Reklama

Aukce v Brně přinesla 6 a půl milionu za obraz Červený herec od Mikuláše Medka

Obraz Červený herec od Mikuláše Medka
Pipilo
 ČTK

Za 6,35 milionu korun se v Brně prodal obraz Červený herec od Mikuláše Medka. Vyvolávací cena byla zhruba poloviční. Dražitelé se utkali také o další Medkovo dílo Malý modrý nudný obraz. Aukce se zastavila na částce 5,8 milionu korun, zjistila ČTK z výsledků na webu Livebid. Podle videozáznamu aukce přihazovali zájemci v sále, po telefonu i přes internet.

Reklama

V Brně se umělecká díla za milionové částky draží jen výjimečně. U Medka, malíře, který žil v letech 1926 až 1974, však nejde o překvapivé ceny. Miliony korun za jeho díla vynakládají sběratelé v Česku i zahraničí.

V Aukčním domě Zezula dnes našel nového majitele také například olej na plátně Poesie od Zdeňka Sklenáře. Z vyvolávací ceny 1,8 milionu korun vystoupal až na 5,7 milionu korun.

Většina dražených děl pocházela ze sbírky Alexandra Skalického, což platí také pro obrazy Medka a Sklenáře. Devětaosmdesátiletý Skalický je fotograf, který po desítky let budoval také vlastní uměleckou sbírku.

Součástí prodeje sbírky rozvádějícího se páru Macklowových byl i obraz Andyho Warhola Blue Airmail Stamps, který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.

Sotheby´s hlásí rekordní prodeje. Trh s uměním je na rozdíl od toho akciového neprůstřelný

Pouhé dva týdny stačily na to, aby se v jedné z nejvíce prestižních aukčních světa Sotheby´s prodalo umění za 2,5 miliardy dolarů (asi 58,7 miliardy korun). Rekordní týden přinesl jedenáct aukčních rekordů, z toho šest od ženských umělkyň. Značkou část ovšem tvoří výtěžek z druhé aukce rozvádějících se manželů Mackloweových ve výši téměř čtvrt miliardy dolarů. Trh s uměním je v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa neprůstřelná investice, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme