Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kauza zmizelé nafty. Soud i napotřetí rozhodl o vině jednatele Viktoriagruppe

Zleva vpředu tři obžalovaní Petr Malý, Jaroslav Slavík a Miroslav Holub u soudu, který začal potřetí projednávat kauzu firmy Viktoriagruppe a jejích manažerů, 3. dubna 2024, Praha. Muži čelí obžalobě z toho, že podvedli Správu státních hmotných rezerv.
Profimedia
 ČTK

V kauze stomilionového podvodu s českou naftou v bavorském skladu uznal ve středu soud i napotřetí vinnými zkrachovalou německou firmu Viktoriagruppe a jejího jednatele Petra Malého.

Reklama

Soud uložil Malému sedm let vězení a desetiletý zákaz působit ve vedení firem nebo ochraňovat hmotné rezervy státu. Činnost při ochraně státních rezerv na stejně dlouhou dobu zakázal i samotné firmě. Tři manažery z české pobočky firmy soud opět zprostil viny. Verdikt není pravomocný, státní zástupce trvá na potrestání všech obžalovaných.

Viktoriagruppe a její čtyři zástupci podvedli podle obžaloby Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun. Za skladování nafty v Kraillingu hradila SSHR firmě poplatek, jehož výše se odvíjela od množství uložené pohonné hmoty. Viktoriagruppe měla naopak platit pokutu, pokud by dojednané množství nafty nestihla uskladnit včas. Podle státního zástupce to firma skutečně nestihla, což se rozhodla zakrýt fiktivním navýšením zásob nafty nepravdivými příjemkami, které zaslala SSHR k proplacení. Od listopadu 2012 do ledna 2013 navíc obžalovaní údajně vyskladnili tři vlakové soupravy nafty, kterou SSHR neuhradili.

Kauza se táhne přes 10 let

Předchozí dva verdikty pražského městského soudu zrušil v neveřejných zasedáních odvolací senát. První rozsudek Malému ukládal vedle sedmiletého odnětí svobody také peněžitý trest ve výši deset milionů korun. Druhý ho potrestal osmiletým vězením a od peněžitého trestu upustil, protože Malý soudu předal čestná prohlášení, že nemá žádný majetek. Nyní soud Malému trest vězení o rok snížil, a to kvůli délce trvání procesu.

„Trestní řízení probíhá podle našeho názoru již nepřiměřeně dlouhou dobu a rozhodně to není vina obžalovaného,“ vysvětlila předsedkyně senátu městského soudu Jarmila Pavlátová. Připomněla, že Malý nikdy nemařil konání hlavního líčení a nedopustil se žádného dalšího trestného činu.

Malý vinu odmítá. „Celou dobu jsem se spoléhal na své spolupracovníky v Německu i v Čechách, osobně jsem žádnou evidenci nedělal. Po těchto zkušenostech bych si ji dělal sám a nespoléhal se na druhé,“ řekl dnes soudu. „Nic jsem z toho nečerpal, neměl jsem z toho žádnou výhodu, nic jsem neudělal, opravdu jsem nic nefalšoval. Neměl jsem možnost zjistit, jestli něco chybí, nebo nechybí,“ tvrdil.

Pavlátová dnešní rozsudek blíže neodůvodnila. „Zdejší soud už toto své rozhodnutí odůvodňoval dvakrát. Pro stručnost bych na tato odůvodnění odkázala,“ uvedla. V minulosti o Malém mimo jiné řekla, že záměrně vytvořil situaci, kdy mohl se skladovanými hmotami v Kraillingu nakládat podle svého. Trestnou činnost podle ní páchal sofistikovaně, dlouhodobě a ve velkém rozsahu.

U trojice osvobozených obžalovaných - tedy Lubomíra Novotného, Jaroslava Slavíka a Miroslava Holuba - se podle Pavlátové neprokázalo, že by skutek spáchali. Aktuální pokyny vrchního soudu si soudkyně vyložila tak, že kritika míří zejména na odůvodnění jejího rozsudku, nikoliv na samotný výrok. Proto dnes také neprovedla žádné další dokazování a po zahájení hlavního líčení a stručné rekapitulaci dala účastníkům řízení rovnou prostor k závěrečným řečem.

Státní zástupce zopakoval požadavek na odnětí svobody pro všechny čtyři obžalované muže, a to v horní polovině sazby, která činí pět až deset let vězení. Dále žádal peněžité tresty, zákazy činnosti a rozhodnutí o tom, že obžalovaní musí SSHR nahradit škodu. Obhájci pak požadovali osvobození klientů. Malého advokátka trvala na tom, že se neprokázal jeho úmysl někoho podvést a že celá záležitost byla administrativní chybou, kterou by vůbec neměl řešit trestní soud.

Státní zástupce, Malý i Viktoriagruppe si po dnešním vyhlášení verdiktu ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda i tentokrát podají odvolání. Ostatní obžalovaní se tohoto práva vzdali.

Viktoriagruppe skončila v roce 2015 v insolvenci, o skladované zásoby poté začala právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. SSHR postrádala 6,3 milionu litrů pohonných hmot. O vlastnictví nafty vedla SSHR s insolvenčním správcem spory. Soudy loni v říjnu pravomocně potvrdily, že palivo náleží SSHR, která ho nemusí vracet.

Obžalovaným v kauze „zmizelé nafty“ ze skladu Viktoriagruppe hrozí až deset let vězení

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu společnosti Viktoriagruppe žádá státní zástupce pro všechny čtyři obžalované manažery tresty vězení v rozmezí od 7,5 do deseti let. Dále pro ně chce desetimilionové peněžité tresty a také maximální, tedy desetileté zákazy činnosti. Uvedl to u soudu v dnešní závěrečné řeči. Muži podle obžaloby podvodně připravili českou Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun.

Přečíst článek

Obžalovaní zaměstnanci v kauze zmizelé nafty ze skladů Viktoriagruppe. Zleva Lubomír Novotný, Jaroslav Slavík, Miroslav Holub.

Soud poslal jednatele Viktoriagruppe za „zmizelou“ naftu na sedm let do vězení

Soud rozhodl v kauze „zmizelé“ nafty ze skladu Viktoriagruppe. Bývalého jednatele společnosti poslal na sedm let do vězení a udělil mu desetimilionový peněžní trest. Odsouzen byl i další z manažerů.

Přečíst článek

Česko na ropných námluvách v Německu. Jedná o akvizici v rafinerii.

Česko na ropných námluvách v Německu. Jedná o akvizici v rafinerii

Česko již několik měsíců jedná se společností Shell Deutschland o koupi podílu v ropné rafinerii MiRO v německém Karlsruhe. S odvoláním na čtyři nezávislé zdroje ze státní správy a energetiky to dnes uvedl web iRozhlas.cz. Ministři financí a hospodářství nechtěli informace o jednání komentovat.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme