední době?  

Já osobně se léta specializuji na nemovitosti ve velmi konkrétní a prémiové lokalitě, na jižním pobřeží Andalusie, takže mohu mluvit pouze za Costa del Sol, což bude taková má bublina. I tak zde jednoznačně poptávka, která je historicky dost vysoká, roste. Skutečně dobrých míst k žití v Evropě, ale i na světě celkově, nepřibývá a trend je jasný: bude hůř.

Při dnešní globalizaci a zásadní změně životního stylu za poslední léta při základním právním a společenském rámci s danými pravidly je pak rozhodování o investici v Evropě za mě jasné. Takže, poptávka je velká, skokově se zvýšila v období Covidu, s příchodem války blíž k našim hranicím, a teď i v návaznosti na vysokou inflaci, která je ve Španělsku méně než poloviční, a s rostoucími cenami energií. Zde přitápíme pár měsíců v roce, a když si dáte ten v Čechách skloňovaný svetr, tak ani nemusíte. 

Jak Češi nejčastěji užívají koupené nemovitosti? Spíše na vlastní rekreaci nebo i na pronájem?  

Většina mých klientů si kupuje druhé domovy, kde lze v podstatě celoročně dělat spoustu věcí jen dle nálady a času, protože je prakticky pořád hezky, takže využití je převážně osobní. Ale pronájmy jsou také populární a velmi lukrativní. Jen je třeba si dát pozor na místní legislativu, protože Andalusie má převedeny kompetence ohledně regulace pronájmů. 

Reklama
Nemovitosti v Andalusii, Španělsko Fer Gomez, užito se svolením

Lze zobecnit, jak často, kolikrát do roka, lidé lokalitu navštěvují?  

Zobecnit opravdu nelze, protože ti, kdo se u nás na jihu rozhodnou investovat, rozhodně netvoří nějakou homogenní skupinu. Společné mají jistě to, že chtějí průsečík toho nejlepšího, na což se dobře zvyká a tím pádem i počáteční představa občasných návštěv takříkajíc chaty u moře velmi často bere za své.

Mám klienty, kteří doslova pendlují mezi Českem a Španělskem , a musí si hlídat maximální délku ročního pobytu, aby nepodléhali španělskému - nevýhodnějšímu - zdanění, a ty, kteří by to tak dělali velmi rádi, ale zatím z různých důvodů nemohou. Klasické ideální nastavení je užít si hezké jarní a letní měsíce v Čechách a na Moravě, a s příchodem šeda a tmy se přesunout na Costa del Sol.  

Zbytek rozhovoru o tom, zda se dá letní byt ve Španělsku pořídit na hypotéku a kde a co si Češi nejraději kupují, se dočtete v novém magazínu Realitní Club

Bytový komplex Nová Karolina v centru Ostravy.

Dalibor Martínek: Doba se definitivně změnila. U developera už nový byt nehledejte

Současní miliardáři, kteří před třiceti lety postavili svůj byznys na výstavbě bytů, začínají šlapat vodu. Korec, Kunovský, Sekyra a spol. Zkušení podnikatelé, kteří dokázali najít způsob jak vydělat miliardy korun na tom, že získali pozemky, postavili na nich domy a byty výhodně prodali.

Přečíst článek

Reklama

Související

Španělská Malaga se dostává do popředí zájmu českých investorů do realit.

Španělský sen. Byt v Malaze stojí stejně jako v Olomouci, ale nese jako ten v Praze

Přečíst článek
Řadový dům ve Španělsku.

Kvůli covidu Češi kupují nemovitosti v zahraničí. Nejčastěji za sedm milionů

Přečíst článek
Natáčení podcastu Realitní Club s Janem Řežábem z JRD.

Začíná se hýbat trh s pozemky. Dřív lidé říkali, možná prodám. Dnes prodají, tvrdí developer

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme