Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

ministerstvo práce a sociálních věcí - informace o tématu

Aleš Juchelka

Minimální mzda jako polovina průměrné? Nejsem proti, říká Juchelka

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) se nebrání tomu, aby minimální mzda postupně vzrostla až na 50 procent průměrné mzdy. Řekl to v České televizi.

Přečíst článek

Alarmující predikce: Do roku 2035 může být 100 tisíc lidí plně odkázaných na péči

Přečíst článek

Důchod v 65 a vyšší valorizace. Juchelka chystá změny, které zruší část penzijní reformy

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Učitelům vzrostou platové tarify o sedm procent

Dalibor Martínek: Nenasytní učitelé. Platy jim rostou, nestačí jim to

Ne rozšíření Dukovan. Ani výstavba dálnic, ani bydlení. Dokonce ani ne valorizace důchodů. Klíčovým tématem Česka je růst platů učitelů. Kupodivu nejde o vzdělávání našich dětí a posouvání Česka vpřed v soutěži národů. Jde prostě a jenom o ty platy. Že prý když budou vyšší platy, děti budou chytřejší.

Přečíst článek
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Pomoc pro osoby v bytové nouzi. Na podporu dosáhne více lidí

Pomoc s bydlením bude moci získat víc lidí, kteří jsou v bytové nouzi. Podpůrná opatření budou pro domácnosti s příjmem pod 1,6násobku životního minima místo 1,43 násobku, oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Přečíst článek

Jurečka: Průměrný důchod v roce 2025 bude přes 21 tisíc

O kolik příští rok porostou důchody? Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu nadhodil první číslo. Důchodci měli polepšit v průměru o 356 korun. Průměrný důchod tak překoná hranici 21 tisíc korun.

Přečíst článek
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí

Jurečka: Důchodová reforma je nezbytná, v budoucnu by bez ní rostly daně

Bez důchodové reformy by se musely v budoucnu výrazně snižovat důchody, nebo navyšovat daně. Navrhované změny včetně navyšování důchodového věku nad 65 let pomohou udržet propad systému penzí kolem jednoho procenta HDP, tedy zhruba na loňské úrovni, uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kabinet reformní důchodovou novelu dnes schvaluje.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí

Dalibor Martínek: Důchody jsou brzdou rozvoje Česka. Zemi sráží slabost politiků, ne důchodci

Důchodci jsou aktuálně pomyslnými vítězi ekonomické soutěže. Nárůst jejich příjmů je extrémní jak ve srovnání s průměrným růstem v soukromé sféře, tak dokonce ve srovnání s růstem mezd ve veřejném sektoru, kde platy díky tlaku odborů rostou rychleji.

Přečíst článek
Samosprávy chtějí utrhnout vlastní podíl. Ne aby vládního balíčku těžil jen je státní rozpočet

Samosprávy bojují o vlastní sousto. Nechtějí, aby z vládního balíčku těžil jen je státní rozpočet

Ministerstva, kraje, profesní komory a svazy, nevládní organizace a další instituce žádají úpravy úsporného balíčku, pomocí něhož chce vláda zlepšit stav veřejných financí. Připomínky zaslané do elektronického systému návrhů zákonů se týkají mimo jiné rozdělení daně z příjmu právnických osob či daně z nemovitosti, sazeb daně z přidané hodnoty (DPH), daňového zvýhodnění benefitů, podpory stravování zaměstnanců nebo zvýšení náhrady pro bývalé prezidenty.

Přečíst článek
Jurečka představil reformu penzí. Důchody by měly být pětinou průměrné mzdy, přesto nižší než dnes

Jurečka představil reformu penzí. Důchody by měly být pětinou průměrné mzdy, přesto nižší než dnes

Zaručený důchod by měl odpovídat 20 procentům průměrné mzdy. Nové důchody by měly být o něco nižší než dnes. Část příjmu ve stáří by mělo zajistit spoření se státním příspěvkem. Postupně by se mohly zvýšit odvody živnostníkům a víc by mohli odvádět i lidé pracující na dohodu. Reformní změny ke zmírnění zadlužování důchodového systému a k zajištění jeho udržitelnosti představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Přečíst článek
Ministr práce Marian Jurečka připustil, že lidé z náročných profesí budou moci do důchodu o pět let dříve

Do důchodu až o pět let dříve by mohli lidé v náročných profesích, připustil Jurečka

Lidé v náročných profesích by mohli odcházet do důchodu až o pět let dříve a bez krácení penzí, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v rozhovoru pro Blesk.cz. Pro ostatní počítá návrh zveřejněný v polovině dubna se zpřísněním, odcházet do předčasného důchodu by v budoucnu měli lidé mít možnost tři, nikoli pět let před řádným termínem, a penze by se jim krátily víc než dosud.

Přečíst článek

News box

Americký dolar sestoupil ze šestitýdenních maxim. Dolů ho táhne oživení naděje na dohodu Spojených států s Íránem, která by ukončila válku na Blízkém východě. Dolarový index, jenž vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel kolem 18:00 procenta na 99,10 bodu.
Spojené státy vznesly obvinění vůči dlouholetému kubánskému lídrovi Raúlu Castrovi. Napsala to agentura Reuters, která se odvolává na vysokého představitele americké vlády. Castro, kterému je 94 let, je bez politické funkce, nadále však patří k nejmocnějším mužům v zemi.
Předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) budou při misi na Tchaj-wan i přes odmítnutí poskytnout vládní letoun doprovázet tři desítky podnikatelů a zástupců univerzit a kultury. Vystrčil, který ostrovní zemi navštíví na přelomu května a června, to dnes uvedl na dotaz ČTK.
Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které na povrchu Marsu pátrá po stopách možného života, takřka urazilo maratonskou vzdálenost 42,195 kilometru. Rover o velikosti osobního auta dosud na rudé planetě ujel 41,99 kilometru a podle manažera mise Roberta Hogga necelých 300 metrů zbývajících do maratonské trasy dokončí pravděpodobně v červnu
Skupina PPF vykázala loni čistý zisk 692 milionů eur, tedy zhruba 16,8 miliardy korun. Jde o meziroční 📉 pokles o 78 procent. Provozní výnosy PPF stouply loni meziročně o více než 32 procent na 3,65 miliardy eur, v přepočtu 818 miliard korun.
Americký ministr zahraničí 👨 Marco Rubio ve videoposelství určeném obyvatelům Kuby obvinil komunistické vedení této karibské země ze zpronevěry a represí a nabídl jim novou cestu, napsala agentura AFP. Podle ní vzkaz vyznívá jako výzva k povstání a objevil se na sociálních sítích v den, kdy by měla americká prokuratura zveřejnit obvinění vůči dlouholetému kubánskému lídrovi Raúlu Castrovi, který ve svých 94 letech i bez politické funkce stále patří k nejmocnějším mužům v zemi.
Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům bude podle odhadů ovocnářů asi jednu až 1,5 miliardy korun. Úroda bude oproti pětiletému průměru o 5️⃣1️⃣ procent nižší. Novinářům to dnes řekli ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) a předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Maximální ceny pohonných hmot, které denně stanovuje stát, budou růst i ve čtvrtek. Litr benzinu v Česku oproti dnešku může zdražit až o 37 haléřů na 45,08 koruny. Naftu pak budou moci čerpací stanice prodávat nejvýše za 42,43 koruny, což je o 26 haléřů dráž než dnes. Vyplývá to z cenového věstníku, který dnes odpoledne zveřejnilo ministerstvo financí.
Spojené státy podle agentury Reuters zmenší objem vojenských sil, které by daly k dispozici na pomoc evropským členům NATO v případě velké krize, jakou by byl například útok na některý z těchto států. Svůj záměr chce Washington spojencům oznámit v tomto týdnu, uvedla agentura s odvoláním na tři zdroje obeznámené s americkými plány.
Evropský parlament  schválil rezoluci o stavu právního státu a podezření na zneužívání evropských fondů na Slovensku. Vyzval v ní Evropskou komisi, aby všemi možnými prostředky posoudila narušování hodnot EU na Slovensku a ochránila peníze evropských daňových poplatníků.
Doporučujeme