Hlavní ekonom společnosti Argos Capital. Absolvoval VŠE v Praze. Zkušenosti s obchodváním na akciových a měnových trzích sbíral ve společnosti Trinity Bank. Poslední rok působil jako hlavní ekonom ve společnosti Colosseum.
články autora
Týden tradera: Burzy po propadech letí vzhůru, kritická situace zůstává v Německu
V minulém týdnu trh reagoval na nedávné mohutné propady. Plnohodnotná růstová korekce se dostavila a burza se tak solidně zazelenala. Podporou byla rozumná čísla o inflaci v USA nebo fáze určitého odklonu pozornosti na rozbouřený Blízký východ. Hlavní americký index S&P 500 se vrátil na dohled mety 5500 bodů.
Uplynulý týden přinesl hned v pondělí jeden z největších burzovních výprodejů za poslední roky, prakticky od začátku pandemie covidu k něčemu podobnému nedošlo. Poklesy odstartovala „asijská seance“, kde ztrácely akcie v rámci Japonska až o 12 procent za den. Volatilita amerických akcií pak odpoledne dosáhnula takřka nevídaných hodnot a vyskočila za den až o 130 procent. Index S&P 500 tak klesnul hlouběji pod 5300 bodů.
Finanční trhy zažily v uplynulém týdnu doslova bouři událostí. Hlavními body byly zasedání centrálních bank, včetně České národní banky (ČNB) a Federálního rezervního systému (Fed). Svoje výsledky reportoval rovněž významný technologický gigant Microsoft. Hlavní americký index S&P 500 se vrátil na pozitivní vlnu a dosáhnul úrovně nad 5500 bodů.
Na trzích zavládla v týdnu poměrně brutální panika. Ztrácely zejména technologické tituly, ale oslabovala i další aktiva. Index amerických technologických titulů Nasdaq 100 tak pokořil nepříliš úspěšný milník, protože zaznamenal největší intradenní propad od prosince 2022. Na špatné náladě se podepsaly zejména horší než očekávané výsledky společnosti Tesla a dozvuky kauzy s IT firmou CrowdStrike.
Akcie zažily volatilní týden. Investoři začínají vnímat více rizika pro světovou ekonomiku a mění strategii ve svých portfoliích. Začíná být navíc patrná rotace do menších společností, index Russell 2000 (index menších společností, takzvaných small-midcaps) tak za několik dní přidal 12 procent. Z technologických společností byl naopak patrný výrazný odtok prostředků. A jaké byly klíčové události uplynulého období?
Globální akciové indexy si zatím připisují růst za růstem. Hlavní americký index S&P 500 se přiblížil úrovním okolo 5600 bodů. Také na pražské burze v tomto týdnu padaly rekordy. Do velké míry se o ně zasloužila sázka Tomáše Čupra na Pilulku bratrů Kasových.
A zas po čase nová historická maxima na akciových indexech. „Rally“ na trzích zatím pokračuje, červenec potvrzuje svoji sezonní lepší výkonnost. Ukazuje se, že současné trhy jsou mimořádně odolné a jen tak je něco prostě nevykolejí. Přesto jsou tu varovné signály z americké ekonomiky. Ta zjevně silněji zpomaluje. Hlavní americký index S&P 500 se i tak dostal ke kulatým 5550 bodům.
Poslední červnový týden se nesl ve znamení korekce trhů a ústupu z nedávno dosažených historických maxim. Na konci prvního pololetí roku 2024 se zdá, že investoři mají znatelný zájem realizovat dosažené zisky. Zároveň si investoři uvědomují, že první polovina roku byla mimořádně štědrá a letní období může být vlivem politických událostí (volby ve Francii, obchodní války atd.) podstatně náročnější. Hlavní americký index S&P 500 se tak pohyboval v rozpětí 5400–5500 bodů.
Trhy zatím jen málo reflektují vzrůstající rizika v oblasti zadlužení vyspělých států, jako je Francie, i tenzi v globálním obchodě, zejména pak na trase EU - Čína. Hlavní americký index S&P 500 se tak dotknul mety 5500 bodů.
Jaké události ovlivňovaly v týdnu světové finanční trhy? Fed nepřekvapil, sazby zůstaly na stejné úrovni. Nicméně, investoři rovněž čekali na úpravu kvartální prognózy a tiskovou konferenci guvernéra Fedu Jerome Powella. Hlavní americký index S&P 500 překročil hladinu 5400 bodů.
První červnový týden se na burzách nesl ve znamení opětovného růstu, a to i přes znatelné ochlazení amerického trhu práce. Ten začíná vykazovat citelné zpomalení, které investoři skutečně vítají. A proč? Nižší tvorba pracovních příležitostí v tamní ekonomice znamená vyšší šanci na dřívější snížení úrokových sazeb ze strany Fedu. Hlavní americký index S&P 500 se tak přehoupnul na nová historická maxima okolo 5350 bodů.
Finanční trhy se pomalu nastavují do prázdninového módu. Po růstových týdnech tak dorazila určitá konsolidace, kterou nezměnila ani nová přicházející data z americké ekonomiky. Opět nám mimořádně zdražuje námořní doprava a chystá se významné IPO ropného giganta. Americký hlavní index S&P 500 klesnul hlouběji pod 5300 bodů.
Americký technologický Nasdaq roste dál až do nebes. Může za to robustní výsledek hospodaření společnosti NVIDIA, která svými čísly rozbila všechna očekávání analytiků. Trhy zatím tolik totiž neakcentují rizika plynoucí z Číny, která by kvůli obchodní politice EU a USA mohla zvýšit clo na dovoz velkých benzinových aut až na 25 procent. Americký index S&P 500 tak překročil hladce hladinu 5300 bodů.
Solidní růst na světových burzách v uplynulém týdnu pokračoval. A mohli jsme se tak dočkat konečně na indexech nových historických maxim. Za vším přitom hledejme zveřejněná čísla o inflaci v americké ekonomice. Hlavní americký index S&P 500 se tak přiblížil hladině 5300 bodů. V rámci domácího trhu pak reportoval svoje hospodářské výsledky ČEZ.
Trhy si prošly znatelnou jízdou, když se dokázaly po předchozích poklesech vrátit na dohled svých historických maxim. Zdá se, že uklidnění v podobě alespoň jednoho poklesu sazeb v letošním roce funguje. Větší impulz pro trh bych očekával až v příštím týdnu, kdy budou zveřejněna klíčová data o inflaci v USA. Známé „Sell in the May and go away“ zatím tedy moc neplatí.
Pražská burza dnes přerušila růst. Index PX po předchozích šesti posíleních v řadě 📉 klesl o 0,52 procenta na 2082,16 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste.
Syřané, kteří v Německu pracují, jsou v zemi nadále 👍 vítáni, do vlasti se ale musí vrátit ti, kteří mají problémy se zákonem. Při své návštěvě v Damašku to dnes prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
Americká společnost Meta Platforms bude nově požadovat, aby inzerenti zveřejňovali informace o použití umělé inteligence nebo jiných digitálních technik k vytvoření nebo pozměňování obrázků či videí v politické inzerci. Cílem je ❌ omezit dezinformace před nadcházejícími kanadskými parlamentními volbami. Provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram to sdělil agentuře Reuters.
Německá ekonomika by se v letošním prvním čtvrtletí mohla vrátit k 📈 mírnému růstu. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla německá centrální banka. V loňském čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) podle statistiků snížil o 0,2 procenta. Stejným tempem německá ekonomika klesla také v celém loňském roce. Celoroční pokles tak vykázala podruhé za sebou.
Pivovar Svijany uvařil loni bezmála 7️⃣2️⃣8️⃣ tisíc hektolitrů piva a překonal tak zhruba o 2,5 procenta dosud rekordní rok 2019, kdy na trh dodal téměř 710 tisíc hektolitrů. Varna pracuje v nepřetržitém provozu a je na hraně kapacity, pivovar proto začal připravovat přístavbu druhé varny, která by měla výrobní kapacity až zdvojnásobit.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal prezidenty a premiéry zemí EU, aby schválili program na nákup dělostřelecké munice za 5️⃣ miliard eur (125 miliard korun). Uvedla to agentura Reuters. Unijní země vyzval také k investicím do svého i ukrajinského vojenského průmyslu.
Prezidenti a premiéři 26 členských zemí Evropské unie se dnes v Bruselu ✅ shodli na další podpoře Ukrajině a vyzvali rovněž Rusko, aby ukázalo skutečnou politickou vůli ukončit válku. Potvrdil to unijní zdroj. Proti byl podle informací maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.
Rusko ☝ stále útočí na energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Účastníkům dnešního summitu EU v Bruselu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slíbené třicetidenní zastavení útoků na energetickou soustavu ze strany Moskvy podle něj vůbec nic nezměnilo.
Britská centrální banka na svém zasedání k měnové politice nechala základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta. Míra inflace podle ní ještě dostatečně 📉 neklesla, další změny v nastavení úroků se proto budou odvíjet zejména od toho, zda bude pokračovat takzvaná dezinflace, tedy postupné snižování míry inflace k dvouprocentnímu cíli.
Celosvětový objem nesplacených vládních a podnikových dluhopisů loni překročil 100 bilionů dolarů (2️⃣,3️⃣ biliardy korun). Vlády a firmy si loni na světových trzích půjčily asi 25 bilionů dolarů, což je témě trojnásobek částky z roku 2007. Ve své dnešní zprávě to uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).