Na dodávce vlaků pro Paříž se bude podílet českolipský závod firmy Alstom
Českolipská vagonka, která patří francouzské společnosti Alstom, se bude podílet na dodávce vlaků pro pařížskou příměstskou železnici za téměř 520 milionů eur, což je v aktuálním přepočtu 13 miliard korun. Svařovat se tam budou bočnice, střechy, čela a podlahy vozů. Jaký podíl ze zakázky připadne na českolipský závod, firma nechce upřesňovat.
Společnost SNCF Voyageurs si u Alstomu objednala dalších 35 vlaků RER NG pro pařížskou příměstskou linku RER-E. Nynější zakázka, kterou financuje organizátor pařížské příměstské dopravy Ile-de-France Mobilités, je součástí rámcové dohody z roku 2017. Postupně si tak francouzská strana objednala u Alstomu 166 těchto vlaků.
Výroba v České Lípě
Části vlaků se budou vyrábět ve vagonce v České Lípě. „Ve výrobním závodu Alstom v České Lípě se pro projekt RER vyrábí (svařují) hrubé stavby vložených vozů, konkrétně bočnice, střechy, čela a podlahy,“ uvedla společnost.
Vlaky RER NG jsou dvoupodlažní vozidla, která mají v koncových vagonech plošinu pro cestující na invalidním vozíku. Jsou vybavené klimatizací, zdířkami USB a obrazovkami s dopravními informacemi. Mají osm hnacích podvozků, což má zlepšit zrychlování a zpomalování vlaku. Mohou jet rychlostí maximálně 140 kilometrů za hodinu. Vlaky pro linku RER-E budou šestivozové soupravy s maximální kapacitou 1563 cestujících, uvedla firma v tiskové zprávě.
Francouzský výrobce vlaků Alstom působí v 64 zemích a zaměstnává přes 84 700 lidí. V Česku od roku 2021 provozuje závod v České Lípě, jehož historie sahá do roku 1918. Zaměstnává tam přes 1300 lidí, čímž se řadí mezi největší zaměstnavatele v regionu. Zaměřuje se na výrobu komponentů pro příměstské, regionální vlaky, jednopodlažní i dvoupodlažní vozy, lehká kolejová vozidla, tramvaje a metro. Lokomotivy od Alstomu plánuje nyní nasadit na mezinárodní linky dopravce RegioJet.
Po více než 20 letech se začne měnit jeden z největších pražských brownfieldů – Nákladové nádraží Žižkov. Už dnes by pražští radní totiž měli rozhodnout o odkupu tamní památkově chráněné budovy. Za objekt a přilehlé pozemky, kde má vzniknou tramvajová linka, má hlavní město zaplatit víc než miliardu. Informaci serveru newstream potvrdil Pavel Dobeš, místostarosta Prahy 3.
Praha koupí budovu Nákladového nádraží Žižkov. Po 20 letech se začne v brownfieldu stavět
Reality
Česká firma Regiojet je třetím nejlepším osobním železničním dopravcem v Evropě. Tvrdí to organizace Transport and Environment, která vydala srovnání největších železničních společností v Evropě. V čele žebříčku je italský dopravce Trenitalia a švýcarská firma SBB. České dráhy jsou v žebříčku na šestém místě. Nejhorším dopravcem v Evropě je podle organizace společnost Eurostar, který vypravuje mimo jiné spoje mezi Paříží a Londýnem, píše agentura AFP.
Regiojet je třetím nejlepším dopravcem v Evropě
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Hlavním tématem podzimního čísla magazínu Newstream Club je Sázka na Česko. Česko je totiž země s ohromným potenciálem. To je jedna ze spojovacích myšlenek vlivných českých podnikatelů. A ten potenciál je zejména v lidech. Jak ale tento potenciál vzít a přetočit jej ve skutečnou hodnotu, na které lze následně stavět růst? Právě o těchto otázkách jsme mluvili s několika výraznými figurami českého, slovenského, ale i světového byznysu.
Velmi aktivní, a přitom neotřelý způsob ukazuje galeristka Olga Trčková, která v centru Prahy vybudovala úspěšnou komerční galerii DSC Gallery. O tom, jak může Česko, či potažmo Česko a Slovensko uspět na globální scéně, pak vědí své miliardáři Vlastislav Bříza a Dalibor Cicman. První dokázal tradiční značku Koh-i-noor dostat do celého světa, druhý se svým e-commerce projektem GymBeam svět postupně dobývá.
Kromě rozhovorů s klíčovými osobnostmi trhu se v magazínu dozvíte také prognózu vývoje na pražské burze, proč se v Kuchyni na Pražském hradě nesmaží smažák nebo jak to vlastně mají Češi se svými chalupami.
Deváté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.