Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Kouklová: Dochází k pročištění developerského trhu. Projekty v problémech neustále přibývají

Tereza Kouklová
Se svolením SFG Holding
Petra Jansová

Na realitním trhu panuje zvláštní situace. Narůstá počet projektů, u nichž se řeší, zda je má vůbec cenu rozjet, nebo naopak uspat. „Množí se i počet lidí, kteří se rozhodnou svůj projekt prodat větším developerům,“ přibližuje Tereza Kouklová ze společnosti SFG. Bankovní financování je totiž nyní velmi obtížné získat.

Reklama

Nejčastěji se do problematické situace dostávají stavební firmy, které měly v běhu hned několik zakázek. „V jednom okamžiku se pak rozhodly, že si projekt i odkoupí kvůli většímu zisku,“ dodává Kouklová.

Bohužel ale takové projekty nemají potřebné reference, které vyžadují banky. K financování projektu pak musejí získat buď soukromého investora, nebo projekt jednoduše prodat.

A na trh přichází i prémiové nemovitosti, které se dříve dostaly jen k úzkému kruhu klientů „podpultově“, typově šlo třeba o činžovní dům na Praze 1. Tito klienti mohou být i větší skupiny, ale nyní mají možnost kupovat lukrativnější položky, třeba i celé urbanistické celky.

Tyto exkluzivní lokace se na trh dostávají i díky tomu, že z Česka odešla klientela, která je typicky kupovala - Rusové a Italové.

Reklama

Nejnovější díl podcastu Realitní Club přineseme už zítra na stránkách Newstreamu nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. 

 

 

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Kristýna Faltýnková: Nejsem ajťák, ale myslím, že digitalizace stavebního řízení do poloviny roku nebude

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme