Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Skotská expremiérka trávila neděli výslechem na policii. Obviněna nebyla, vyšetřování ale trvá

Policie zadržela skotskou expremiérku Nicolu Sturgeonovou, jde o financování strany
ČTK
 ČTK

Policie v neděli zadržela bývalou skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním financování Skotské národní strany (SNP), informovala BBC. Ještě tentýž den police expremiérku propustila bez vznesení obvinění. Vyšetřování ale nadále trvá.

Reklama

„Vím bez jakýchkoli pochybností, že jsem nevinná a ničeho jsem se nedopustila,“ uvedla následně Sturgeonová. Dnešek byl pro ní „šokující a zároveň hluboce znepokojivý“, dodala. Na policii skotská expremiérka strávila více než sedm hodin.

Kvůli stejnému vyšetřování byl již na začátku dubna zadržen, vyslechnut a poté bez obvinění propuštěn i manžel bývalé předsedkyně SNP a skotské expremiérky Peter Murrell, který v březnu rezignoval na funkci výkonného ředitele SNP. Tehdy policisté prohledali rovněž dům Sturgeonové a sídlo strany v Edinburghu.

„Dvaapadesátiletá žena, která byla dnes zadržena...byla propuštěna bez obvinění, vyšetřování i nadále trvá,“ uvedla skotská policie. Policie ve svých prohlášeních jména podezřelých nezveřejňuje, dokud nejsou obviněni, poznamenala agentura AP. BBC a další britská média ale již dříve zadrženou a následně propuštěnou ženu identifikovali jako Sturgeonovou.

Zadržení skotské expremiérky, která překvapivě odstoupila začátkem letošního roku, potvrdil i její mluvčí. Na pohovor na policii se podle něj dostavila dobrovolně. „Nicola vždy říkala, že bude spolupracovat při vyšetřování, jestliže o to bude požádána, a i nadále tak činí,“ dodal mluvčí. Další komentář odmítl s tím, že „není vhodné veřejně řešit jakékoli problémy, když vyšetřování nadále probíhá“.

Britský premiér Rishi Sunak nemá nic jisté, ukázaly britské komunální volby

Sunak vtipkuje, ale usmívá se spíš Starmer. Co o britské politice vypověděly komunální volby

V Anglii a Severním Irsku se v minulých dnech konaly komunální volby, které naznačily mnohé o celostátním rozložení sil. Radost mohou mít labouristé a opoziční strany. Pro Sunakovy konzervativce byly varováním.

Přečíst článek

Nesrovnalosti ve financování kampaně za nezávislost Skotska

V souvislosti s vyšetřování bylo v minulosti zadrženo a vyslýcháno i několik dalších vysoce postavených představitelů nacionalistické Skotské národní strany. Nikdo nebyl obviněn. Zadržen a posléze propuštěn byl mimo jiné i pokladník SNP Colin Beattie, který také na svou funkci rezignoval.

Policie vyšetřuje, co se stalo s více než 600 tisíci librami (přes 16,5 milionu korun), které v roce 2017 vybrala kampaň za nezávislost Skotska. Peníze měly být použity výhradně k tomuto účelu, ale úřady mají podezření, že se tak nestalo.

Sturgeonová stála v čele skotské vlády a také strany SNP od listopadu 2014, kdy vystřídala Alexe Salmonda po neúspěchu tábora skotských nacionalistů v referendu o nezávislosti na Spojeném království. Dvaapadesátiletá politička byla nejdéle sloužícím „prvním ministrem“ v dějinách Skotska a také první ženou ve funkci. SNP dovedla k vítězství v regionálních volbách nejdříve v roce 2016 a pak i v roce 2021.

V referendu v roce 2014 Skotové hlasovali pro setrvání Skotska ve Spojeném království v poměru 55 ku 45 procentům. Sturgeonová a SNP pak usilovaly o další referendum s argumentem, že odchod Británie z EU změnil základní pravidla. Britská vláda ale odmítá hlasování umožnit s tím, že otázka byla vyřešena referendem z roku 2014. Nedávné průzkumy ukázaly, že podpora SNP i nezávislosti od odchodu Sturgeonové z funkce poklesly.

Opoziční strany již dříve obvinily SNP z toho, že se utápí ve skandálu a příliš se soustředí na nezávislost namísto toho, aby Skotsku řádně vládla. Mluvčí labouristů, poslanec Ian Murray, uvedl, že v SNP vládla kultura „utajování a zastírání“.

Brexit hodnotí jako neúspěch dvě třetiny Britů

Tvrdé vystřízlivění. Brexit hodnotí jako neúspěch dvě třetiny Britů

Po nadšení z možnosti “znovu nabýt svobodu” vystoupením z EU přišlo vystřízlivění. Jako neúspěch hodnotí brexit většina Britů, vyplývá z aktuálního průzkumu společnost YouGov.

Přečíst článek

Britský premiér Rishi Sunak a ministr financí Jeremy Hunt

ANALÝZA: Mileniálové britské konzervativce odmítají. Pro Sunaka je to otázka přežití

Generace britských mileniálů by dnes Konzervativní stranu nevolila a o vládě Rishiho Sunaka nemá valné mínění. Nastupující generace ale podle nedávného průzkumu není programově zaměřená proti pravici, jejich preference tvoří spíše okolnosti - jako nedostupnost bydlení nebo ekonomika. Britští konzervativci, ale i další evropské pravicové strany, se z dostupných dat mohou poučit.

Přečíst článek

Reklama

Související

Místo záchrany klimatu kulturní války? Britský premiér Sunak představil bizarní reformu

Místo záchrany klimatu kulturní války? Britský premiér Sunak představil bizarní reformu

Přečíst článek
Whisky nalezená na zámku ve Skotsku je možná nejstarší na světě, ukázaly analýzy

Do aukce míří zřejmě nejstarší whisky na světě. Na skotském zámku ji pila i královna Viktorie

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme