Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další komplikace na ruzyňském letišti. Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost

Další komplikace na ruzyňském letišti. Odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost
ČTK
 ČTK

Odborový svaz pozemní a letecké dopravy (OSPLD), který působí na pražském Letišti Václava Havla, vyhlásil stávkovou pohotovost. Platí ode dneška do odvolání nebo do případného přechodu na jinou formu protestu. Důvodem je dlouhodobé neodborné vedení ruzyňského letiště v personální oblasti a řízení lidských zdrojů, řekl místopředseda svazu Marek Sedlák.

Reklama

Letiště se požadavkům bude věnovat na mimořádném jednání, uvedla jeho mluvčí Klára Divíšková. Odborový svaz dopravy (OSD), který také sdružuje zaměstnance letiště, s vyhlášením stávkové pohotovosti nesouhlasí.

Personální situace je na letišti podle Sedláka špatná dlouhodobě. „Je podceňován počet zaměstnanců, vedení letiště se spoléhá na přesčasy,” řekl. Svaz o podmínkách zaměstnanců s vedením letiště jednal už 12. dubna, zvyšovat mzdy podle Sedláka pražské letiště během roku nemůže. Letos nebyla na rozdíl od předchozích let stanovena mimo jiné letní odměna, uvedl.

„S odborovými organizacemi, které jsou na letišti čtyři, pravidelně jednáme. Aktuálním požadavkům OSPLD se budeme věnovat na mimořádném jednání,” řekla Divíšková. Letiště Praha podle informací na svém webu zaměstnává přibližně 2700 lidí. OSPLD je největší ze čtyř odborových organizací sdružujících zaměstnance ruzyňského letiště a podle Sedláka sdružuje přibližně 400 z nich.

Požadavek na stávkovou pohotovost podle něj vzešel od různých zaměstnanců napříč letištěm. „Jde o údržbářské profese i profese, ve kterých jsou lidé v přímém kontaktu s cestujícími,” uvedl.

Reklama

Situace se podle něj vystupňovala minulý týden, kdy dceřiná společnost Czech Airlines Handling neměla dostatek zaměstnanců nakládky a vykládky zavazadel, kteří by pokryli provozní špičku v důsledku velkých zpoždění letadel způsobených evropským řízením letového provozu Eurocontrol. V neděli 30. června a na začátku minulého týdne tak odletělo devět letadel bez kufrů. Zpožďoval se také výdej zavazadel. „Situace kolem handlingu se dotkla i dalších zaměstnanců letiště,” dodal Sedlák. Zaměstnance Czech Airlines Handling OSPLD nesdružuje.

Ilustrační foto

Letiště v Praze reaguje na problém s odbavováním zavazadel. Najme krizového manažera

Na to, aby na letišti nedocházelo k excesům se zavazadly má dohlídnout nový krizový manažer. Nastoupí v srpnu, jeho jméno ale dosud letiště nezveřejnilo.

Přečíst článek

Požadavky předloží v úterý

Odborový svaz dopravy (OSD) podle jeho předsedy Lukáše Pomajbíka nespokojenost zaměstnanců letiště plynoucí ze situace okolo kufrů nezaznamenal. „S vedením letiště vycházíme dobře. Základní organizace tam máme tři a kolegové z těch organizací se nám neozvali,” řekl Pomajbík. „V době extrémního letního provozu nepovažujeme toto za adekvátní postup z jakéhokoli důvodu,” uvedli ve společném vyjádření předsedové dvou organizací OSD, Vlasta Pallová za Odbory Letiště Praha a Roman Čermák za 3. základní organizaci Letiště Praha. Vedení letiště s organizacemi OSD podle Pallové průběžně komunikuje a snaží se řešit požadavky zaměstnanců i odborů.

Zaměstnanci letiště po vedení například požadují, aby zajistilo jejich bezpečnost tak, aby je při práci nenapadaly třetí osoby. Mezi dalšími požadavky je například zajištění povinných přestávek, přestávek na toaletu nebo možnost běžného občerstvení při práci i v exponovaných letních měsících. Svaz také apeluje na zvýšení finančního ohodnocení práce ve ztížených podmínkách, zejména v provozních špičkách.

Požadavky zaměstnanců podle Sedláka svaz zaměstnavateli předloží v úterý.

Zaměstnanci sdružení v odborovém svazu také v oznámení o vyhlášení stávkové pohotovosti požadují dodržování zákonného pracovního volna i období mimořádných situací, zajištění dostatečného počtu zaměstnanců a rozvrh práce alespoň 14 dní předem.

Za zkaženou dovolenou i špatné počasí můžete dostat peníze z pojistky

Za zkaženou dovolenou i špatné počasí můžete dostat peníze z pojistky

Pojišťovny se u cestovního pojištění letos hodně zaměřují na vylepšování parametrů u pojištění storna, o které je v postcovidové době stále velký zájem a klienti se po něm prý ptají i přímo sami. Cestovní pojištění ale vylepšují i další novinky, které vám mohou pomoci, když se před dovolenou či během ní něco pokazí. Přečtěte si, které novinky u cestovního pojištění se vám mohou hodit na letošní letní cestování.

Přečíst článek

Peking s Prahou spojuje přímá letecké linka

Praha obnovila přímé lety do Pekingu. Česko láká čínské turisty

Praha má znovu přímé letecké spojení s pevninskou Čínou. Každé pondělí, středu a pátek zajistí společnost Hainan Airlines pravidelné lety mezi českou metropolí a Pekingem. Zájem turistů z Číny o Česko roste.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme