Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Příměří v Hollywoodu. Stávkující herci se dohodli se studii, spor stál továrnu na sny miliardy

Stávkující herci se předběžně dohodli s hollywoodskými studii
ČTK
 ČTK

Americký odborový svaz herců SAG-AFTRA se předběžně dohodl s hollywoodskými studii na podmínkách ukončení druhé ze dvou stávek, které letos ochromily americký zábavní průmysl. Stávka trvající 118 dní oficiálně skončila těsně po půlnoci místního času, tedy po 9:00 středoevropského času. Neznamená to však okamžitý návrat herců do práce, dohodu ještě musí potvrdit vedení odborů a pak i hlasování mezi zhruba 160 tisíci členy.

Reklama

„Čtvrtek, 9. listopadu. Stávka SAG-AFTRA je pozastavená. Stávkové hlídky se uzavřely,“ uvedl svaz na sociální síti X. Detaily o předběžné dohodě ihned nezveřejnil, jejich publikace se očekává při jednání řídicího výboru, které je plánované na pátek.

Po více než šesti měsících se nicméně rýsuje konec sporů o pracovních podmínkách, které otřásly americkým filmovým a televizním průmyslem, píše agentura AP. Už v květnu začali v Hollywoodu stávkovat scenáristé. Když se k nim pak v polovině července přidali herci, jednalo se o první dvojitý protest v srdci světového zábavního průmyslu za posledních 60 let.

Stávka herců, podobně jako v případě scenáristů, souvisí s platovými podmínkami při práci pro streamovací služby, které jsou podle umělců výrazně horší, než tomu bylo u tradičních televizních produkcí. Za oběma protesty jsou také obavy z nahrazování lidské práce obsahem generovaným umělou inteligencí (AI). Herce znepokojuje, že studia by díky pokroku AI mohla manipulovat s jejich podobiznami nebo nahrazovat lidské herce digitálními obrazy.

Zisk Nintenda za šest měsíců díky zájmu o videohry stoupl na rekord

Hrdina Link pomohl Nintendu. Firma ohlásila rekordní čistý zisk a zlepšila výhled

Japonské videoherní společnosti Nintendo stoupl za šest měsíců fiskálního roku čistý zisk o 17,7 procenta na rekordních 271,3 miliardy jenů, tedy zhruba 41,5 miliardy korun. Firma dále uvedla, že díky vysokému prodeji videoher a slabšímu jenu zlepšila výhled na celý fiskální rok.

Přečíst článek

Reklama

Odbory o nové smlouvě jednaly s Aliancí filmových a televizních producentů (AMPTP), tedy sdružením hájícím zájmy velkých studií, streamovacích služeb a produkčních společností. Vyjednavači SAG-AFTRA podle deníku Los Angeles Times získali kolektivní smlouvu na tři roky, která zvyšuje minimální mzdu, příspěvky na zdravotní a penzijní pojištění a také podíl umělců na ziscích ze streamování.

Skupina AMPTP ve vlastním prohlášení navržený kontrakt označila za „nové paradigma“ a uvedla, že nabízí hercům nejvyšší nárůst mezi jednotlivými smlouvami v dějinách SAG-AFTRA. Kdy by mohla být dohoda ratifikována, není zcela jasné, odborářský lídr Shaan Sharma nicméně vyjádřil očekávání, že vedení svazu jej už v pátek posune k hlasování řadových členů.

Ředitel filatelistického Clubu de Monte-Carlo Olivier Stocker na výstavě v Praze

Když sběratel začne prodávat své známky, je to pro něj malá smrt, říká jeden z nejlepších filatelistů světa Olivier Stocker

Největší unikáty českých filatelistických sbírek se v tomto týdnu ukazují na výstavě Poklady světové filatelie II. v pražském Obecním domě. Výstavu pořádá Prestige Philately Club Prague, jehož členy jsou nejváženější tuzemští filatelisté. Na výstavě pak jsou k vidění i některé známky hostujících členů prestižního Clubu de Monte-Carlo. Jeho ředitel a CEO aukční síně Spink Olivier Stocker se zúčastnil zahájení pražské výstavy. „Svět filatelie se v posledních letech výrazně proměnil. Vedle internetu jej mění také movití sběratelé z dálného Východu,“ prozradil newstreamu hlavní trendy ve filatelii muž, který platí za jednoho z nejlepších sběratelů známek na světě.

Přečíst článek

Členové odborového svazu scenáristů se vrátili ke psaní scénářů koncem září. Kvůli pokračující stávce herců však bylo mnoho produkcí stále bez práce. Podle odhadu Milken Institute stálo přerušení práce v Hollywoodu Kalifornii více než šest miliard dolarů (138 miliard korun).

Přerušení práce v Hollywoodu přimělo televizní stanice zaplnit své podzimní vysílání reprízami, soutěžními pořady a reality show. Filmová studia pak musela odložit premiéry a natáčení řady snímků, včetně filmu Duna: Část druhá, nejnovějšího dílu Mission: Impossible a hraného remaku animované klasiky od Disneyho Sněhurka, uvedla agentura Reuters.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme