Největší česká přehrada láká další developerský projekt. Lipno Vista nabídne 179 apartmánů a sází na kombinaci druhého bydlení, rekreace a výnosu z pronájmu.
Další brownfield v Českých Budějovicích se promění. Budovu spalovny chtějí architekti zachovat a proměnit ji na moderní vědecké centrum. V areálu plánují postavit i nové vysokoškolské koleje.
Místo jedné velké budovy jich v Olomouci na místě zkrachovalého podniku Milo vznikne hned několik, promění se i dosud nevyužívané okolí Mlýnského potoka.
Český Krumlov patří mezi nejnavštěvovanější místa v Česku. Do města, které je zapsáno díky jedinečné středověké zástavbě, i na seznam památek UNESCO, dorazí každým rok miliony lidí. I tam se ale najde hned několik výrazných šrámů. Jedním z nich je bývalý areál Jitony. I ten se ale postupně mění, po revitalizaci by měl nabídnout dvě stovky bytů.
Skupina investorů v čele s podnikatelem Martinem Kulíkem, který stojí mimo jiné za rozvojem Horní Malé Úpy, a předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem developuje brownfield v Kanadě. Do Nového Skotska přivezla i přední české architekty.
Architektonickou studii na podobu nového brněnského hlavního nádraží zpracuje nizozemský architektonický ateliér Benthem Crouwell Architects. Správa železnic (SŽ) s ním ve středu podepsala smlouvu. Na Twitteru to uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
Největší polská petrochemická skupina Orlen v letošním prvním pololetí téměř 📈 ztrojnásobila čistý zisk na 15,87 miliardy zlotých (zhruba 89,5 miliardy korun) z 5,67 miliardy zlotých před rokem. Oznámila to dnes firma, která v České republice vlastní rafinérskou společnost Orlen Unipetrol.
Senát, horní komora polského parlamentu, dnes ❌ odmítl udělit souhlas s uspořádáním celostátního referenda o klimatické politice Evropské unie, známé jako Green Deal, které – již podruhé a opět neúspěšně – navrhl prezident Karol Nawrocki. Pro odmítnutí prezidentova návrhu hlasovalo 59 senátorů, 32 bylo proti a jeden senátor se zdržel, uvedl list Rzeczpospolita.
Příměstské vlaky v Praze a Středočeském kraji budou od roku 2030 provozovat 🚅 České dráhy, tedy stejný dopravce jako dosud. Cena tendru na 30 let je 165 miliard korun. Výsledek tendru dnes schválili středočeští krajští radní, ještě jej budou potvrzovat pražští radní, informovaly Hospodářské noviny na webu.
Pražská burza sedmým růstem po sobě uzavřela na novém 📈 maximu. Přepsala dosavadní nejvyšší závěr z letošního února. Index PX dnes vzrostl o 1,30 procenta na 2805,12 bodu. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Víc než tři procenta přidaly akcie Erste Bank a přes pět procent cenné papíry pojišťovny VIG.
Americká investiční společnost Apollo Global Management se dohodla na koupi britských nízkonákladových aerolinek easyJet za 5️⃣,7️⃣ miliardy liber (zhruba 161 miliard korun). Firmy o tom dnes informovaly v tiskové zprávě. Oznámení přišlo krátce poté, co se z boje o převzetí easyJetu stáhl konkurenční uchazeč, kterým byla americká investiční společnost Castlelake.
Americká investiční společnost Castlelake se ❌ vzdala plánů na převzetí britského nízkonákladového leteckého dopravce easyJet. Oznámila to dnes firma Castlelake ve společném prohlášení s aerolinkami easyJet. Vedení easyJetu minulý měsíc podpořilo konkurenční nabídku na převzetí od firmy Apollo.
Bankovní rada České národní banky vidí v české ekonomice převažující ☝️ rizika ve směru vyšší inflace. Rada potvrdila své odhodlání pokračovat v měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě pohybovala poblíž dvou procentního cíle. To nyní vyžaduje ještě relativně přísnou měnovou politiku, řekl novinářům po dnešním jednání rady guvernér ČNB Aleš Michl.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ✅ ponechala základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Na současné úrovni je základní úroková sazba od června. Rozhodnutí odpovídá očekávání finančního trhu. Naznačovaly ho i výroky některých členů bankovní rady před jednáním.
Británie uvalila nové sankce proti ruským 🚢 lodím, bankám a průmyslovým podnikům ve snaze narušit příjmy z prodeje ropy, které by Moskva mohla využít k financování války proti Ukrajině. Na svém webu to dnes oznámila britská vláda. Rusko se k tomu bezprostředně nevyjádřilo, uvedla agentura Reuters.
Šestici největších tuzemských bank 📈 stoupl v prvním pololetí letošního roku čistý zisk o pět procent na celkem 48 miliard korun. O rok dříve to bylo 45,9 miliardy. Za růstem zisků stojí podle analytiků hlavně příznivá makroekonomická situace, díky níž se zvyšují vklady u bank. Zájem se zvedl i o investiční produkty a hypotéky.