Bývalý ředitel pražské nemocnice v Motole Miloslav Ludvík, kterého policie viní z korupce, ve čtvrtek v nemocnici obdržel výpověď. Řekl to Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz. Ludvík tak přišel i o pozici odborného referenta, na níž byl veden od svého odvolání z čela nemocnice.
Tři ze 14 obviněných v kauze machinací s tendry včetně chomutovského primátora Marka Hrabáče (ANO) a bývalého šéfa Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libora Tačnera jdou do vazby, rozhodl okresní soud. Vyhověl tak návrhu žalobce Jana Svobody.
Policie při zásahu kvůli podezření na manipulaci v zadávání veřejných zakázek zadržela přes deset lidí, mezi nimi také chomutovského primátora Marka Hrabáče (ANO). ČTK to řekla náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová. Policisté zasahují nejen v Ústeckém, ale také Moravskoslezském, Středočeském kraji a Karlovarském kraji. Jsou mimo jiné na karlovarském magistrátu, uvedl jeho mluvčí Jan Kopál.
Žalobce končícího elitního útvaru prokuratury na Slovensku podle médií obvinil spoluzakladatele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka a další čtyři osoby z korupce a z dalších trestných činů. Prokuratura, která o obvinění pěti lidí informovala, zveřejnila jen iniciály stíhaných.
Jeden z manažerů obviněných v kauze možného manipulování nemocničních zakázek se policii přiznal. Bude chtít spolupracovat a uzavřít takzvanou dohodu o vině a trestu. Serveru Seznam Zprávy to řekl jeho advokát Radek Ondruš.
Píše se únor 2024. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahuje v Krajské zdravotní v Ústí nad Labem (KZ) kvůli podezření z manipulace se zakázkami. Zadrží celkem deset lidí. Mezi nimi i ředitele, či náměstka. Kriminalisté zasahují i v budově ředitelství. Jde o o holdingovou společnost, která sdružuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, vlastníkem je krajská samospráva. Copak to jen připomíná?
Policie v neděli zadržela bývalou skotskou premiérku Nicolu Sturgeonovou v souvislosti s probíhajícím vyšetřováním financování Skotské národní strany (SNP), informovala BBC. Ještě tentýž den police expremiérku propustila bez vznesení obvinění. Vyšetřování ale nadále trvá.
Největší ruská plynárenská společnost Gazprom loni zvýšila čistý zisk o sedm procent na 1️⃣,3️⃣ bilionu rublů (téměř 361 miliard korun). Hospodaření podpořil silnější rubl, který měl příznivý vliv na vývoj dluhu v cizích měnách. Provozní zisk a tržby ale klesly. S odkazem na sdělení firmy to dnes uvedla agentura Reuters.
Akcie na pražské burze za první čtyři měsíce letošního roku oslabily. Index PX od počátku ledna do konce dubna ztratil 5️⃣,5️⃣ procenta na 2537,9 bodu. Nejvíce letos posílily akcie zbrojovky Colt CZ, naopak nejvíce ztratily akcie Photon Energy. ČTK to dnes řekla makléřka Wood & Company Barbora Zelená. Za celý loňský rok pražská burza vzrostla o 52,6 procenta.
Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International vyzvala nigerijské úřady, aby nechaly nezávisle prověřit zprávy o smrti nejméně 1️⃣5️⃣0️⃣ příslušníků pastevecké komunity Fulani, převážně dětí, v armádním táboře ve státě Kwara. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nigerijská armáda obvinění odmítla.
Pražská burza ve zkráceném týdnu podruhé v řadě oslabila, index PX během něj 📉 klesl o 2,4 procenta na 2537,9 bodu. Nejúspěšnějším titulem týdne byla pojišťovací skupina VIG, největší pokles zaznamenaly akcie Komerční banky. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Předchozí týden index PX propadl o 3,7 procenta.
Ukrajina obdržela první mobilní simulátory pro výcvik pilotů stíhaček ✈️ F-16. Výrazně zvýší efektivitu výcviku letových posádek a posílí letecké schopnosti při ochraně ukrajinského nebe, oznámilo dnes ukrajinské ministerstvo obrany. Šéf rezortu Mychajlo Fedorov v této souvislosti poděkoval partnerům ukrajinského letectva, vládám Nizozemska, Česka, Rakouska a vývojovým společnostem za podporu.
Rozhodnutí o odložení prověřování textových zpráv, které zaslal ministr zahraničí 👨 Petr Macinka (Motoristé) poradci prezidenta Petru Kolářovi, je plně v kompetenci policie a Kancelář prezidenta republiky jej respektuje, uvedl mluvčí prezidenta Vojtěch Šeliga. Zároveň uvedl, že prezidentská kancelář předala podnět standardním způsobem k prověření Útvaru pro ochranu prezidenta ČR.
Náklady na válku proti Íránu jsou výrazně vyšší, než jakou částku ve středu v Kongresu uváděl zástupce Pentagonu. S odkazem na tři nejmenované zdroje to dnes uvedla stanice CNN. Vysoký úředník ministerstva obrany Jules Hurst ve středu řekl, že válka přišla Spojené státy na 2️⃣5️⃣ miliard dolarů (521 miliard korun), podle zdroje CNN ale mohou být skutečné náklady až dvojnásobné.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu 📈 zvýšil o dvě procenta. Hospodářský růst tak výrazně zrychlil z 0,5 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.
Ministryně pro místní rozvoj 👩 Zuzana Mrázová (ANO) odmítla opoziční výzvy k rezignaci. Po jednání sněmovního hospodářského výboru novinářům řekla, že nikdy nepřekročila zákonné hranice a nezneužila politickou funkci ve svůj vlastní prospěch. Informace serveru Seznam Zprávy o svém bytě či stavbách na svém pozemku v rozporu s územním plánem města pokládá za vytržené z kontextu.
Ukrajinské drony zasáhly 🔥 rafinerii firmy Lukoil nedaleko ruského města Perm. Průmyslový areál se stal terčem ukrajinských dronů už druhým dnem po sobě, informovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Útoky potvrdil i gubernátor Permského kraje Dmitrij Machonin, podle nějž si nevyžádaly oběti ani podstatnější škody, napsala agentura AP.