Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Export.cz - informace o tématu

LNG

Trump hrozí EU obchodní válkou. Plyn je trumf v rukou Evropy

Zvolený prezident Spojených států Donald Trump v předvolební kampani prohlásil, že Evropa zaplatí vysokou cenu za to, že „nekupuje dostatek amerického exportu“. Příští měsíce ukážou, jak oprávněné jsou obavy z vysokých cel na dovoz z Evropské unie. I Evropané ale mají pro obchodní jednání v rukou trumf, který by mohl hrozby obchodní války mezi spojenci na obou březích Atlantiku minimálně výrazně zmírnit. Je jím zemní plyn, píše ve své analýze Jan Žižka z Export.cz.

Přečíst článek

Rýsuje se nová vize pro Česko. Konečně přestáváme být pouze zemí s levnou prací

Přečíst článek

Ekonom Zahradník: Česko je ekonomikou polotovarů, to se musí změnit. Třeba po vzoru Polska

Přečíst článek

Šéf Energo-Pro: S vodními elektrárnami různě po světě jsme odolní vůči krizím

Přečíst článek

ANALÝZA: Vodíková budoucnost má i rizika. Evropu může opět převálcovat Čína

Nástup vodíkových technologií, které přemění nejen energetiku, ale celé hospodářství, je podle všeho pouze otázkou času. Možná delšího, než si představovali optimisté, ale možná příliš krátkého na to, aby se Česko a celá Evropa připravily na všechny důsledky – včetně bezpečnostních. Rizika spočívají hlavně v tom, že se náš kontinent stane závislým na dovozu jako v případě zemního plynu a že Čína nástup nové éry opět využije k budování své technologické převahy, píše ve své analýze pro Export.cz Jan Žižka, šéfeditor Moderní ekonomické diplomacie.

Přečíst článek
Jiří Kozák

Jiří Kozák: Exportní závislost na Německu je nezdravá. Firmám ukazujeme, že jsou i jiné trhy

Polovodičové čipy dnes najdete ve všech klíčových odvětvích a Česko jako průmyslová země se musí novým trendům přizpůsobovat, řekl v rozhovoru pro Export.cz první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Upozornil, že chystaná investice největšího světového výrobce čipů, tchajwanské TSMC, v Drážďanech je šancí pro uplatnění českých firem a výzkumníků.

Přečíst článek
Tomáš Mikolov

Tomáš Mikolov: Čeští vědci neumějí svoji práci dobře prodat

Slavným po celém světě se stal český vědec Tomáš Mikolov po působení ve firmách Microsoft, Google a Facebook. Svých největších objevů v oboru umělé inteligence ale dosáhl ještě jako student na Vysokém učení technickém v Brně. Už před patnácti lety výrazně pohnul s vývojem neuronových jazykových modelů, které dnes všichni znají díky chatbotům jako ChatGPT. „Přesto mě ve světě citují více díky mé práci v Googlu než opravdu přelomovým vynálezům z Brna,“ řekl Tomáš Mikolov v rozhovoru pro Export.cz.

Přečíst článek
Richard Kadlčák, zmocněnec pro kyberbezpečnost

Richard Kadlčák: Uměle vytvořit lidskou DNA už není sci-fi. Dopady jsou ale nedozírné

Svět vstupuje do éry umělé inteligence a umělé biologie. „Kdybych vám před pěti lety říkal, co bude umět jazykový model GPT-4 nebo GPT-4o, vnímal byste to jako absolutní sci-fi,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Richard Kadlčák, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničí pro kybernetický prostor. Podobně přelomové objevy se dnes týkají syntetické biologie, dokážeme ovlivnit procesy lidského těla. „Nechci zastrašovat, ale musíme přemýšlet o dopadech,“ zdůrazňuje.

Přečíst článek
Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek
Výkonný ředitel OpenAI Sam Altman

Umělá inteligence a pokročilé reaktory rýsují ekonomický mix budoucnosti

Boom umělé inteligence (AI) na globálním trhu dopadá na akcie firem, investice do inovací nebo zakládání startupů, které se chtějí na nové vlně svézt. Také zaměřuje pozornost nečekaným směrem, k odvětvím, u nichž by to mnozí nečekali. Jedním z momentálních vítězů „humbuku kolem AI“ se stává jaderná energetika.

Přečíst článek
Tomáš Kopečný, zmocněnec pro obnovu Ukrajiny

Český obranný průmysl nikdy neměl lepší reputaci než teď, říká zmocněnec pro Ukrajinu Kopečný

V Česku máme po právu pocit, že naše dodávky vojenského materiálu, které byly z drtivé většiny ze soukromých výrobních kapacit, jsou významným příspěvkem pro Ukrajinu. Jiné státy tam ale dodávaly ještě větší objemy, připomněl v rozhovoru pro Export.cz vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný. Teď český leadership v rámci muniční iniciativy vidí a sleduje každý Ukrajinec. „Nyní jsme se z hlediska reputace českého obranného průmyslu na mezinárodní scéně dostali do první světové ligy. A z ukrajinského pohledu jsme tam dokonce v čele tabulky,“ dodal Tomáš Kopečný.

Přečíst článek
Chladicí věže jaderné elektrárny

Jan Žižka: Jádro a obranný průmysl už nejsou pro Evropu tabu

Představy části evropských bankéřů, že jim financování obranného průmyslu a jaderné energetiky pokazí pověst, naráží na tvrdou realitu. Evropský kontinent ohrožuje agrese Ruska a Evropská unie zjišťuje, že dlouhodobě zanedbala své obranné kapacity, píše ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie.

Přečíst článek
Odvětví čipů to nejsou jen továrny, žolíky drží i Češi

Závody ve výrobě čipů. Mezi Evropany drží i Češi své žolíky

Evropa se děsí zaostávání v polovodičovém průmyslu a Brusel vyhlásil cíl, podle něhož má Evropská unie dosáhnout 20procentního podílu ve výrobě čipů do roku 2030. Jak už to s evropskými cíli bývá, doprovází je silná skepse. Ve skutečnosti jsou ale továrny na čipy jen jednou ze součástí polovodičového oboru. Evropa má v rámci dodavatelského řetězce čipů silná místa a týká se to i Česka. Na udržení a posílení těchto svých předností by Evropané měli sázet především, píše v analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie, který vydává ministerstvo zahraničí.

Přečíst článek

Nastal čas na plán B pro obnovu Ukrajiny. Nabídnout investorům širší záruky

Paralela mezi rekonstrukcí Ukrajiny a poválečným Marshallovým plánem vždy pokulhávala. Realizace Marshallova plánu odstartovala až několik let po druhé světové válce. Obnova Ukrajiny začala ještě během války s Putinovým Ruskem a časem přejde do fáze poválečné rekonstrukce. Plány obnovy napadené země se vytvářely v době, kdy nebylo jasné, kdy a jak přesně válka skončí. Na tom se nic nemění. Přesto se na Západě čím dál víc skloňuje termín „únava donorů“, píše v analýze na Export.cz Jan Žižka, editor časopisu Moderní ekonomická diplomacie.

Přečíst článek
Reklama

News box

Americký dolar 📈 posiluje. Investoři čekají na údaje o vývoji listopadové inflace ve Spojených státech, které by mohly naznačit další vývoj měnové politiky v zemi, a analytici také hodnotí pravděpodobný dopad politiky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa po nástupu do funkce.
Jihokorejské úřady formálně zatkly exministra obrany Kim Jong-hjona, který minulý týden rezignoval kvůli své účasti na  vyhlášení stanného práva, napsala dnes agentura AP. Kim se stal první osobou v zemi zatčenou v tomto případu, úřady nyní vyšetřují, zda se jeho činy rovnají vzpouře. Za tu hrozí až trest smrti.
Pražská burza pokračovala v posilování, index PX 📈 stoupl o 0,46 procenta na 1722 bodu. K růstu nejvíc přispěly akcie polostátní energetické společnosti ČEZ, dařilo se také Erste Bank, zatímco cenné papíry Monety nebo Komerční banky ztrácely. Vyplývá to z informací na webu burzy. Koruna dnes stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru.
Prezidenti a premiéři na prosincovém summitu Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské pomoci Ukrajině, zejména pokud jde o protivzdušnou obranu, munici, ale i 🚀 rakety. Podle předběžných závěrů Evropské rady rovněž zdůrazní důležitost další podpory a rozvoje ukrajinského obranného průmyslu a prohloubení jeho spolupráce s obranným průmyslem EU.
Rusko míří k vyřazení afghánského radikálního islamistického hnutí Tálibán ze svého 📜 seznamu teroristických organizací. Příslušnou novelu zákona dnes podle státní tiskové agentury TASS v prvním z celkových tří čtení schválila Státní duma, dolní komora ruského parlamentu.
Německo bude pokračovat v  kontrolách na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem i po neděli, kdy vyprší platnost jejich posledního prodloužení. Německé ministerstvo vnitra sdělilo, že se rozhodlo kontroly prodlužit do 15. března. Ministryně Nancy Faeserová už nicméně avizovala, že kvůli boji s nelegální migrací budou kontroly na hranicích pokračovat i po tomto datu.
Budovy Empresa Media a Barrandov Televizní studio vlastněné firmou J.S.P. Jaromíra Soukupa se v dražbách prodaly dohromady za 7️⃣5️⃣9️⃣​​​​​​​ milionů korun, což je trojnásobek vyvolávacích cen. Objekt v areálu Barrandovských studií získala společnost vlastníka areálu Tomáše Chrenka za 110 milionů korun. 
Novým syrským premiérem byl  jmenován Muhammad Bašír, podle agentury Reuters to dnes oznámil v televizním projevu. Vedením přechodné vlády byl pověřen až do 1. března 2025.
Akademický sněm zvolil novým předsedou Akademie věd ČR 👨 Radomíra Pánka. Do funkce má nastoupit v březnu 2025 a AV ČR povede do roku 2029. Volbu musí ještě schválit vláda a poté ho do funkce jmenuje prezident. Pánek zvítězil v prvním kole, když získal nadpoloviční většinu hlasů, a to 128 z 242 hlasovacích lístků. Ve funkci vystřídá Evu Zažímalovou, které končí druhé volební období.
Světové aerolinky zvýšily výhled zisku na příští rok, a to navzdory problémům s dodávkami nových letadel. Očekávají, že tržby poprvé přesáhnou bilion dolarů (23,8 bilionu korun) a že celosvětově přepraví rekordních 5️⃣,2️⃣ miliardy cestujících. Ve svém výhledu to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
Reklama
Reklama
Doporučujeme