Reklama

Belgie přehodnotila sázky. Namísto plynu z Ruska raději prodlouží provoz svých jaderných zdrojů

jaderná elektrárna DOEL v Belgii
Trougnouf / Creative Commons / CC BY 4.0

Jádro je lepší než plyn z Ruska, rozhodla belgická vláda. Země kvůli válce prodlouží provoz dvou svých jaderných reaktorů. Odstaví je až o deset let později, než měla původně v plánu.

Reklama

Belgická vláda se v pátek po týdnech diskuzí rozhodla prodloužit provoz svých dvou nejmladších jaderných elektráren o deset let oproti původnímu plánu, podle nějž je měla vyřadit z provozu po roce 2025. Země se původně chtěla při přechodu na obnovitelné zdroje energie spoléhat na zemní plyn, tento postoj však přehodnotila po ruském útoku na Ukrajinu a zahájení celoevropské snahy o zmírnění závislosti na plynu z Ruska.

„Federální vláda přijme potřebná opatření k prodloužení životnosti jaderných elektráren Doel 4 a Tihange 3 o deset let, jde o prodloužení nukleární kapacity o výkonu dva gigawatty,” uvedla v prohlášení vláda.

„Všichni víme, že je v Evropě válka. Zvolili jsme jistotu v nejistých časech,” řekl pak novinářům belgický premiér Alexander De Croo. Dodal rovněž, že země urychlí své snahy o přechod k obnovitelným zdrojům energie.

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Burzovní cena plynu pro Evropu klesla za týden o 70 procent

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh od začátku minulého týdne klesla zhruba o 70 procent. Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující.

Přečíst článek

Obě elektrárny, které byly uvedeny do provozu v roce 1985, provozuje francouzská energetická společnost Engie. Ta teď musí plán na prodloužení jejich životnosti ještě potvrdit. Elektrárny Doel 4 a Tihange 3 pokrývají asi 35 procent spotřeby elektřiny v zemi.

Reklama

Belgie se původně chtěla spoléhat v příštích letech při výrobě elektřiny zejména na zemní plyn, plánovala například postavit plynovou elektrárnu nedaleko severního okraje metropole Bruselu. Evropská komise nicméně v reakci na ruskou invazi navrhuje zmírnit závislost na ruském plynu ještě letos o dvě třetiny a úplně se od Ruska v tomto směru odvázat do konce desetiletí.

Richard Stojar

Vojenský expert: Ukrajina nemá sílu vyhnat Rusy ze svého území

Dodávky zbraní ze Západu pomůžou Ukrajině bránit se. Ale vyhnat Rusy ze svého území se Ukrajincům nepovede, říká vojenský stratég a analytik Univerzity obrany Richard Stojar. Rusové dělají chyby, podcenili protivníka, ale jejich kapacity jsou obrovské.

Přečíst článek

>>>>>> Vše k dění na Ukrajině čtěte zde <<<<<<

Reklama

Související

jaderná elektrárna, ilustrační foto

Evropská energetická solidarita má už teď trhliny. Francie chce zastavit vývoz elektřiny do Itálie

Přečíst článek
Sanna Marinová, finská premiérka v EP

Finská premiérka europoslancům: Tato krize není naše první ani poslední. Musíme si pomáhat

Přečíst článek
Temelín

Lidstvo potřebuje mnohonásobně více levné energie. Jinak se nebude rozvíjet a dojde na konflikty

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme