Ve světě superpočítačů má Evropa silné postavení. Jeden vlastní i Škoda Auto

Dva z deseti nejvýkonnějších počítačů světa byly vyrobené v Evropě. Pracují v Německu a v Itálii. Vedou USA, kde fungují čtyři superpočítače z první desítky, na Itálii připadají dva, včetně toho evropského. Vyplývá to z červnového žebříčku Top500, který zahrnuje 500 nejvýkonnějších počítačů na světě.
Zhruba desetina z 500 nejvýkonnějších počítačů světa byla vyrobena na platformě evropské společnosti Eviden. Pobočku má i v České republice, která se významně podílela na vylepšení superpočítače v Bulharsku.
Nejvýkonnějším superpočítačem je americký El Capitan umístěný v kalifornské Národní laboratoři Lawrence Livermora. Jeho výkon je 1742 petaflopů/s, což je jednotka reprezentující kvadrilion operací za sekundu.
V Evropě má největší výkon superpočítač Jupiter Booster, zprovozněný letos v německém Jülichu. Stroj na čtvrtém místě žebříčku má výkon 793 petaflopů a pracuje na platformě evropského Evidenu. Na platformě z Evropy pracuje i desátý nejvýkonnější počítač Leonardo v Itálii. Oba patří do evropské superpočítačové iniciativy EuroHPC, do které se výrazně zapojuje také česká pobočka Evidenu.
Superpočítač ve Škoda Auto
Česká republika má v žebříčku na 165. místě superpočítač sloužící ve Škodě Auto s výkonem 8,4 petaflopu/s a na 195. a 421. příčkách jsou dva stroje Karolina, které pracují v rámci Národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.
„Evropa má ve světě superpočítačů nejen dobré jméno, ale především pevné místo. Díky špičkové úrovni odborníků, výzkumu a technologického zázemí dokáže být konkurenceschopnou protiváhou USA, což je dnes důležitější než kdy dříve,“ uvedl vedoucí oddělení HPC & Big Data společnosti Eviden v České republice Jaroslav Vojtěch.
Žebříček TOP500 nejvýkonnějších počítačů světa sestavují experti z USA a Německa dvakrát ročně od roku 1993.
Kybernetické útoky zesilují. A ačkoli jejich počet v posledních měsících mírně klesá, jsou daleko sofistikovanější, cílenější, potenciálně ničivější. I proto firmy i instituce nesmí podcenit tyto hrozby a hledat co nejlepší zabezpečení svých systémů. Jednou ze společností, které se daří nabízet top produkt globálním firmám, je Cato Networks, kterou založil úspěšný podnikatel a investor Shlomo Kramer. Společnost nyní rozšiřuje své vývojové centrum v Praze. „Našli jsme zde odborníky potřebných kvalit. Navíc Čechy s Izraelci spojuje i podobná mentalita,“ říká podnikatel v rozhovoru pro newstream.cz.
Shlomo Kramer: Z Prahy se stává Silicon Valley střední Evropy
Leaders
Čínský regulační úřad s podmínkami schválil záměr výrobce softwaru pro návrh čipů Synopsys převzít americkou softwarovou společnost Ansys, píše agentura Reuters. Transakci za 35 miliard dolarů (740,7 miliardy korun) firmy oznámily v lednu loňského roku a už dříve ji schválili regulátoři v Evropské unii a ve Spojených státech. Firmy se však musejí zbavit některých aktiv. Odprodaná aktiva převezme společnost Keysight Technologies.
Softwarový megasňatek má zelenou i z Číny. Ale pod podmínkou
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.