Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čeští zemědělci reagují na situaci kolem Fica a ruší protest, nechtějí zvyšovat napětí

Zemědělci na protestu proti vládě
ČTK
 ČTK

Čeští zemědělci odložili protest, který se měl konat příští týden ve středu v Praze. Chtějí tak uklidnit situaci a snížit riziko, že by se při protestu mohlo něco stát, řekl prezident Agrární komory (AK ČR) Jan Doležal.

Reklama

Vedení Zemědělského svazu ČR (ZS) se rozhodlo protest přesunout na 4. června. Odklad zdůvodnilo rozjitřenou atmosférou po pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) rozhodnutí odvolat středeční protest ocenil, považuje ho za logické a odpovědné.

Členové ZS si podle předsedy svazu Martina Pýchy uvědomují, že by část veřejnosti mohla mít zemědělcům za zlé, kdyby v současné situaci vyrazili s traktory před úřad vlády. „Zároveň mají čím dál větší obavy z budoucnosti zemědělského podnikání v Česku a jsou rozzlobeni neochotou koaliční vlády situaci řešit,“ uvedl Pýcha. Protestní akce se proto nespokojení farmáři nechtějí vzdát, odsunuli ale její termín na první červnové úterý.

Odložením plánovaného protestu chtějí zemědělci uklidnit situaci a vytvořit prostor pro jednání, uvedl prezident AK ČR, podle kterého výhrady zemědělců nadále trvají. Odložit protest chtějí zemědělci i z bezpečnostních důvodů. „Tak abychom teď nevystavovali účastníky nebo vládní činitele bezpečnostním rizikům,“ uvedl Doležal.

FOTOGALERIE: Únorové protesty zemědělců v Praze

Reklama

Už ve čtvrtek odvolaly demonstraci ohlášenou na úterý odbory. Uvedly, že chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.

Ministr Výborný gesto ocenil

Rozhodnutí zemědělců odložit protest ocenil šéf resortu Výborný, je podle něj logické a odpovědné. „Věřím, že přispěje ke zklidnění situace a zmírnění napětí i u nás v ČR,“ napsal ministr. Nadále podle něj platí nabídka jednání s vedením AK ČR a ZS ve středu 22. května. „Věřím, že u jednacího stolu dokážeme věcně diskutovat a hledat podporu pro české zemědělce a farmáře,“ uvedl Výborný.

Poté co byl dnes vpodvečer oznámen nový termín protestu, napsal ministr na síti X, že postupu zástupců nespokojených zemědělců přestává rozumět. ZS si podle něj musí vybrat, jestli chce jednat, nebo zda si chce za každou cenu před volbami zademonstrovat.

Podle posledních informací měla středeční demonstrace zemědělců začít v 09:00 protestní jízdou zemědělských strojů a skončit ve 13:00. Okruh měl být podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy větší než při předchozích demonstracích, a vést i kolem ministerstva zemědělství, které sídlí na Těšnově. Třetí část protestů měla začít ve 14:00 v době zasedání kabinetu před úřadem vlády.

V Česku se zemědělské protesty naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Na 4. června jsou naplánovány protesty v Bruselu i v dalších zemích EU. Pýcha očekává, že se do evropského protestu zapojí i čeští farmáři.

Ruský soud nařídil zabavit majetek italské banky UniCredit za 463 milionů eur

Rusové mají nový zdroj pro financování války. Zabaví majetek italské UniCredit

Soud v Petrohradě nařídil zabavit majetek italské bankovní skupiny UniCredit za 463 milionů eur (11,4 miliardy korun). Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Soud rozhodl v arbitrážním sporu, ve kterém figuruje jedna z dceřiných společnosti ruské plynárenské skupiny Gazprom. Italská banka rozhodnutí zatím nekomentovala.

Přečíst článek

Slovenský premiér Robert Fico zůstává na jednotce intenzivní péče ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici

Fico zůstává na jednotce intenzivní péče. Jeho stav je nadále vážný

Robert Fico podstoupil CT vyšetření a lékaři odstranili tkáň odumřelou v důsledku střelného poranění. Na briefingu to oznámila Miriam Lapuníková, šéfka nemocnice v Banské Bystrici, kde byl slovenský premiér po středečním atentátu hospitalizován. Dodala, že pacient je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný, ale nadále vážný.

Přečíst článek

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin: Charkov zatím dobýt nechceme, vše jde podle plánu

Ruské síly podle ruského prezidenta Vladimira Putina v Charkovské oblasti postupují podle plánu. S dobytím druhého největšího ukrajinského města Charkova ale zatím nepočítá. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ruské agentury TASS a RIA Novosti.

Přečíst článek

 

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Zemědělci sklidili méně obilovin než loni. I tak většinu vyhodí prasatům

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme