V Porsche nezůstává kámen na kameni. Horší výsledky startují změny
Porsche má za sebou „turbulentní týdny“. Horší finanční výsledky startují velké změny. Automobilka mění strategii i členy správní rady. A propouští.
Německému výrobci sportovních a terénních vozů Porsche loni klesl zisk 30,3 procenta na 3,6 miliardy eur (89,9 miliardy korun). Automobilka, která patří do skupiny Volkswagen, to uvedla v dnešním sdělení. Mezi důvody poklesu jmenovala špatné výsledky v Číně a vysoké náklady na obnovu modelových řad.
Agentura DPA uvedla, že Porsche má za sebou „turbulentní týdny“. V únoru podnik oznámil, že reorganizuje správní radu. Odejít museli dlouholetý finanční ředitel Lutz Meschke a obchodní ředitel Detlev von Platen.
Krátce nato firma oznámila, že mění dlouhodobou strategii a napříště bude investovat více peněz do spalovacích motorů a hybridů. Do roku 2029 má být také zrušeno přibližně 1900 pracovních míst v hlavním závodě firmy v Zuffenhausenu a ve vývojovém centru ve Weissachu.
Celému koncernu Volkswagen loni klesl čistý zisk o 30,6 procenta na 12,39 miliardy eur (310 miliard korun), provozní zisk se pak snížil o 15 procent na 19,1 miliardy eur. Za nižším provozním ziskem podle automobilky stojí zvýšení fixních nákladů. Škoda Auto ze stejné skupiny loni zvýšila provozní zisk na 2,3 miliardy eur (57,5 miliardy korun) z předloňských 1,77 miliardy eur.
Softwarová společnost Cariad z koncernu Volkswagen propustí do konce roku téměř 30 procent z 5900 stávajících zaměstnanců. S odkazem na své zdroje o tom informuje web deníku Handelsblatt, podle nějž firma informaci potvrdila.
Firma z koncernu Volkswagen propustí 1600 zaměstnanců
Zprávy z firem
Automobilka Škoda Auto v loňském roce zvýšila provozní zisk na 2,3 miliardy eur (57,5 miliardy korun) z 1,77 miliardy eur předloni. Zisk podpořil vyšší prodej, příznivé složení prodávaných vozů a vývoj směnných kurzů. Naproti tomu německému koncernu Volkswagen loni klesl čistý zisk o 30,6 procenta na 12,39 miliardy eur (310 miliard korun), provozní zisk se pak snížil o 15 procent na 19,1 miliardy eur.
Škoda Auto zastínila Volkswagen. Automobilka zvýšila provozní zisk o 30 procent
Zprávy z firem
Švédský výrobce baterií pro elektromobily Northvolt podal ve Švédsku návrh na bankrot. Firma to dnes uvedla ve stručném oznámení na svém webu.
Northvolt krachuje. Končí evropská bateriová naděje
Zprávy z firem
ZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Myslet na budoucnost. To je hlavní téma zimního vydání magazínu Newstream CLUB. Hvězdou magazínu je Rony Plesl, který v rozhovoru poodkrývá velké plány pro další roky, které chce strávit v novém ateliéru za Prahou. Dále si můžete přečíst rozhovor s miliardářem a investorem Michalem Zahradníčkem, který před rokem otevřel fond Life BioCEEd a hledá skryté poklady ve vědeckých laboratořích.
Se svými vizemi budoucnosti se podělí i další výrazné figury českého veřejného dění včetně technologického evangelisty Petra Máry nebo ekonoma a filozofaTomáše Sedláčka.
O zachování hodnot, tradic a budování odkazu hovoří Štěpán Laichter, který opravuje rodový dům na pražských Vinohradech od architekta Kotěry.
Čeští a slovenští dolaroví milionáři prožívají dobré časy. A to nikoli jen kvůli úspěchům v podnikání, ale také díky situaci na trzích, ukazuje nejnovější vydání Wealth Reportu, který ve spolupráci s agenturou Perfect Crowd připravila J&T Banka. Výnosy z akcií se vůbec poprvé staly hlavním zdrojem příjmů, když překonaly i výnosy z podnikání. A co je neméně podstatné: většina respondentů očekává, že dobře bude i nadále, třeba kvůli investicím do private equity. Kam dále tuzemští milionáři investují? I to zjistíte v novém vydání magazínu Newstream CLUB.
Desáté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo magazínu se můžete těšit opět na jaře.