Každý pátý Brit, který volil v loňských červencových volbách konzervativce, by nyní dal svůj hlas protiimigrační pravicové straně Reform UK Nigela Farage. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, o kterém informovala stanice Sky News. Poprvé tak v průzkumu YouGov strana, která bývá označována za populistickou, těsně předstihla vládnoucí labouristy i opoziční konzervativce, kteří se dlouhodobě střídají u moci.
Evropská unie podle německého kancléře Olafa Scholze může na případná americká cla reagovat zavedením vlastních celních opatření, řekl před začátkem neformální schůzky lídrů zemí EU týkající se hlavně obrany. Předseda německé vlády zároveň zdůraznil, že spolupráce se Spojenými státy je pro EU důležitější. Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová upozornila, že z možné obchodní války mezi sedmadvacítkou a Spojenými státy bude profitovat Čína.
Cla na výrobky z Evropské unie budou zavedena „velmi brzy“. Řekl podle agentury AFP novinářům americký prezident Donald Trump, když znovu poukázal na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí 300 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun).
V Berlíně demonstrovalo proti spolupráci s Alternativou pro Německo (AfD) 160 tisíc lidí. Pořadatelé podle agentury DPA odhad policie považují za nepřesný, sami hovoří až o čtvrt milionu protestujících. Další desítky lidí demonstrovaly v několika německých městech. Německem od středy otřásají rozsáhlé protesty proti tomu, že se konzervativní unie CDU/CSU možného příštího kancléře Friedricha Merze při hlasování ve Spolkovém sněmu o protiimigrační rezoluci spolehla na hlasy AfD. O tuto stranu se kvůli jejím krajně pravicovým aktivitám zajímají tajné služby.
Spojené státy dotují Kanadu stovkami miliard dolarů, ačkoli nic od svého severního souseda nepotřebují, napsal na své síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Kanaďany znovu vyzval, aby se připojili k USA, čímž by získali lepší vojenskou ochranu a zbavili se cel.
Týden ve znamení politických rozporů nejen s opozicí, ale přímo ve vládní koalici. K zákonodárcům z dolní komory parlamentu přidali zmatky senátoři, sněmovna jako obvykle – samá obstrukce. Ale, a to je pro nechápavé nutné zdůraznit, někteří obstruují jen proto, aby zabránili dalšímu „odrbávání občanů“. Třeba Andrej Babiš. Takže kvůli schvalování mediální novely, která mimo jiné zvyšuje koncesionářské poplatky České televizi a Českému rozhlasu, se bude konat mimořádná schůze s jediným bodem. Mediální novela.
Pro příští rok bude v ČR připravena k zahájení výstavba 90 kilometrů dálnic, pro rok 2027 to bude více než sto kilometrů. V diskusním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Vláda podle něj dělá všechny kroky k tomu, aby v roce 2033 byla v Česku dokončena základní dálniční síť.
K obnovení česko-slovenských mezivládních konzultací nejsou podle premiéra Petra Fialy (ODS) podmínky ani důvod důvod. Příčinou jsou nynější zahraničně politické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (SMER), například jeho jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Kritika takových aktivit, které nejsou v zájmu ČR, není podle Fialy vměšováním do slovenských vnitřních záležitostí a žádný z vládních představitelů na rozdíl od předsedy opozičního ANO Andreje Babiše se toho nedopouští. Fiala to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce:
Volby do Poslanecké sněmovny by nyní jednoznačně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,1 procenta hlasů. Druhá by s velkým odstupem skončila koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), pro kterou by se rozhodlo 18,8 procenta voličů. Na třetím místě by se umístilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s podporou 10,6 procenta lidí. Z aktuálního volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima News vyplývá, že do Sněmovny by se dostali ještě opoziční SPD, Piráti a uskupení Stačilo!, zatímco strana Motoristé sobě by zůstala pod potřebnou pětiprocentní hranicí.
Bývalý český prezident Miloš Zeman se dnes ve svém domě v Lánech na Kladensku sešel se slovenským ministrem zahraničí Jurajem Blanárem. Shodli se na důležitosti co nejlepších vztahů mezi oběma sousedními státy, které na vládní úrovni v poslední době citelně ochladly kvůli rozdílným názorům obou kabinetů. Zeman na facebooku uvedl, že při dnešním rozhovoru s Blanárem tlumočil podporu slovenskému premiérovi Robertu Ficovi.
Zástupci arabských států a Palestinské samosprávy v sobotu ve společném prohlášení odmítli nápad amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vyzval k přemístění Palestinců z Pásma Gazy do Jordánska a Egypta. Uvedly to agentury Reuters a AP. Státy vyzvaly k vytvoření samostatného palestinského státu.
Kubu dnes kolem poledne postihl celostátní výpadek elektrické rozvodné sítě, uvedl místní operátor. Bez elektřiny se na karibském ostrově ocitlo na deset milionů lidí. Kuba se již měsíce potýká s několikahodinovými, a v poslední době i vícedenními výpadky dodávek elektřiny. Ty částečně souvisejí se zchátralou rozvodnou sítí a také s ropnou blokádou ze strany Spojených států, které ostrov odřízly od dodávek paliva, připomněla agentura Reuters.
Při globálním policejním zátahu proti obchodování s lidmi bylo zatčeno přes 1️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ osob a identifikováno přes 2000 obětí. Informovala o tom mezinárodní policejní organizace Interpol, která akci uskutečněnou v červnu na pěti kontinentech koordinovala. Podílelo se na ní 59 zemí, včetně Česka.Číst více
Řešení války na Ukrajině🕊️ se přibližuje víc, než si lidé uvědomují, prohlásil americký prezident Donald Trump podle agentury Reuters. O konfliktu bude hovořit na jednáních na summitu Severoatlantické aliance, který se bude konat tento týden v Ankaře, dodal podle agentury Reuters.
Při rozsáhlých ruských útocích na Kyjev a okolí v noci na dnešek přišlo o život nejméně 2️⃣1️⃣ lidí, uvedly ukrajinské úřady. V hlavním městě podle šéfa vojenské správy zahynulo 15 lidí a dalších šest mrtvých je hlášeno z Kyjevské oblasti. Rusko na Ukrajinu zaútočilo 68 raketami a 351 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Zničit se podle něj podařilo 37 raket a 326 dronů. Kyjev po úderech požádal o svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN.
Británie uvalila sankce na 7️⃣ Rusů a 2️⃣ výzkumné ústavy zapojené do výzkumu, vývoje a výroby toxinu epibatidin a paralytické látky novičok použitých při otravě někdejšího ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a Britky Dawn Sturgessové. Oznámila to britská vláda. K podobnému kroku o několik dní dříve přistoupila Evropská unie, která sankcionovala šest Rusů za vývoj epibatidinu.
Britská mediální skupina Sky z amerického nadnárodního koncernu Comcast se dohodla na koupi televizních📺 kanálů a streamovací platformy britské televizní společnosti ITV za až 1️⃣,6️⃣ miliardy liber (45,2 miliardy korun). Společnosti to uvedly v tiskové zprávě. Nově vzniklý mediální gigant by mohl mít až 70procentní podíl na britském televizním reklamním trhu. Transakce podléhá schválení regulátorů.
❗Ukrajinské drony zasáhly💥 rafinerii v ruské Omské oblasti, která leží na Sibiři. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu, podle níž byl cíl útoku vzdálen téměř 2️⃣5️⃣0️⃣0️⃣ kilometrů od ukrajinských hranic. Podle agentury šlo o jeden z ukrajinských úderů s nejdelším dosahem od začátku války v únoru 2022. O napadení drony informovaly i ruské regionální úřady.
Číst více
Počet potvrzených případů eboly v Kongu vzrostl na 1561, přičemž nemoci dosud podlehlo nejméně 5️⃣0️⃣6️⃣ lidí. S odvoláním na konžské úřady o tom informovala agentura Reuters. Předchozí bilance činila 1502 případů a 473 úmrtí. Epidemie vyhlášená před sedmi týdny se šíří ve třech východních a severovýchodních provinciích, jejího rozšíření se obávají i v dalších dvou.
Zlatého lva za kariéru udělí letos benátský filmový festival pětašedesátiletému Georgi Clooneymu. Američan začal svou hvězdnou dráhu ve filmové branži jako herec a později se stal i režisérem a producentem. Podle vedení nejstarší filmové přehlídky na světě je Clooney všestranným a charismatickým filmovým umělcem, který dokázal vyniknout v různých žánrech. Festival letos začíná 2. září.
Palestinské islamistické hnutí Hamás rozpustí svůj vládní orgán v Pásmu Gazy. Je to krok k předání moci technokratickému palestinskému výboru, řekly zdroje z hnutí agentuře AFP. S předáním moci počítá mírový plán, se kterým Izrael a Hamás souhlasily v loňském roce. Nevyřešená zůstává otázka odzbrojení, které Hamás odmítá.