Reklama

Britský výrobce léků GSK koupí americký Affinivax za 3,3 miliardy dolarů

Britský výrobce léků GSK koupí americký Affinivax za 3,3 miliardy dolarů
Pixabay
 ČTK

Britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) se dohodla, že zaplatí až 3,3 miliardy dolarů (zhruba 76 miliard korun) za převzetí americké biofarmaceutické firmy Affinivax. Britský podnik uvedl, že si chce transakcí posílit aktivity ve vývoji vakcín.

Reklama

GSK za převzetí Affinivaxu v první fázi zaplatí 2,1 miliardy dolarů. Uhrazení dalších až 1,2 miliardy dolarů bude záviset na dosažení cílů stanovených v dohodě.

GSK je podle agentury Reuters z hlediska tržeb největším výrobcem vakcín na světě. Affinivax vyvíjí vakcíny nové generace, například na pneumokoková onemocnění zahrnující zápal plic či meningitidu.

Minulý měsíc se GSK dohodla, že koupí americkou biofarmaceutickou firmu Sierra Oncology za 1,9 miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun). Sierra se zaměřuje na cílené terapie pro léčbu vzácných forem rakoviny.

Pfizer

Čtvrtbilionová akvizice. Pfizer koupí výrobce léku na migrénu Biohaven

Kam s obřími zisky z prodeje vakcín? Pfizer si za ně koupí výrobce léku na migrénu Biohaven Pharmaceutical. Cena? Asi 11,6 miliardy dolarů, tedy přibližně 274 miliard korun.

Přečíst článek

Vakcína proti covidu-19

Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají

Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.

Přečíst článek

Reklama

Související

Genetická úprava umožňuje bakterii vyrábět léky ještě efektivněji než dosud

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme