Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Drogy i nelegální držení zbraně. Hunter Biden je vinen, rozhodl soud

Hunter Biden
ČTK
 ČTK

Soudní porota ve státě Delaware shledala syna amerického prezidenta Huntera Bidena vinným ve všech třech bodech obžaloby v kauze držení zbraně, informuje AP. Porotci shledali potomka šéfa Bílého domu Joea Bidena vinným z toho, že na podzim roku 2018 v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver, který posléze nelegálně vlastnil 11 dní. Porota se o verdiktu radila během dvou dní dohromady tři hodiny. Prezident Biden posléze uvedl, že výsledek procesu přijme, bude respektovat soudní proces a naznačil, že se Hunter Biden odvolá.

Reklama

Při oznámení verdiktu ve Wilmingtonu Hunter Biden podle AP hleděl před sebe a nedával najevo emoce. Posléze objal své obhájce, políbil svou ženu Melissu a společně opustili soudní síň. První dáma Jill Bidenová k soudu přijela několik minut po sdělení verdiktu a držela Huntera Bidena spolu s jeho manželkou za ruku, když opouštěli budovu soudu. Společně pak nastoupili do auta a odjeli, aniž odpověděli na otázky novinářů.

Hunter Biden je prvním potomkem úřadujícího amerického prezidenta, který byl shledán vinným v trestním procesu. Nyní mu hrozí až 25 let vězení, avšak takový trest je v případě dosud netrestaných osob nepravděpodobný. Podle AP tak není jasné, zda soudkyně Maryellen Noreiková Huntera Bidena vůbec pošle za mříže. Termín, kdy bude oznámena výše trestu, zatím nebyl stanoven, soudkyně však podle agentury Reuters uvedla, že se tak standardně děje 120 dní po vynesení rozsudku. Kromě toho je prezidentův syn obžalován také z neplacení daní, přičemž v této kauze je začátek hlavní části soudního procesu plánován na září.

Soud s Hunterem Bidenem se odehrával na pozadí předvolební kampaně, v níž prezident Biden usiluje o znovuzvolení do Bílého domu jako kandidát Demokratické strany. Jeho republikánským vyzyvatelem je exprezident Donald Trump, kterého předminulý týden porota v New Yorku shledala vinným z falšování podnikatelských záznamů a který je obžalován ještě v dalších třech případech.

Joe Biden výsledek procesu přijme

Po oznámení verdiktu prezident Biden uvedl, že výsledek procesu přijme, „bude nadále respektovat soudní proces“ a naznačil, že se jeho syn odvolá. „Jill a já tu pro Huntera a zbytek naší rodiny vždy budeme s podporou a láskou. Na tom se nikdy nic nezmění,“ uvedl prezident v prohlášení.

Reklama

Hunter Biden i Trump tvrdí, že se stali obětí politiky. Avšak zatímco Trump nadále bez důkazů prohlašuje, že soud s ním byl „zmanipulovaný“, prezident Joe Biden ještě před oznámením verdiktu uvedl, že výsledek procesu přijme a nebude se snažit svého syna omilostnit, připomněla AP.

Hunter Biden ve svých pamětech popsal, že byl v dané době závislý na formě kokainu označované jako crack, u soudu ovšem vinu odmítl. Jeho právník Abbe Lowell přišel mimo jiné s argumentem, že před šesti lety se jeho klient za drogově závislého nepovažoval, a vědomě tedy zákon neporušil.

Závislost na drogách

Žaloba věnovala velkou část procesu rozebírání závažnosti drogové závislosti, s níž se Biden mladší potýkal. Porota si vyslechla svědectví bývalé ženy obžalovaného a bývalé přítelkyně, které hovořily o jeho pravidelném užívání cracku a opakovaných snahách mu pomoci závislost porazit. Porota měla také možnost vidět kompromitující fotografie, na nichž byla například váha k odměřování drog či rozcuchaný polonahý Hunter Biden ve špinavé místnosti s dýmkami na crack, píše AP. Hunter Biden před soudem nesvědčil, ale porotci slyšeli jeho hlas, když žalobci přehrávali zvukové úryvky z jeho pamětí z roku 2021, v nichž mluví o tom, jak se po smrti svého bratra Beaua v roce 2015 dostal na dno a jak propadl závislosti. Před federálním soudem loni Biden mladší uvedl, že od června 2019 neužívá drogy a nepije alkohol.

Prokurátoři se domnívali, že zmíněné důkazy jsou nezbytné k prokázání toho, že Hunter Biden byl v době nákupu zbraně závislý, a proto lhal, když ve formuláři, který se tázal, zda je „nezákonným uživatelem drog nebo na nich závislý“, zaškrtl „ne“.

Obhajoba naopak tvrdila, že se Hunter Biden nepovažoval za závislého v době, kdy si zbraň koupil. Snažila se prokázat, že se Biden mladší v té době snažil změnit svůj život, přičemž na konci srpna 2018 absolvoval protidrogovou léčbu. Obhajoba předvolala tři svědky, včetně Hunterovy dcery Naomi, která porotcům řekla, že v týdnech před koupí zbraně se otcův stav zlepšil.

Ještě loni v létě se přitom zdálo, že kauzy Huntera Bidena skončí dohodou dvou stran, díky níž by se prezidentův syn výměnou za částečné přiznání viny vyhnul vězení. Dohoda ale u soudu nečekaně ztroskotala.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin: K útoku na Západ můžeme vyzbrojit třetí země raketami dlouhého doletu

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že Moskva by mohla poskytnout zbraně dlouhého dosahu třetím zemím, které by jimi následně mohly zaútočit na cíle na Západě. Učinil tak v souvislosti s rozhodnutím, kterým západní země povolily Ukrajině použít jimi dodané dalekonosné zbraně k útokům na ruské území. Informovala o tom agentura AP.

Přečíst článek

Trump je vinen. „Byl to hanebný a zmanipulovaný proces, odvolám se,“ reagoval exprezident po rozsudku

Trump je vinen. „Byl to hanebný a zmanipulovaný proces, odvolám se,“ reagoval exprezident po rozsudku

Dvanáctičlenná porota v New Yorku ve čtvrtek shledala amerického exprezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování finančních záznamů v souvislosti s platbami pornoherečce za mlčenlivost. Trump se tak stal prvním bývalým americkým prezidentem odsouzeným v trestním procesu. Podle agentury AP si verdikt poroty vyslechl s kamenným výrazem ve tváři, později proces označil za zmanipulovaný a soudce za zkorumpovaného. Soudce rozhodl, že výši trestu oznámí 11. července.

Přečíst článek

Reklama

Související

Bývalý americký prezident Donald Trump

Trump kupí chyby, které ho mohou oslabit v boji o Bílý dům. Orbána představil jako lídra Turecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme