Jedním z nejzajímavějších uměleckých projektů u nás se stal Svět nevídaný. Organizace Czech Photo spojila síly s Canonem a Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluškou a nachystaly výstavu, která umožňuje lidem se zrakovým postižením se lépe zapojit do vizuálního světa. Projekt, který soutěží o ceny Good Company Circle, popisuje marketingová ředitelka Canonu Eva Kučmášová.
„Převzít pořádání největší české fotografické soutěže Czech Press Photo byla asi jedna z mých největších výzev v životě, bylo to nesmírně náročné, ale mělo to smysl. Na foťák jsem ovšem sama sáhla znovu zase až po šesti letech,“ říká fotografka, galeristka a šéfka prestižních fotografických soutěží Czech Press Photo a Czech Nature Photo Veronika Souralová, která ve své galerii v Nových Butovicích v Praze hostila další klubové setkání Newstream Business Clubu českých a slovenských žen.
Newstream Business Club českých a slovenských žen pořádá další setkání. Hostitelské role se nyní ujala fotografka a ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová. Členky klubu a další pozvané ženy provede galerií a podělí se o svůj příběh, který by pro mnohé ženy mohl být inspirací.
Velkou část života Veronika Souralová věnovala fotografování hmyzu a psaní knížek pro děti. Proto ráda chodí sama do lesa a na louky, kde jí příběhy napadají. Před sedmi lety k umění přidala i funkci ředitelky společnosti Czech Photo, která pořádá prestižní soutěž Czech Press Photo. „Osobně jsem velmi introvertní, mám ráda přírodu a samotu. Naopak pracovně se pohybuji mezi velkým počtem lidí. Například na vernisážích, výstavách, kde před lidmi hovořím. Musela jsem se tuto extrovertnější polohu naučit,“ říká. Z vystudované stavební inženýrky se stala fotografka díky zálibě v makrofotografování sociálního hmyzu (mravenců), který je dle jejích slov dokonalým odrazem lidské společnosti, s tím rozdílem, že toto hmyzí společenství funguje.
Ruská invaze na Ukrajině, pohřeb královny Alžběty II., požár v Českém Švýcarsku i volby do sněmovny a předvolební prezidentská kampaň-nekampaň Andreje Babiše patří mezi témata fotografií, které letos ocenila mezinárodní odborná porota soutěže Czech Press Photo. Za fotografii roku 2022 vybrala snímek ze série fotografií Vojtěcha Dárvíka Mácy (na hlavním snímku), který na Ukrajině dokumentoval válečné události ve městech Buča a Irpiň. Podívejte se na výběr oceněných snímků ve fotogalerii.
Na 6000 snímků poslalo 234 fotografů do 28. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pořadatelé zveřejnili nominace v osmi kategoriích, kterým jako téma dominuje válka na Ukrajině. Objevily se také snímky z požáru v Českém Švýcarsku nebo z rozloučení s královnou Alžbětou II.
Fotografií roku se stal snímek Petra Topiče z mediálního domu Mafra. Snímek pochází ze série s názvem Zkáza, která dokumentuje katastrofické následky po ničivém tornádu na jižní Moravě. Soubor zvítězil v kategorii Aktualita.
Letní olympiáda, věrní fanoušci fotbalových Bohemians 1905, karlovarský filmový festival či fenomén divadla jsou mimo jiné mezi tématy, které dominovaly letošnímu ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo. Podívejte se na snímky nominované v druhé čtveřici kategorií Umění a kultura, Sport, Portrét a Člověk a životní prostředí.
Nejen covidem je živo oko profesionálního fotografa. Letošnímu ročníku prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo kromě koronaviru dominovala témata jako následky ničivého tornáda na jižní Moravě či pro Česko velmi úspěšných letních olympijských her. Podívejte se na snímky nominované v kategoriích Aktualita, Reportáž, Každodenní život a Lidé, o kterých se mluví.
Rozměrná betonová plastika nazvaná Rovnováha u pražského Barrandovského mostu se dnes ráno rozpadla a zasypala přilehlou silnici i cyklostezku. Nikdo zraněn nebyl, v místě je ale částečně omezena doprava. Na bezpečnost tam dohlíží policisté, řekl policejní mluvčí Richard Hrdina.
V automobilovém koncernu Volkswagen by v příštích letech mohlo zaniknout až 140 tisíc pracovních míst. S odkazem na závodní radu německého podniku to dnes uvedla agentura Reuters. Dosud se hovořilo o možném propuštění zhruba 100 tisíc lidí.
Ceny průmyslových výrobců meziročně dál rostou 📈, v červnu ale jejich růst zpomalil na 1,3 procenta. V zemědělství ceny od loňského prosince klesají 📉, přičemž v červnu se pokles mírně prohloubil na 13,5 procenta. U stavebních prací ceny meziročně stouply o 4,1 procenta a u tržních služeb pro podniky o 3,2 procenta. Údaje, které naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele, zveřejnil Český statistický úřad.
Švédskému výrobci osobních automobilů Volvo Cars ve druhém čtvrtletí klesl 📉 provozní zisk meziročně o 72,4 procenta na 800 milionů švédských korun (SEK; 1,75 miliardy korun). Tržby klesly o 17 procent na 78 miliard SEK, uvedla firma v dnešní výsledkové zprávě. Maloobchodní prodej pak automobilce klesl o šest procent na 172 tisíc vozů. Prodej firmám klesl rovněž o šest procent, a to na 169 tisíc kusů.
Americký provozovatel streamovací platformy Netflix 📺 ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil zisk o 8,8 procenta na 3,4 miliardy dolarů (72 miliard korun). Firma o tom ve čtvrtek informovala ve své výsledkové zprávě. Tržby meziročně vzrostly o 13 procent na 12,56 miliardy dolarů. Neflix již pravidelně nezveřejňuje informace o počtu předplatitelů, připomněly agentury.
Stavební úřad uložil čestnému prezidentovi Motoristů a poslanci Filipovi Turkovi pokuty v celkové výši 200 tisíc korun v případu dvou staveb, které postavil bez stavebního povolení. Jeden přestupek označil za nedbalost, druhý za úmysl, píší Seznam Zprávy.
Banky a stavební spořitelny poskytly v červnu hypoteční úvěry 🏡 za 48,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem to znamená nárůst o 32 procent, proti květnu se objem hypoték snížil o sedm procent. Nové úvěry bez refinancování meziměsíčně klesly o čtyři procenta na 36,5 miliardy korun. Úrokové sazby v průměru stouply na 4,79 procenta z květnových 4,67 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
Číst více
Americký prezident Donald Trump v projevu k národu ve čtvrtek večer (v noci na dnešek SELČ) obvinil Čínu z údajně největšího úniku volebních dat 🗳v historii a současně oznámil odtajnění zpravodajských dokumentů, které podle něj odhalí "šokující" slabiny a zranitelnost volebního systému v USA. Trump dlouhodobě bez důkazů označuje výsledky prezidentských voleb z roku 2020, v nichž prohrál s Joem Bidenem, za zmanipulované.
Číst více