Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Američtí kongresmani na Tchaj-wanu popudili Čínu. Pohrozila armádou

Pětičlenná delegace amerického Kongresu, vedená senátorem Edem Markeym (na snímku) se sešla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
ČTK
 ČTK

Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny, uvedlo dnes čínské ministerstvo obrany. Ministerstvo zároveň pohrozilo tvrdou reakcí na vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Američtí kongresmani na ostrov, který Peking považuje za svou provincii, přicestovali v neděli a dnes se sešli s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. A odpoledne místního času (dopoledne SELČ) ostrov opustili.

Reklama

Podle čínského ministerstva obrany návštěva amerických kongresmanů svědčí o tom, že Spojené státy jsou tím, kdo vytváří problémy a škodí míru a stabilitě v oblasti Tchajwanského průlivu. „Čínská armáda bude pokračovat ve cvičeních a bude připravena k boji, aby hájila suverenitu země,” dodalo ministerstvo.

Pětičlenná delegace amerického Kongresu, vedená senátorem Edem Markeym, na Tchaj-wan dorazila nedlouho poté, co na ostrově jednala šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na její návštěvu reagovala rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely.

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová 2. srpna 2022 přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám, že takový krok přinese vážné následky.

Nejsledovanější politická cesta roku začala. Pelosiová je na Tchaj-wanu, Peking hrozí armádou

Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan navzdory čínským hrozbám, že takový krok bude mít vážné následky. Ve středu se má setkat s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a podle zasvěcených zdrojů, které citovala agentura Reuters, je na programu také schůzka se skupinou aktivistů otevřeně kritizujících stav lidských práv v Číně. Čínské ministerstvo zahraničí po příletu Pelosiové na ostrov vydalo prohlášení, v němž návštěvu ostře odsoudilo a u Tchaj-wanu chystá vojenské cvičení.

Přečíst článek

Armáda Číny podle agentury Reuters oznámila, že v blízkosti ostrova v pondělí provedla další cvičení, a to ve vzdušném prostoru i na moři. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen označila manévry za zásahy do míru a stability regionu. Americkým zákonodárcům řekla, že Tchaj-wan je odhodlán zachovat status quo v Tchajwanském průlivu.

Politika zastrašování

Tchajwanský premiér Su Čen-čchang uvedl, že ostrov se reakcemi Číny na návštěvy zahraničních přátel nenechá zastrašit. „Nemůžeme nedělat nic jen proto, že máme vedle sebe zlého souseda,” uvedl předseda tchajwanské vlády.

Neoficiální americký zastupitelský úřad v Tchaj-peji uvedl, že delegace kongresmanů se dnes setkala rovněž s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem a členy zahraničního a obranného výboru tchajwanského parlamentu. O obsahu schůzek zatím není nic známo a neví se ani, kam se členové amerického Kongresu vydali z Tchaj-wanu dál, napsala agentura Reuters.

Summit G20

Ekonomický i geopolitický význam Západu klesá. Nedaří se mu izolovat Rusko a Čínu, všímá si Bloomberg

Západu v čele s USA se – k jeho vlastnímu údivu – nedaří izolovat Rusko a Čínu, píše agentura Bloomberg. Z dvaceti nejvýznamnějších ekonomik světa – sdružených ve skupině G20 – se k protiruským sankcím Západu připojila jen polovina. Skupina G20 přitom představuje zhruba 85 procent celosvětového ekonomického výkonu.

Přečíst článek

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

 

Reklama

Související

USA a Čína se dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami

Biden a Si a se domluvili na obnovení komunikace mezi armádami, problémem zůstává Tchaj-wan

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Finanční establishment USA varuje Ukrajinu, že možná nezbyde než jednat o konci boj

Lukáš Kovanda: Finanční elity USA varují Ukrajinu, že možná nezbyde, než jednat o konci bojů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme