Reklama

Nominace na Czech Press Photo: covid, tornádo, olympiáda i staroměstské kříže

snímek Petra Topiče (Mafra) zachycující následky ničivého tornáda na jižní Moravě
Czech Press Photo
Dušan Kütner
duk

Nejen covidem je živo oko profesionálního fotografa. Letošnímu ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo kromě koronaviru dominovala témata jako následky ničivého tornáda na jižní Moravě či pro Česko velmi úspěšných letních olympijských her. Podívejte se na snímky nominované v kategoriích Aktualita, Reportáž, Každodenní život a Lidé, o kterých se mluví.

Mezinárodní porota 27. ročníku Czech Press Photo vybírala snímky v osmi  kategoriích. Pětice odborníků hodnotilo více než 4300 snímků od 250 fotografek a fotografů z Česka a Slovenska.

„Tematicky dominovalo rozhodně tornádo, které zasáhlo jižní Moravu, olympijské hry, kříže na Staroměstském náměstí (připomínka obětí koronaviru, pozn. red.) a také demonstrace proti očkování, které se účastnili fotbaloví hooligans. Společně jsme vybrali nejkvalitnější snímky, které reprezentují posledních dvanáct měsíců,“ uvedl šéf fotobanky České tiskové kanceláře (ČTK) Petr Mlch.

Fotografie roku bude vyhlášena společně s vítězi v kategoriích na slavnostním ceremoniálu v lednu v Národním muzeu. Členy poroty jsou vedle Mlcha také ředitel agentury Panos Pictures Adrian Evans z Velké Británie, vedoucí fotograf Getty Images Sean Gallup z Německa, fotografka ze skupiny 400ASA Alžběta Jungrová a fotograf mediálního domu Mafra Jan Zátorský.

Pulp Fiction

Tarantino vydraží nezveřejněné scény z Pulp Fiction jako NFT

Do prudce se rozvíjejícího nového trhu s unikátními digitálními kopiemi neboli NFT vstoupila jedna z hvězd filmového průmyslu, oscarový režisér Quentin Tarantino. V aukci na online tržišti OpenSea nabídne sedm unikátních, dosud nezveřejněných scén z kultovního snímku z roku 1994 Pulp Fiction.

Přečíst článek

Reklama

Porota již vybrala vítěze Grantu Prahy. Vítězný soubor vybírá pražský primátor na doporučení mezinárodní poroty. Cenu získal Petr Vrabec za cyklus Pražské periferie.

Poroty se tradičně účastnily děti z Dismanova dětského rozhlasového souboru. Ty za svou cenu jednoznačně zvolily snímek Barbory Reichové z českého olympijského výboru, která pod vodou zachytila plavkyni Simonu Davidovou.

Reklama

Související

Fotograf Martin Stranka v Mánesu

Dříve byl zájem o mé dílo jen v zahraničí, ale už se to změnilo, říká fotograf Stranka

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme