Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

„Odysseus má nový domov.“ Američané dostali své plavidlo na Měsíc

Mise IM-1 se pokusí vrátit USA na Měsíc a o první soukromé lunární přistání
Intuitive Machines
 ČTK

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines je na povrchu Měsíce. Američané to opět dokázali. Po 52 letech, kdy na lunárním povrchu přistál modul Apolla 17.

Reklama

Řídící středisko čeká na potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Pokud se potvrdí hladké dosednutí, stane se zároveň Odysseus prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, které na lunárním povrchu měkce přistálo.

Podívejte se, jak lunární modul Nova-C společnosti Intuitive Machines odstartoval z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX.

„Bezpochyby můžeme potvrdit, že je naše vybavení na Měsíci,“ uvedl krátce po plánovaném čase přistání modulu šéf mise IM-1 Tim Crain. „Odysseus má nový domov,“ dodal v živém vysílání z řídicího střediska v Houstonu.

Šestinohý robotický přistávací modul, který mimo jiné nese vědecký náklad amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první - ač slabé - spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách, během kterých v řídicím středisku vládlo napjaté ticho, přerušované jen občasnými pokyny či aktualizacemi.

Po vyřešení problémů s komunikací operátoři potvrdili, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začal posílat data. Nyní pracujeme na odeslání prvních obrázků z lunárního povrchu,“ uvedla firma Intuitive Machines. Agentura AP podotýká, že společnost zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosáhla zamýšleného cíle - místa asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce v oblasti kráteru Malapert A.

Kromě vědeckého vybavení na modulu Odysseus k Měsíci odletěla průsvitná bedýnka s vyskládanými 125 koulemi stříbrné barvy, každá o průměru jednoho palce (2,54 centimetru). Na každé kouli je vyryté jméno některé z velkých osobností historie lidstva od antiky až po současnost, je tam například spisovatel a novinář Gabriel García Márquez, umělec a vynálezce Leonardo da Vinci, filozof Aristoteles nebo výtvarník Andy Warhol a spisovatelka Virginia Woolfová. Jde o umělecké dílo Američana Jeffa Koonse nazvané Moon Phases (Fáze Měsíce). Svojí barevností útvary představují 62 fází Měsíce od novu přes úplněk až po další nov tak, jak jsou viditelné z povrchu Země.

IM-1 se stala první soukromou misí, která na přirozené zemské družici přistála. O toto prvenství se loni pokusila japonská firma ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepodařilo. Domácího konkurenta měla společnost Intuitive Machines v americké firmě Astrobotic Technology, která v lednu k Měsíci vyslala lunární modul Peregrine. Několik hodin po startu ale společnost informovala o kritickém úniku paliva, kvůli kterému musela od přistání na Měsíci upustit. Peregrine, který měl na lunární povrch dosednout dnes, se nakonec vrátil k Zemi a shořel v její atmosféře.

Společnost Astrobotic Technology byla mezi prvními, kdo Intuitive Machines dnes poblahopřál. „Neuvěřitelný úspěch. Nemůžeme se dočkat, až se k vám v blízké budoucnosti připojíme na povrchu Měsíce,“ uvedla firma na sociální síti X.

AP připomíná i neúspěch robotické sondy Berešit izraelské neziskové organizace SpaceIL, která se na Měsíc zřítila v dubnu 2019. Stejný osud loni v srpnu potkal i ruský modul Luna-25.

Svá kosmická plavidla na Měsíc dostaly kromě Spojených států zatím pouze čtyři země - Sovětský svaz, Čína, Indie a nedávno, letos v lednu, i Japonsko. Všechny soukromé pokusy o hladké přistání na měsíčním povrchu dosud selhaly.

Spojené státy jsou jediné, které na Měsíc vyslaly člověka. Naposledy přirozené zemské družice dosáhly v roce 1972, kdy se po povrchu prošli astronauti NASA v rámci mise Apollo 17.

Mise IM-1 se pokusí vrátit USA na Měsíc a o první soukromé lunární přistání

Američané se mohou vrátit na Měsíc už dnes. Pokusí se o to soukromá firma

O první soukromé přistání na Měsíci se ve čtvrtek před půlnocí pokusí mise IM-1 americké společnosti Intuitive Machines. V případě, že se modulu podaří hladké přistání, se zároveň Spojené státy vrátí na Měsíc poprvé od roku 1972, kdy skončil program Apollo amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Na Měsíci bude rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin (na snímku sonda Hakuto-R).

Na Měsíci bude nebývale rušno. Láká jako základna i jako možný zdroj surovin

Přečíst článek
Vesmírný teleskop Jamese Webba, který dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru i pátrat po známkách možného života mimo Sluneční soustavu, dnes po mnoha odkladech opustil Zemi. Podle plánu ho ve 13:20 SEČ úspěšně vynesla z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně raketa Ariane 5.

Starty nových raket, dvě zatmění Slunce a možná i přistání na Měsíci. Co čeká astronautiku v roce 2023?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme