Reklama

Staví se málo dálnic. Firmě Kámen a písek klesl zisk

Firma dodává materiál pro stavbu dálnic
ČTK
 ČTK

Vláda slibovala, že se z krize proinvestuje. Vedení firmy dodávající materiál si stěžuje, že investice do infrastruktury tomuto prohlášení neodpovídají.

Firmě Kámen a písek, která těží a zpracovává kamenivo, klesly loni meziročně tržby o 17 procent na 429,2 milionu korun. Zisk po zdanění se snížil o třetinu na 60,1 milionu. Největší zakázkou byla loni stavba obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3. Vyplývá to z výroční zprávy.

„Bohužel veřejné investice do infrastruktury zaostaly za jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestujeme,“ uvedla firma. Zpomalila se příprava staveb a oprav silnic. Největší zakázkou byla D3, pro niž společnost dodávala materiál z lomů Ševětín a Plešovice. Stavbu ale zpomalila koronakrize, technické problémy s plánovaným tunelem Pohůrka i sesuvem půdy u Roudného, stojí ve výroční zprávě. Letos počítá firma s dodávkami pro další části D3, pro Jižní tangentu v Českých Budějovicích i D4 na Písecku. Loni firma investovala necelých 20 milionů.

Firma Kámen a písek, největší výrobce drceného kameniva v kraji, loni oznámila, že chce otevřít nový lom na těžení stavebního kamene. Nahradí tak lom v Ševětíně, jejž brzy dotěží a zrekultivuje. V novém lomu s rozlohou 47,7 hektaru by firma v prvních 30 letech těžila na 21 hektarech. Těžba by měla začít v roce 2024, investice bude 200 milionů Kč, řekl loni výkonný ředitel firmy Pavel Fučík. Záměr někteří obyvatelé kritizují.

V kraji vlastní firma deset kamenolomů. Zaměstnává kolem 130 lidí. Roční produkce je kolem 2,6 milionu tun. Firma, jež v září oslaví 30 let, je součástí rakouské skupiny Kirchdorfer Gruppe. Pětinový podíl v Kámen a písek drží generální ředitel firmy Otakar Veselý.

Foto: ČTK

Reklama

Související

Zlaté slitky

Češi doma střeží poklad. Drží dvakrát více zlata než je v sejfech ČNB

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme