Inflace poprvé od loňského června zpomaluje, což je poměrně nečekané. Uhlí či dřevo zdražují výrazněji než elektřina, neboť Češi se v obavě právě i z drahé elektřiny horečně předzásobují.
Mělo to být klíčové zasedání energetických ministrů, z něhož mělo vzejít řešení aktuální krize s cenami elektřiny a dalších energií. Nestalo se tak. Důvod? Je potřeba více času a práce.
Bruselský energetický summit, který na pátek svolalo české předsednictví EU, bude pravděpodobně přelomový. Některá z diskutovaných řešení by domácnostem a firmám v Unii mohla od energetické drahoty ulevit, jiná ji naopak mohou vyhrotit, třeba zastropování ceny plynu. Ale popořadě...
Zesnulá královna Alžběta II. vstupuje do dějin nejen jako nejdéle vládnoucí britský monarcha, ale též „nejhodnotnější“. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka, „brand“, jednou z nejhodnotnějších na světě.
Nezaměstnaných v srpnu přibylo 11 tisíc. To se nezdá být velkým číslem. Lidí bez práce je v Česku přes dvě stě tisíc, a většinou jsou to jedinci, kteří vlastně pracovat nechtějí. Číslo jedenáct tisíc je přesto zajímavé. Je to největší nárůst počtu nezaměstnaných od roku 2009, kdy po celém světě řádila finanční krize.
Zvýšení úrokových sazeb v eurozóně bude znamenat vyšší tlak na českou korunu, takže Česká národní banka bude muset zřejmě vynaložit více peněz na bránění jejímu oslabení, shodují se ekonomičtí experti.
Podobně jako v letech 2008 a 2011 je ECB ochotna zvyšovat úrokové sazby navzdory recesi, byť tentokrát zcela vědomě s cílem zajistit cenovou stabilitu, píše ve svém komentáři Dominik Rusinko z ČSOB.
Do Česka v uplynulých sedmi dnech netekl žádný plyn z Ruska. Důvodem je odstavení plynovodu Nord Stream 1. Přesto se dodávky plynu z německé do české plynovodní sítě ztenčily jen o necelých 40 procent. Důvodem je fakt, že do Česka přes Německo nadále proudí plyn z jiných zemí, než je Rusko. Zejména se jedná o Norsko.
Společnosti ze sektoru „čisté energie“ si mohou výrazně polepšit. Mezi vítěze současné situace se tak může řadit na americké burze obchodovaná společnost Plug Power, která se zabývá technologií vodíku.
Pomoc domácnostem v energetické tísni byla správně vyhodnocena jako vládní priorita. Nyní je však již opravdu načase zaměřit veškerou pozornost na živnostníky, podnikatele a firmy. U nich skutečně doutná velmi nebezpečná rozbuška.
Ministerstvo vnitra v dopisu Evropské komisi požádá o úplné ❌ osvobození od solidárních příspěvků. Úřad o tom informoval na síti X v reakci na první výroční zprávu unijní exekutivy o migraci a azylu. Podle Evropské komise spadá ČR kvůli vysokému počtu uprchlíků z Ukrajiny do kategorie zemí, které zažívají významnou migrační situaci, proto si může požádat o vynětí z mechanismu solidarity.
Americký dolar 📉 oslabuje ke koši měn. Mohou za to obavy ze zhoršování situace na trhu práce po zprávě o snižování pracovních míst v soukromém sektoru. Objem obchodování je však dnes nízký, protože kvůli svátku je uzavřen americký trh s dluhopisy.
Pražská burza dnes znovu zakončila na své dosud 📈 nejvyšší hodnotě, popáté za sebou. Index PX stoupl o 0,87 procenta na 2484,25 bodu. Rostly akcie bank, cenné papíry energetické společnosti ČEZ po zveřejnění výsledků firmy za tři čtvrtletí naopak klesly. Česká koruna dnes posílila k euru i dolaru.
Počet nelegálních překročení hranic EU se za poslední rok 📉 snížil o 35 procent, uvedla dnes Evropská komise ve své první výroční zprávě o migraci a azylu. Komise rozhodla rovněž o takzvaném mechanismu solidarity, tedy které země EU jsou pod migračním tlakem a jak by jim ostatní státy měly v rámci solidarity pomoci.
České dráhy v minulých dnech v Královéhradeckém kraji dokončily letošní dodávku deseti dvouvozových vlakových jednotek 🚆 RegioFox. V kraji jich nyní na lokálních tratích jezdí 26, sdělil mluvčí Českých drah Filip Medelský. Pořizování nových vlaků RegioFox pro tratě v Královéhradeckém kraji skončí v roce 2026, kdy jich bude v regionu 33.
Kratom a jeho extrakt se budou moci od středy v Česku prodávat ☝ jen dospělým ve speciálních obchodech s licencí. Prodej v automatech bude zakázaný. Začne platit nařízení vlády, které látku řadí na seznam psychomodulačních látek s regulovaným prodejem. ČTK o tom informoval Think tank Racionální politiky závislostí.
Ve velkochovu kachen ve Valdíkově na Třebíčsku se objevila ptačí chřipka. Ministerstvo zemědělství dnes informovalo, že nákazu potvrdily laboratorní testy. V chovu společnosti AGRO-V utratí přes 20 tisíc 🪿🪿🪿 mladých i vykrmených kachen . Likvidaci připravují veterináři společně s hasiči a policií.
Moskva připravuje odvetná opatření v reakci na to, že Evropská komise minulý týden ☝ zpřísnila vízová pravidla pro občany Ruské federace. Dnes to podle agentury TASS řekl náměstek ruského ministra zahraničí Dmitrij Ljubinskij. EU přestala ruským občanům vydávat víza pro opakovaný vstup.
Prezident 👨 Petr Pavel dnes opět vyzval končící vládu Petra Fialy (ODS) k předložení návrhu rozpočtu na příští rok nové Sněmovně, která by ho jinak nemohla projednat. Řekl to dnes na tiskové konferenci na závěr své návštěvy v Karlovarském kraji.
Poskytovatel flexibilních 🏢 kanceláří Scott.Weber Workspace otevřel v Ostravě první centrum mimo Prahu. V administrativní budově Organica v ostravské městské čtvrti Nová Karolina nabízí 4407 metrů čtverečních víceúčelové plochy s 556 pracovními místy. Firma předpokládá, že prostory plně obsadí do půl roku. Aktuálně má zadáno 25 procent.