Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

A teď vzhůru na Mars. Muskovi se podařilo vzlétnou a znovu přistát s lodí Starship

SpaceX znovu testuje raketu Starship, cílem je dostat ji do kosmu a zpět
ČTK
 ČTK

Společnost SpaceX dnes na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou a přistála v Indickém oceánu, byť s poškozeným křídlem. Společnost miliardáře Elona Muska tak učinila významný krok na cestě k opakovaně použitelnému vesmírnému plavidlu.

Reklama

„Přistání na vodě potvrzeno!“ oznámila SpaceX na sociální síti X přibližně 70 minut po startu. Společnost téměř po celou dobu návrat z kosmu vysílala z kamery umístěné na lodi, kvůli poškození při průletu atmosférou ale v přenosu nebylo přistání dobře vidět. Nebylo tudíž zcela jasné, zda raketa úspěšně provedla přistávací manévr, při kterém se má otočit motory dolů a velmi pomalu klesnout na hladinu.

Podle Muska se „měkké přistání“ podařilo. „Blahopřeji týmu SpaceX k epickému úspěchu,“ uvedl. Pro jeho společnost jde o další milník ve vývoji programu, který si americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v programu Artemis. To je plánované na září 2026.

Výkon systému sestávajícího z nosné rakety Super Heavy a lodě Starship se s každým dalším testem zlepšuje. Při prvním letu loni v dubnu explodoval krátce po startu a o mnoho delší nebyl ani druhý test. Při poslední zkoušce v březnu plavidlo doletělo do kosmu a asi po 50 minutách se rozpadlo při návratu atmosférou. Tehdy se nepodařilo loď správně natočit, aby ji co nejlépe chránila vrstva odolná vůči extrémním teplotám vznikajícím při klesání.

Dnes bylo plavidlo při klesání výrazně stabilnější, průlet atmosférou ale nebyl zcela bez problému. Když se dostalo do výšky asi 55 kilometrů nad zemským povrchem, začalo být ze záběrů kamery patrné, že se při teplotách nad 1000 stupňů Celsia rozpadá jedno ze čtyř polohovatelných křídel. Musk po přistání uvedl, že loď přišla o část „kachliček“, které tvoří její tepelný štít, a doletěla s „poškozenou klapkou“.

Reklama

Další cíl: Mars

K dalšímu posunu SpaceX záhy poblahopřál ředitel NASA Bill Nelson. „Jsme o krok blíže k návratu lidstva na Měsíc skrze Artemis. Dalším cílem je Mars,“ uvedl na síti X, kterou Musk také vlastní.

Dopravní systém dlouhý 122 metrů odstartoval z kosmodromu na jihu Texasu v 07:50 místního času (14:50 středoevropského letního času). Plán mise kopíroval březnový test, přičemž Starship po startu zamířila na východ přes Mexický záliv a vystoupala až do výšky kolem 200 kilometrů nad povrchem. Přistání bylo plánované v Indickém oceánu západně od Austrálie.

První úspěch si SpaceX připsala už krátce po startu, když se raketa Super Heavy po oddělení od vesmírné lodi snesla na hladinu Mexického zálivu. Při předchozích testech byly tzv. boostery zničeny za letu.

Společnost navrhla systém Starship tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru. Jde o dosud největší postavený systém svého druhu a také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém - 33 raketových motorů Raptor pohání nosný stupeň, zatímco kosmická loď má šest stejných jednotek. Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení.

Vesmírná loď Starliner vzlétla

Calypso je na cestě k ISS. Boeing to dokázal, bude konkurovat Muskově SpaceX

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou, který může firmu přiblížit k zajišťování pravidelných misí americké vesmírné agentury NASA. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby mimo jiné prověřili fungování lodě při automatickém i ručním ovládání.

Přečíst článek

Yemi A.D. nakonec do vesmíru nepoletí. Mise dearMoon končí

Yemi k Měsíci nakonec nepoletí. Soukromá mise dearMoon končí

Japonský miliardář Jusaku Maezawa zrušil misi dearMoon, která měla být první soukromě financovanou okružní cestou kolem Měsíce a v jejíž posádce vybrané z přibližně milionu uchazečů měl být také český choreograf Yemi A.D. Ten o zrušení cesty informoval ve videu na svém instagramovém profilu.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme