Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Czech Press Photo 2023 zná nominace. Prohlédněte si fotografie

Michal Fanta, HZS ČR / Požáry Řecko
Michal Fanta, HZS ČR / Požáry Řecko
 nst
nst

Soutěž Czech Press Photo zveřejnila nominace na nejlepší snímky za rok 2023. Letošnímu ročníku jako téma dominují prezidentské volby a válka na Ukrajině. Vítězové budou oznámeni 31. ledna v Národním muzeu, následně se oceněné i nominované snímky představí veřejnosti na výstavě.

Reklama

Mezinárodní porota vybírala nominace z více než čtyř tisíc snímků od celkem 236 fotografů a fotografek.

„Stejně jako v minulých letech byla práce poroty náročná a o fotografiích jsme hodně diskutovali. Nad výsledky v jednotlivých kategoriích jsme se ale nakonec vždy shodli, což mě těší,“ říká předseda poroty a šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch. V porotě dále zasedli belgický fotograf Nick Hannes z Panos Pictures, česká fotografka a dokumentaristka Dana Kyndrová, reportážní fotograf agentury EPA Filip Singer a ředitel Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie.

Soutěží se v osmi kategoriích: Aktualita, Reportáž, Každodenní život, Umění a kultura, Sport, Portrét, Člověk a životní prostředí, Lidé, o kterých se mluví. V každé z kategorií uděluje porota tři nominace.

Nominace Czech Press Photo 2023 

Na nominované snímky či soubory snímků se podívejte do galerie:

Reklama

Aktualita

 • Martin Divíšek, EPA / Zemětřesení v Turecku
 • Tomáš Davidov / Nesmírný smutek
 • Roman Vondrouš, ČTK / Výtržnosti u soudu

Reportáž

 • Lukáš Bíba, Economia, a. s. / Cesta prezidenta Petra Pavla na Hrad
 • Lukáš Kaboň, Deník / Poslední rozloučení s ukrajinským vojákem Mykhailem Reutským
 • Lenka Klicperová / Cena za svobodu

Každodenní život

 • Zdeněk Dvořák / Zabijačka – končící tradice
 • Pavel Nasadil / Pravoslavné Vánoce, Vadul Raskov, Moldavsko
 • Petr Topič, Mafra, a. s. / Kyjev v noci

Lidé, o kterých se mluví

 • Tomáš Benedikovič, Deník N / Robert Fico se vrací
 • Michal Hanko, Volný čas / Rozhodnutí
 • Vít Šimánek, ČTK / Soud s Dominikem Ferim

Umění a kultura

 • Jan Jirkovský / Alkehol
 • Honza Sakař / Nikl el al.
 • Roman Vondrouš, ČTK / Punkový pohřeb

Sport

 • Petr David Josek, AP / Mistrovství světa v atletice, Budapešť 2023
 • Petr David Josek, AP / MS ve fotbale, Katar, prosinec 2023
 • Roman Vondrouš, ČTK / Šampioni na Letné

Portrét

 • Milan Jaroš, Respekt / I my jsme měli zmizet v Rusku
 • Kevin V. Ton / Ivan Pohorský
 • Patrik Uhlíř, ČTK / Nikos Armutidis

Člověk a životní prostředí

 • Martin Divíšek, EPA / Sokolí nemocnice v Kataru
 • Michal Fanta, HZS ČR / Požáry Řecko
 • Martin Frouz / Mláďata sojek

Uděleno bylo rovněž tvůrčí stipendium Grant Prahy. Primátor Bohuslav Svoboda vybral soubor Víta Šimánka z ČTK, který dokumentuje oblasti metropole, jež procházejí zásadní proměnou nebo jí v brzké době projdou. Na brownfieldech na Rohanském a Libeňském ostrově, v Bubnech, v okolí smíchovského nádraží a nákladového nádraží Žižkov i na území bývalých továren ve Vysočanech a v Hloubětíně teď vznikají developerské projekty.

„Zanedbaná místa hlavního města se konečně daří přivádět k životu, byť to ještě roky potrvá. Vybraný soubor snímku je svědectvím tohoto stavu i času, v němž se nacházíme,“ komentuje výběr vítěze primátor Bohuslav Svoboda.

Váleční fotografové vědí, kdy přestat fotit, říká galeristka Veronika Souralová

„Převzít pořádání největší české fotografické soutěže Czech Press Photo byla asi jedna z mých největších výzev v životě, bylo to nesmírně náročné, ale mělo to smysl. Na foťák jsem ovšem sama sáhla znovu zase až po šesti letech,“ říká fotografka, galeristka a šéfka prestižních fotografických soutěží Czech Press Photo a Czech Nature Photo Veronika Souralová, která ve své galerii v Nových Butovicích v Praze hostila další klubové setkání Newstream Business Clubu českých a slovenských žen.

Přečíst článek

video

K soutěži Czech Press Photo mě přivedli mravenci, říká její ředitelka Veronika Souralová

Velkou část života Veronika Souralová věnovala fotografování hmyzu a psaní knížek pro děti. Proto ráda chodí sama do lesa a na louky, kde jí příběhy napadají. Před sedmi lety k umění přidala i funkci ředitelky společnosti Czech Photo, která pořádá prestižní soutěž Czech Press Photo. „Osobně jsem velmi introvertní, mám ráda přírodu a samotu. Naopak pracovně se pohybuji mezi velkým počtem lidí. Například na vernisážích, výstavách, kde před lidmi hovořím. Musela jsem se tuto extrovertnější polohu naučit,“ říká. Z vystudované stavební inženýrky se stala fotografka díky zálibě v makrofotografování sociálního hmyzu (mravenců), který je dle jejích slov dokonalým odrazem lidské společnosti, s tím rozdílem, že toto hmyzí společenství funguje.

Přečíst článek

Válka, pohřeb královny i požár. Podívejte se na nominace 28. ročníku Czech Press Photo

Na 6000 snímků poslalo 234 fotografů do 28. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pořadatelé zveřejnili nominace v osmi kategoriích, kterým jako téma dominuje válka na Ukrajině. Objevily se také snímky z požáru v Českém Švýcarsku nebo z rozloučení s královnou Alžbětou II.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme