Evropské unie přijala pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Zásadní součástí nových postihů je ukončení odběru uhlí z Ruska, které pro režim prezidenta Vladimira Putina představuje příjem čtyř miliard eur (98 miliard korun) ročně.
V Rusku se dlouhou dobu ignorovala politická rizika, myslí si Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. „Ta se nyní projevila ve své plné síle. Hrozí dokonce, že továrny zahraničních vlastníků budou zestátněny,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz Křeček. Západ by podle něj neměl přistupovat na jednostranné požadavky Ruska na platby v rublech.
Nejde o osobní nepohodlí ani ztrátu majetku, jde o životy desítek, spíš stovek tisíc lidí, jejichž obživa je v ohrožení. Popsal pro ruský list Kommersant dopady „nepřátelství na Ukrajině“ třetí nejbohatší oligarcha a většinový majitel ocelářského gigantu Novolipetsk Vladimir Lisin. V nečekaně otevřeném rozhovoru pak detailně popsal největší problémy, které Rusku způsobují sankce a varuje před schvalováním překotných zákonů omezujících fungování vnitřního trhu.
Americký těžební gigant ExxonMobil se stejně jako stovky dalších firem západního světa kvůli ruské invazi na Ukrajinu rozhodl opustit ruský trh a svůj obří ropný projekt Sachalin-1. Ale bude to stát čtyři miliardy dolarů, uvedla firma v prohlášení k výsledkům za první čtvrtletí. Chuť si zkusí spravit v Guyaně, kde investuje deset miliard dolarů.
Jednání mezi představiteli Evropské unie a Čínou podle obou stran bylo velmi otevřené. Zástupci států se shodli, že konflikt na Ukrajině přináší řadu problémů a poškozuje globální ekonomiku. Čína však odmítá mluvit o válce, necítí se být součástí konfliktu a nechce přestat obchodovat s Moskvou. Navíc vinu svaluje i na sankce uvalené Západem vůči Rusku. "Sankce mohou vést až k obchodním a měnovým válkám," tvrdí čínští diplomaté.
Ruské technologické firmy v čele s největším ruského výrobce polovodičů firmou Mikron jsou cílem další vlny sankcí ze strany USA. Washington také chce snížit ceny pohonných hmot v zemi, a proto ze strategických zásob uvolní miliony barelů ropy, podle Bílého domu nejvíce v historii.
Evropská unie připravuje v pořadí již pátý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině. Zahrnout by měl dosud nepotrestané banky nebo rodiny oligarchů, píše list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na nejmenované unijní činitele a diplomaty.
Sankce západních zemí namířené proti ruským oligarchům mají otřást jejich postavením a přimět je, aby využili svůj vliv a přiměli prezidenta Vladimira Putina změnit své válečné plány. Jenže z dvaceti nejbohatších Rusů se dosud uvalené sankce týkají jen poloviny z nich, přičemž na žádném sankčním seznamu EU, USA či Británie nejsou hned čtyři z pěti nejmovitějších ruských boháčů, spočítala agentura Bloomberg.
Protiruské sankce zřejmě zrodily nový námořní fenomén. Ruské tankery převážející zejména ropu a ropné chemikálie vypínají své identifikační systémy a v noci stahují vlajky, aby je nebylo možné rozeznat. Experti upozorňují na to, že cílem tohoto jednání je zřejmě snaha obejít opatření západního světa uvalená na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Bloomberg.
Indický ministr obrany Rádžnát Singh se rozhodl, že se navzdory původním plánům ❌ nezúčastní připomínky konce druhé světové války v Moskvě, a stal se tak prvním vysoce postaveným politikem, který tak učinil. Píše to server RBK-Ukrajina. Důvodem odřeknutí účasti na přehlídce 9. května není zhoršení vztahů mezi Dillí a Moskvou, ale vystupňované napětí mezi Indií a Pákistánem po zabití 26 lidí, převážně indických turistů, v Indií ovládané části Kašmíru, a několika následných pohraničních přestřelkách.
Jen hrstka lidí vítala dnes v Bratislavě 🏍️ motorkáře z evropské odnože ruského klubu Noční vlci, kteří si jízdou a návštěvou památníků připomínají nadcházející 80. výročí konce druhé světové války. Jiná skupina lidí během průvodu motorkářů u památníku Slavín ve slovenské metropoli zase rozvinula transparent s nápisem „Rusko je teroristický stát“; v rukou také měli vlajky Ukrajiny, kterou Rusko vojensky napadlo v únoru 2022. K střetu obou táborů nedošlo.
Zaměstnanci rozhlasové stanice Hlas Ameriky se oficiálně ✅ mohou začít vracet do práce a příští týden obnovit vysílání. Informuje o tom list The Washington Post s odvoláním na e-mail z amerického ministerstva spravedlnosti adresovaný této vládou provozované zpravodajské stanici pro zahraniční publikum.
Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je 👍 dobrý a jeho cestě do Moskvy nic nebrání. Podle serveru Aktuality.sk to v televizi STV řekl předseda poslaneckého klubu Směr-sociální demokracie Ján Richter. Fico se do Ruska chystá na přehlídku, kterou pořádá tamní režim k 80. výročí konce druhé světové války, v posledním týdnu však zrušil několik veřejných vystoupení.
Rusko během útoků ukrajinských dronů na černomořský přístav Novorossijsk přišlo o ✈️ bojový letoun Su-30, informovali podle ruského servisu BBC ruští váleční blogeři. Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) uvedla, že útok na Su-30 byl veden z bezposádkového člunu Magura.
Osm zemí ze skupiny OPEC+ tvořené členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci se 🤝 dohodlo na dalším navýšení těžby od června, a to o 411 tisíc barelů denně. Producenti tak pokračují v postupném navyšování těžby. Naposledy ji zvýšili od května, rovněž o 411 tisíc barelů denně.
Kandidátku ANO v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny v Moravskoslezském kraji povede bývalý premiér a předseda hnutí 👴 Andrej Babiš, druhý je poslanec Aleš Juchelka. Kandidátku dnes schválil na neveřejném zasedání krajský sněm. Potvrdit ji ale ještě musí celostátní vedení ANO.
Po dnešních parlamentních volbách v Austrálii zůstane u moci labouristický premiér 👨 Anthony Albanese, vyplývá z projekcí australské televize Seven a televize Sky News. Není ale jasné, jestli bude schopen utvořit většinovou vládu.
Ukrajina nemůže zajistit bezpečnost politiků, kteří se 9. května v Moskvě zúčastní oslav vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Podle agentury AFP to řekl ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj. Západní politici do Ruska na připomínkové akce ke konci druhé světové války kvůli ruské invazi na Ukrajinu nejezdí, letos však má cestu do Moskvy naplánovanou mimo jiné slovenský premiér Robert Fico.
V Rumunsku se v neděli v atmosféře frustrace a znechucení velké části společnosti z vývoje v zemi v posledních letech uskuteční opakované prezidentské volby. Konají se poté, co ústavní soud loni v prosinci zrušil listopadové první kolo hlasování, v němž překvapivě zvítězil do té doby málo známý krajně pravicový a proruský politik 👨 Calin Georgescu.
Číst více