Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Shell - informace o tématu

Volím zelenou, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Bublina ESG splaskává. Akcie Shell naopak trhají rekordy

Investoři ve světě masivně přesouvají své peníze z „čistého“ do „špinavého“ průmyslu. Dobře je to vidět na vývoji akcií ropného gigantu Shell, které jsou na dějinném maximu, píše ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Ruská společnost Novatek koupí za 94,8 miliardy rublů (24,8 miliardy korun) podíl 27,5 procenta v energetickém projektu Sachalin-2, který teď vlastní britská společnost Shell.

Shell mizí z Ruska, ruský Novatek koupí jeho podíl v energetickém projektu Sachalin-2

Ruská společnost Novatek koupí za 94,8 miliardy rublů (24,8 miliardy korun) podíl 27,5 procenta v energetickém projektu Sachalin-2, který teď vlastní britská společnost Shell. Prodej podílu schválila ruská vláda, informovala ruská tisková agentura TASS.

Přečíst článek
Shell hlásí rekordní zirky.

Sečteno a podtrženo. Ropný gigant Shell má nejvyšší zisky za 115 let

Ropný a plynárenský gigant Shell vykázal rekordní roční zisky poté, co loni vzrostly ceny energií po ruské invazi na Ukrajinu. Společnost za rok 2022 oznámila upravený zisk ve výši 39,9 miliardy dolarů (asi 862 miliard korunr), což je nejvíce ve své 115leté historii, uvádí BBC.

Přečíst článek
Shell

Nový trend. Ropný Shell bude evropskou jedničkou ve výrobě biometanu

Společnost Shell koupí za téměř dvě miliardy dolarů (47 miliard korun) dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Akvizice posílí snahy Shellu o odklon od těžby ropy a zemního plynu. Shell se podle svého sdělení stane díky transakci největším producentem biometanu v Evropě. K podobnému kroku jako Shell se v letošním roce odhodlala i konkurenční britská firma BP.

Přečíst článek
Shell

Shell zatím daň z mimořádných zisků v Británii neplatí, legálně se jí vyhne

Britská společnost Shell, která patří k největším producentům ropy na světě a která citelně vydělává na energetické krizi v Evropě, zatím daň z mimořádných zisků v Británii platit nebude. Legálně využívá možností, jak platbu takové daně oddálit nebo snížit na nulu. To je podle komentátora listu Financial Times (FT) Davida Shepparda jeden z důkazů, že vláda systém dobře nepromyslela a musí jej přepracovat, což znamená hlavně zjednodušit.

Přečíst článek
Těžba ropy, ilustrační foto

Ropné společnosti si mnou ruce. Energetická krize jim přihrála rekordní zisky

Americké ropné společnosti ExxonMobil a Chevron vykázaly díky růstu cen energií ve druhém čtvrtletí rekordní čisté zisky. Chevron zisk meziročně více než ztrojnásobil na 11,6 miliardy dolarů (téměř 279 miliard korun), zisk Exxonu pak činí 17,9 miliardy (dolarů 430 miliard korun) a meziročně se téměř zečtyřnásobil.

Přečíst článek
Ocelárny Doněck

Ocelové srdce Donbas. Proč ho Rusko tak chce a Ukrajinci ho nechtějí dát?

Donbas vznikl jako východní Klondike – lidé se tam stěhovali za těžkou prací a výdělky. Živil kus ruského impéria i Sovětského svazu. Pro Ukrajinu byl průmyslovým těžištěm.

Přečíst článek
Shell

Shell za odchod z Ruska odepíše 100 miliard korun. Je to víc, než firma čekala

Jde o první konkrétní vyčíslení škod, které škrtnutí ruských aktiv přineslo západní ropné společnosti. Další budou následovat, shodují se odborníci.

Přečíst článek
Shell, přeprava

Shell se odstřihl od ruské ropy i plynu. Za poslední nákup se veřejně omluvil

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Shell přestane kupovat ruskou ropu a zemní plyn. V Rusku uzavře své čerpací stanice a ukončí tam i veškeré další podnikatelské aktivity.

Přečíst článek
britská královna Alžběta II. při oslavě svých narozenin v roce 2018 v Royal Albert Hall

Alžběta II. a královská rodina jsou značky hodnotnější než Shell nebo Marks & Spencer

Královna Alžběta II., která dneškem završuje 70 let na trůnu, je nejen nejdéle vládnoucím britským monarchou historie, ale též nejvýdělečnějším. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka jednou z nejhodnotnějších na světě.

Přečíst článek
Čerpací stanice Shell v Hongkongu

Revoluce po 115 letech: Shell mění název. Kvůli neshodám s nizozemskou vládou i zeleným investicím

Shell se dostala do sporu s nizozemskou vládou kvůli srážkové dani ve výši 15 procent. Navíc největší penziní fond nizozemska přestal držet akcie ropného gigantu kvůli kritériím ESG. Shell tak radikálně mění vnitřní politiku i jméno.

Přečíst článek
Reklama

News box

Bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, který se podle obžaloby v souvislosti se stavbou penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku dopustil podvodu, navrhl dnes státní zástupce tříletou až čtyřletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun. Obhajoba žádá zproštění obžaloby, skutek obsažený v obžalobě podle ní není trestným činem. Rozsudek by měl u zlínského krajského soudu zaznít 15. ledna. Za dotační podvod a poškozování finančních zájmů EU hrozí Mynářovi až osm let vězení. Vinu odmítl.
Inflace v USA v listopadu podle očekávání zrychlila na 2,7 procenta z říjnových 2,6 procenta. Vyplývá to z údajů amerického ministerstvo práce. Výsledky jsou v souladu s očekáváním analytiků. Takzvané jádrové ceny, tedy bez zahrnutí nestabilních cen potravin a energií, se zvýšily o 3,3 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.
Německý kancléř Olaf Scholz požádal Spolkový sněm o hlasování o důvěře. Učinil tak s vědomím, že jeho vláda nemá ve sněmu většinu, a on tak důvěru pravděpodobně nedostane. To umožní, aby prezident Frank-Walter Steinmeier parlament rozpustil a vypsal předčasné parlamentní volby. Hlasovat se o Scholzově žádosti bude příští pondělí, volby by se měly konat 23. února. Původně byly naplánované až na konec září.
Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její čínský partner BAIC Motor investují 1,1 miliardy dolarů 💲 (přes 26 miliard korun) do svého společného podniku, který vyrábí a prodává automobily značky Hyundai v Číně. Investice má urychlit přechod společného podniku k elektromobilům a podpořit jeho export v době klesajícího prodeje na čínském trhu, píše Bloomberg.
Hamé loni zaznamenalo čistý obrat přes 3,097 miliardy korun. Meziročně byl zhruba o 1,019 miliardy korun nižší. Zatímco předloni však skončil podnik ve ztrátě přesahující 340,3 milionu korun, loni vykázal čistý zisk téměř 168,8 milionu korun. Vyplývá to  z výroční zprávy firmy založené ve Sbírce listin. 
Podílové fondy v listopadu zvýšily 💪 své letošní zisky 💰. Akciové fondy od začátku roku do konce listopadu vynesly 17,3 procenta, dluhopisové fondy 4,1 procenta a smíšené fondy 9,3 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů. Fondy byly převážně v plusu i za celý rok 2023.
Sněmovna nedokončila ani na třetí pokus závěrečné schvalování novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro Ukrajince, kteří do Česka uprchli před ruskou vojenskou agresí. Asi polovinu času určeného pro dnešek k projednání novely takzvaného lex Ukrajina vyplnilo vystoupení Radka Kotena (SPD), jenž rozebíral pozměňovací návrh bezpečnostního výboru o zpřísnění podmínek nabývání dvojího občanství pro občany Ruské federace. Dolní komora by se mohla k předloze vrátit za týden.
Česku po schválení novely energetického zákona hrozí podle solárníků miliardové škody a arbitráže. Změny, které mají omezit některé výdaje na podporu obnovitelných zdrojů energie, podle nich zcela mění zavedená pravidla a mohou mít likvidační důsledky pro obor. Uvedla to dnes Solární asociace.  Číst více
Státní podpora obnovitelných zdrojů poskytovaná ze státního rozpočtu se zřejmě sníží. Zákon pravděpodobně zavede přesnější a individuální vyhodnocování výnosnosti solárních elektráren. Počítají s tím vládní pozměňovací návrhy, které dnes sněmovna vložila do novely energetického zákona. Musí je ještě schválit Senát a podepsat prezident. Číst více
Ministerstvo financí potřetí nabízí k prodeji dva bytové domy s nájemníky v krkonošském Harrachově, cenu snížilo pod 90 milionů korun. Nabídky je možné podávat do konce ledna příštího roku, vyplývá z údajů na webu rezortu. V průměru za jeden byt to vychází na šest milionů korun.
Reklama
Reklama
Doporučujeme