Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

CZ Loko představí revoluční lokomotivu. Ta může přepínat mezi elektromotorem a dieselovým pohonem

CZ Loko představí revoluční lokomotivu. Ta může přepínat mezi elektromotorem a dieselovým pohonem
CZ LOKO, užito se svolením
 ČTK

Společnost CZ Loko z České Třebové na Orlilckoústecku představí v tomto týdnu poprvé na veletrhu novou lokomotivu, kterou pohání spalovací motor i napájení z trakčního vedení. Do ostrého provozu bude uvedena příští rok v Itálii.

Reklama

„Je to revoluční novinka. Věříme, že její univerzálnost a vysoká výkonnost osloví evropské zákazníky, protože v posledních desetiletích se doprava na kolejích dramaticky změnila. A právě toto duální řešení přináší řadu výhod,“ řekla vedoucí společnosti marketingu Irena Müllerová.

FOTOGALERIE: Podívejte se na nové vlaky ComfortJet pro České dráhy

Lokomotiva DualShunter 2000 bude k vidění na veletrhu v Gdaňsku, který se koná od úterý do pátku. Dieselový motor má vysoký výkon pro tažení nákladních vlaků. Je-li to možné, lokomotiva se přepne na elektrický pohon, což eliminuje spotřebu paliva a emise. Kombinace dvou zdrojů pohonu umožňuje provoz na závislé i nezávislé trakci.

Reklama
Lokomotiva DualShunter 2000 Zdroj: CZ Loko

DualShunter 2000 je určený pro lehkou a středně těžkou traťovou službu a posun. První prototyp má číslo 190.001 a za sebou zkoušky v režimu Diesel a Trolej. Do ostrého provozu by lokomotiva měla být uvedena začátkem příštího roku v Itálii.

Mezi další rozvíjené ekologické projekty patří například vývoj lokomotivy na vodíkový pohon. „Zelená dohoda pro Evropu, prosazující snížení uhlíkové stopy, je pro nás velkou výzvou. Tento trend dlouhodobě sledujeme a podrobně analyzujeme výhody a nevýhody těchto nekonvenčních řešení. Bez inovativních projektů bychom se nikdy neposunuli dál,“ uvedl obchodní ředitel Jan Kutálek.

Zelené inovace jsou podle něj drahé a mají i své slepé uličky, to byl důvod, proč firma před lety opustila vývoj lokomotiv na stlačený zemní plyn, dodal Kutálek.

Firma má závod v České Třebové, provozovny a servisní střediska v Jihlavě, Letohradu, Lovosicích, Praze a Ostravě. Dceřiné společnosti má v Česku, Itálii a Polsku. Majoritní podíl v CZ Loko drží s 51 procenty předseda představenstva Josef Bárta, zbývajících 49 procent patří firmě Zeppelin CZ. Firma se zaměřuje na posunovací lokomotivy, elektrické traťové lokomotivy a speciální drážní vozidla. Vozidla vyrábí, modernizuje a opravuje. Ve fiskálním roce 2022 měla firma obrat 2,3 miliardy a vykázal ztrátu 20 milionů korun.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Čínská továrna automobilky Geely v provincii Če-ťiang na jihovýchodě Číny.

Lukáš Kovanda: Evropě hrozí záplava čínských elektroaut. Východisko však existuje

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme