Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ódorova úřednická vláda nemá důvěru. Slovensko ale k volbám dovede

Slovenská sněmovna 15. června 2023 nevyslovila důvěru úřednické vládě premiéra Ľudovíta Ódora (na snímku z 31. května 2023). Očekává se, že vláda zůstane v úřadu s omezenými pravomocemi do voleb v září.
ČTK
 ČTK

Úřednická vláda slovenského premiéra Ľudovíta Ódora ve čtvrtek podle očekávání nezískala důvěru sněmovny. Prezidentská kancelář pak oznámila, že hlava státu Zuzana Čaputová v souladu s ústavou ponechá kabinet v úřadu až do jmenování nové vlády, která vzejde ze zářijových předčasných parlamentních voleb. Pro vyslovení důvěry vládě odborníků, která nastoupila v polovině května, hlasovalo jen 34 ze 136 přítomných poslanců.

Reklama

„Výsledek není pro nás překvapující. Dopředu jsme věděli, které strany podporují program vlády a které strany se zdrží nebo budou proti,“ řekl Ódor novinářům po hlasování. Dodal, že kabinet hodlá naplňovat své programové prohlášení, byť dokument sněmovna neschválila.

Čaputová označila postup většiny poslanců při hlasování za velmi nezralý postoj. V tiskové zprávě také uvedla, že vznik úřednické vlády byl jedinou ústavní možností, jak přivést Slovensko k předčasným volbám poté, co parlament vyslovil nedůvěru předchozí vládě a zároveň se v něm nenašla většina potřebná ke vzniku jiné vlády.

Kabinet podpořili zejména poslanci liberální strany Svoboda a Solidarita a skupina zákonodárců kolem expremiéra Eduarda Hegera. Naopak, dvě nyní nejpopulárnější strany, Směr-sociální demokracie bývalého trojnásobného předsedy vlády Roberta Fica a Hlas-sociální demokracie expremiéra Petera Pellegriniho, už předem ohlásily, že úřednickou vládu nepodpoří.

Česká inflace je stejná jako na „eurovém“ Slovensku. Je to důvod pro přijetí eura?

Česká inflace je stejná jako na „eurovém“ Slovensku. Je to důvod pro přijetí eura?

Vývoj české ekonomiky je příznivější, než se takřka všichni experti loni v létě či na podzim domnívali. Letos v ekonomickém oddělení Trinity Bank očekáváme, že vykáže růst 0,3 procenta. V příštím roce pak 2,4 procenta. Takže se Česko vyhne jakékoli hlubší či vleklejší recesi.

Přečíst článek

Na zásadní reformy není čas ani pověření

K nim se přidali rovněž poslanci nejsilnějšího parlamentního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče. Pro vyslovení důvěry vládě nehlasovali ani poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, jejíž poslanec Rastislav Schlosár v rozpravě kritizoval, že slovenským premiérem poprvé v historii země není příslušník státotvorného národa, ale národnostní menšiny, a to maďarské.

Kabinet bez důvěry sněmovny například nebude moci rozhodovat o zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky. Výkon jiných pravomocí, které vládě vyplývají ze zákonů, a nikoliv přímo z ústavy, zase bude podléhat předchozímu souhlasu hlavy státu. V tomto režimu fungovala předchozí Hegerova vláda od poloviny prosince, kdy jí sněmovna vyslovila nedůvěru.

S ohledem na blížící se parlamentní volby vláda ekonoma Ódora už prakticky nemá prostor prosadit v parlamentu zásadnější návrhy či reformy.

Slovensko vyrazilo do boje za spalovací motory

Nekompromisně. Slovenští poslanci úkolují vládu, aby šla proti zákazu spalovacích motorů

Slovenský parlament uložil vládě, aby její ministři v rámci Evropské unie hlasovali proti iniciativám směřujícím ke znevýhodnění, zdražení nebo k zákazu spalovacích motorů, pokud nebude jednoznačné, že taková opatření jsou ke prospěchu životního prostředí. Návrh usnesení sněmovna schválila hlasy 127 ze 145 přítomných poslanců.

Přečíst článek

Ódorova vláda ve svém programovém prohlášení například slíbila pokračovat v pomoci Ukrajině bránící se ruské invazi, dále chce zajistit co největší čerpání peněz z evropských fondů z předchozího sedmiletého rozpočtového období a zrychlit plnění milníků z plánu obnovy. Kromě toho hodlá v klíčových oblastech připravit strategické materiály pro příští vládu.

Úřednický kabinet také bude muset připravit návrh rozpočtu veřejného sektoru na příští rok bez deficitu. Očekává se, že příští vládní koalice, která vzejde z voleb, parametry rozpočtu upraví. Dosažení vyrovnaného rozpočtu v příštím roce by ekonomiku země podle nezávislé rozpočtové rady stáhlo do recese. Pro letošek rada dříve odhadla, že schodek veřejných financí země dosáhne 7,5 miliardy eur (179 miliard korun), tedy více než šest procent výkonu ekonomiky.

Ivan Šramko, bývalý guvernér Slovenské národní banky a člen dozorčí rady Trinity Bank

Exguvernér slovenské centrální banky Šramko: Představa, že by nějaká země EU zbankrotovala, je již nereálná

V Evropské unii (EU) platí rozpočtová pravidla i krizové mechanismy, které mají zabránit katastrofickým scénářům ve vývoji veřejných financí členských zemí. Proto představa, že by nějaká země EU mohla zbankrotovat, je již nereálná, říká v rozhovoru pro Newstream exguvernér slovenské centrální banky Ivan Šramko, který působí i jako člen dozorčí rady Trinity Bank.

Přečíst článek

Reklama

Související

Předseda strany SMER-SD Robert Fico na mítinku v Košicích

Slovenské strany před volbami tají, jak se popasují se schodkem veřejných financí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme