Reklama

Britští těžaři plynu mají extrémní zisky. Zvyšme jim daně, navrhují ostatní

Těžba plynu
Pixabay
 Hrot

Ve Spojeném království se vede debata o extra zdanění těžařů v Severním moři, protože jim loni výrazně stouply zisky, plyn podražil devětkrát. Vybrané peníze mají ulevit domácnostem při placení vysokých účtů.

Společnosti, které těží v Severním moři zemní plyn, by mohly zaplatit mimořádnou daň ze svých zisků, protože za loňský rok cena plynu ve Spojeném království stoupla devětkrát. Konzervativní vláda Borise Johnsona je pod tlakem, ceny za energie domácnostem skokově rostou, hovoří se dokonce o národní energetické krizi.

Energie, ilustrační foto

Plynová krize nepolevuje. Cena plynu je zpět nad 100 eur megawatthodinu

Burzovní cena plynu v EU se vrátila nad psychologickou úroveň 100 eur za megawatthodinu, poprvé od 29. prosince loňského roku. Je tedy evidentní, že evropská plynová krize nepolevuje. Flotila tankerů, která v prosinci vyvezla historicky rekordní objem zkapalněného zemního plynu, zamířila z USA do Evropy koncem minulého roku, ale přinesla jen krátkodechou úlevu.

Přečíst článek

V průměru se ceny energií pro domácnost zdvojnásobily na dva tisíce liber (60 tisíc korun) za rok. Energetickou chudobou trpí nyní čtyři miliony domácností, které si nemohou dovolit zaplatit vysoké účty za energie. Na jaře by to mohlo být dokonce šest milionů domácností, uvedla nezisková organizace National Energy Action, jež prosazuje zvyšování investic do energetické účinnosti a zateplování domů v Británii. To by znamenalo nejvíce lidí od roku 1996, odkdy tento ukazatel sleduje. 

Navíc Britové platí rekordní sumy za benzin a naftu u čerpacích stanic. Šéf neziskové organizace Adam Scorer varoval, že „energetická drahota“ postihne hlavně rodiny s nejnižšími příjmy a může to v extrémním případě vést i ke zkrácení života. „Nejsou to jen domněnky. Stane se to a my jsme měli dost času na to, abychom začali jednat,“ kritizuje vládu. 

Finep, byty z projektu Prosek Park v Praze 9

Anketa: Velcí developeři dají letos na trh víc bytů než loni, jejich ceny dál porostou

Nových bytů bude letos na trhu více než v roce 2021. Developeři letos dokončí více projektů, rozhodně to však nebude znamenat, že by nové bydlení mělo zlevňovat. Naopak, ceny patrně dál porostou. Nyní stojí v Praze metr čtvereční nového bytu kolem 140 tisíc korun. Newstream.cz udělal mezi velkými developery anketu na téma, kolik nových bytů chtějí letos prodat. 

Přečíst článek

Reklama

I proto kromě labouristů i z energetického sektoru zaznívá požadavek, aby byli britští těžaři „pořádně“ zdaněni. „Vláda musí zasáhnout,“ tvrdí šéf energetické firmy Ecotricity Dale Vince, jehož firma vyrábí energii především z větrných turbín. 

Krachy menších energetických firem

Na ostrovech od léta zkrachovalo 25 menších poskytovatelů energií. Doplatili na to, že zákazníkům garantovali nízké ceny plynu, které nakupovali na spotovém trhu. Před rokem to bylo až devětkrát méně než nyní. Změna dodavatelů energií postihla přes čtyři miliony domácností. 

Vládní politici mají podle Vinceho dotovat vyšší náklady za energie lidem i firmám okamžitě. „Těžaři v Severním moři dodávají čtyřicet procent britského plynu. A dostávají devětkrát vyšší cenu než loni. Devětkrát více, než potřebují, protože náklady na těžbu se nezvýšily,“ vysvětlil podnikatel a propagátor zelené energie.

Takto bude vypadat unikátní teleskop Jamese Webba, až dorazí na místo určení.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba čeká rozložení zrcadel

Projekt vesmírného teleskopu Jamese Webba, který lidstvu umožní pohlédnout hluboko do minulosti vesmíru, má za sebou první kritickou část mise. Rozvinutí tepelného štítu proběhlo bez komplikací. Další nejbližší zatěžkávací zkouškou bude rozložení „srdce“ celého teleskopu - jeho primárního zrcadla, které proběhne za několik málo dní.

Přečíst článek

Těžařské firmy loni na energetické krizi vydělaly dvacet miliard liber, vláda poskytla kompenzace ve výši čtyř miliard liber, argumentuje. Nevidí důvod, proč by náklady vysokých cen energií měli nést koncoví spotřebitelé, dodal sponzor labouristů a Zelených.

Ředitelka sdružení Energy UK Emma Pinchbecková, zastupující britský energetický sektor, tvrdí, že názory na vyšší zdanění firem, které těží ropu a plyn, se ve vládě za posledních několik týdnů posunuly, protože vysoké ceny energií ovlivňují celé britské hospodářství. Existuje prostor pro diskusi o tom, jak energetický průmysl zasáhl do cenového šoku a co je potřeba dělat v energetice dál.

Zvyšování daní je populárním krokem

Jednorázové zvýšení daní pro energetické společnosti už v září zavedla levicová španělská vláda a vybrala tři miliardy eur. Těmi pak dotovala vysoké účty zákazníkům. I když britský ministr pro hospodářství a energetiku Kwasi Kwarteng zatím jednorázové zdanění těžařských firem odmítl, šéf společnosti OVO Energy, jež je dvojkou na britském trhu s elektřinou, Stephen Fitzpatrick varoval před obrovskou krizí v energetickém sektoru i v tomto roce. Kwarteng nicméně připustil, že sektor si má pomoci sám. 

Poradenská společnost Wood Mackenzie uvedla, že extra zdanění příjmů těžařů v Severním moři nelze vyloučit také s ohledem na to, že britská vláda nechce sektor fosilních paliv rozvíjet, pokud plánuje dosáhnout uhlíkové neutrality v roce 2050. 

Jednou z možností je vytvoření vládního fondu ve výši dvaceti miliard liber, který by zřídilo ministerstvo financí, a poskytovalo tak půjčky ohroženým energetickým firmám kvůli vysokým velkoobchodním cenám energií. Splátky by byly rozloženy do delšího období. To by umožnilo, aby účty pro domácnosti nebyly tak vysoké. Opoziční stínový ministr pro klima Ed Miliband navrhuje okamžité snížení DPH na energie a program, který zateplí devatenáct milionů domů, aby byly energeticky úspornější. 

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Drahý plyn drtí i giganty: Německý Uniper si musel nouzově půjčit miliardy

Evropa zažila nejdivočejší rok s plynem, velké firmy si půjčovaly, mnohé malé se položily. Nouzově si musel vypůjčit 10 miliard eur také německý energetický gigant Uniper, aby nebyl vyhozen z obchodování na komoditní burze, píše Bloomberg.

Přečíst článek

Není to poprvé, kdy mají těžaři plynu a ropy v Severním moři „zachraňovat“ jiné v britské ekonomice. V roce 2019 tehdejší šéf labouristů Jeremy Corbyn sliboval, že od ropných firem vybere na daních navíc jedenáct miliard liber, pokud vyhraje volby. V roce 2011 konzervativní ministr financí George Osborne zvýšil poplatky na produkci ropy. 

Za konceptem zavedení jednorázových daní z privatizovaných firem stojí labourista Tony Blair, který v roce 1997 vybral pět miliard liber a použil je na program New Deal, který měl snížit dlouhodobou nezaměstnanost a zvýšit investice do školství. 

Více čtěte v týdeníku Hrot.

Reklama

Související

dělníci, stavba

Jsme rozhodně na radaru Ukrajinců, kteří chtějí pracovat na Západě, říká analytik

Přečíst článek
plynovod, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ruský plyn je „zbraní“ Kremlu proti EU, vynáší však i Norům

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme