Onsemi bude propouštět, hlásí odboráři

Společnost onsemi propustí v Česku 170 zaměstnanců z 2244. V hlavním závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku se to týká 149 lidí. Další pobočku má firma v Brně. Lidé by měli odejít k 1. dubnu. Důvodem je tlak na efektivitu práce a snižování nákladů, řekli dnes novinářům v rožnovském závodě zástupci odborů po jednání s vedením firmy, která vyrábí polovodiče.
Propouštění by se mělo týkat různých profesí. „Je to napříč celou firmou. Bylo nám řečeno, že to je napříč všemi profesemi,“ řekla předsedkyně základní organizace odborového svazu KOVO Tesla Rožnov Olga Nesvadbová. Jmenné seznamy propuštěných zaměstnanců odbory zatím nemají. Odbory navrhly zvýšené odstupné nad rámec zákona o dva průměrné výdělky. S vedením společnosti budou o propouštění jednat v nadcházejících dvou týdnech.
Odboráři s vedením firmy neprojednávali plánovanou investici amerického výrobce polovodičů onsemi do rožnovského závodu. Firma tam chce rozšířit výrobu a investovat dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard korun). „K tomuto nemáme žádné informace. Víme, že probíhají notifikace, ty žádosti, jednání s Evropskou komisí, to stále pokračuje,“ uvedl vedoucí regionálního pracoviště odborového svazu KOVO David Šrott.
Hlavním důvodem propouštění je podle odborů tlak na efektivitu práce a snižování nákladů. „Je to v rámci toho, že stále běží žádost o investice do rožnovského závodu, to je stále v projednávání,“ uvedla Nesvadbová. Před časem firma oznámila, že se letos chystá po celém světě kvůli poklesu tržeb propustit téměř 2400 zaměstnanců. O přesném počtu propuštěných v ČR dnes jednala s odbory v rožnovském závodě.
Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Hodnota plánované investice je dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu 46,3 miliardy korun. Onsemi ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Společnost původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji.
Spása pro český autoland? Onsemi ve valašském podhůří investuje desítky miliard
Zprávy z firem
Společnost podle své mluvčí Lenky Střálkové dál spolupracuje s Českou republikou a Evropskou komisí na procesu žádosti o investiční pobídky související s expanzí rožnovského závodu onsemi. Rozšíření výroby v Rožnově oznámil americký výrobce loni v červnu. Žádost se týká investičních pobídek, které musí po schválení vládou potvrdit Evropská komise.
Onsemi v hlavním závodě v Rožnově zaměstnává zhruba 1700 pracovníků, má tam i vývojové centrum, další je v Brně. „S ohledem na tržní vývoj a strategické priority upravujeme velikost společnosti tak, aby odpovídala aktuálním podmínkám. V rámci těchto opatření dochází ke snížení počtu zaměstnanců o 170 z celkových 2244 napříč všemi podniky onsemi v České republice, což odpovídá přibližně 7,5 procenta naší celkové pracovní síly,“ uvedla mluvčí firmy. Podle ní ale rožnovský závod zůstává evropským výrobním centrem onsemi a hraje klíčovou roli v jeho globálním růstu. „Nadále spolupracujeme s Evropskou komisí a Českou republikou na procesu podávání žádosti," uvedla mluvčí.
Firma onsemi byla založena v roce 1999, celosvětově má více než 33 tisíc zaměstnanců. V Rožnově pod Radhoštěm působí od roku 2003 jako ON Semiconductor Czech Republic, která vznikla fúzí společností Tesla Sezam a Terosil. Onsemi vyrábí v Rožnově kolem deseti milionů čipů denně.
Začátek letošního roku poznamenaly dvě události, které výrazně ovlivní strategii boje o technologickou převahu ve světě. Čínská firma DeepSeek zaujala novým modelem umělé inteligence, jenž v některých ohledech překonává americkou konkurenci. A administrativa prezidenta Joea Bidena ještě těsně před svým odchodem přišla s přísnějšími limity vývozu polovodičových čipů nejen do Číny a dalších nepřátelských zemí, ale v omezené míře také do většiny států světa včetně Česka. Kdo bude stát na straně vítězů a kdo je poraženým, rozebírá ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie.
Stratégové válek o čipy řeší nové hlavolamy
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.