Jak vybudujete značku, kterou zákazníci zbožňují? Poslouchejte příběhy českých podnikatelů z firem, které jsou na tom stejně jako vy. Oddané svému řemeslu. Jak přemýšlí? Co je inspiruje? Jakých chyb se ve svém podnikání dopustili? Jak se jim povedlo přežít v extrémně náročném prostředí byznysu? Podcast Buduj značku vám pomáhá na vaší byznysové cestě. Rozhovory moderuje Petr Schwank z podcastového vydavatelství EP Events and Production.
podcast
154: Jan Mareček: Na nic nečekejte a makejte chytře!
Jak si vybírat investice? Jste pro investory atraktivní? Jaké vlastnosti by měl mít startup, který chce přežít v dnešním prostředí? Jak vypadá zajímavý projekt? V jakém bodě se o Vás investor rozhoduje? Je lepší být jediný zakladatel firmy?
153: Adina Bálková a Michal Klimas: Nebojte se začít s něčím novým!
Jak vznikla firma Bopcorn? Jak funguje podnikání s partnerem? Kolik projektů je dobré rozjet naráz? Jak si dobít energii při rozjíždění nového projektu? Kdy přijmout do firmy prvního zaměstnance? Jak přistupovat ke konkurenci?
152: Michal Příhoda: Corona nám znemožnila 99 % businessu
Jak bojovalo Fruitisimo s Covidovou krizí? Kolik má Fruitisimo zaměstnanců? Je lepší se teď držet na domácím trhu nebo expandovat? Začínají Češi šetřit? Co teď firmu Fruitisimo čeká? Jak vznikl projekt Vitamínová injekce?
Proč se Vera vrátila z Brazílie zpátky do Čech? Proč si tu založila vlastní ateliér? Jak se liší česká a brazilská architektura? Dá se architektura naučit? Jak překonat jazykovou bariéru? Jak je klíčové osvětlení v místnosti? Jak se v České republice uchytila elektrická loď?
Jak se dá skloubit akademický a businessový pohled? Jak přemýšlí klasický akademik? Jak se vyvíjí umělá inteligence? Proč je dobré mít v businessu akademika? Co je to predikce časových řad? Na co si dát pozor, pokud Vám někdo nabízí AI řešení? Jaké jsou největší trendy v této sféře? Co se bude řešit za 5-10 let?
149: Kristýna Kučerová: Concierge Vám naplánuje i rodinnou dovolenou
Jak si stanovit priority? Co to je concierge a jak vám může ušetřit čas? Jak tuto službu vnímají Češi? Jaký je rozdíl mezi concierge a virtuální asistentkou? Proč necílit vším na všechny? Budeme jednou mít všichni svého osobního asistenta? Jak je to se soukromím těchto služeb?
Jak vypadá expanze do zahraničí? Čemu se vyvarovat při zakládání startupu? Jak vypadá expanze do Německa, Polska i do Amerických států? Jak se liší jednotlivé trhy? Jakým způsobem se koronavirus dotkl firmy Sharry Europe? Jak se liší americký a evropský přístup k momentální situaci? Vrátí se lidé do kanceláří? Má smysl expandovat do Ameriky?
146: Radek Šitera: Investor, který se nerozhodne do pár minut, Vás nechce
Je těžké začít podnikat ihned po vysoké škole? Je dobré pracovat s kamarády? Proč mít investory? Jak si vybrat investora? Co musíte mít pro investora připravené? Co dělat, když Váš projekt nefunguje? Co je to vlastně startup? Kdy se startup překlene ve velkou firmu?
145: František Bostl: Akcie Tesly bych teď nekupoval
Jak vypadá trh v momentální situaci v Evropě a Americe? Jak bude vypadat naše ekonomika v příštím roce? Jaký je rozdíl mezi akciovými trhy? Jaký je teď rozdíl mezi reálnou ekonomikou a akciovým trhem? Jaký je rozdíl mezi cenou a hodnotou? Jsou u nás dobré podmínky pro zpětný hospodářský růst? Jak se buduje investorské portfolio?
Je průmyslové odvětví hodně zasaženo situací s COVIDem 19? Jak firma docílí toho, aby její zaměstnanci byli kreativnější? Berou roboti práci lidem? Jaké jsou hlavní trendy v automatizaci? Jak vypadá agilní řízení? Co je prvek zákaznického dema? Jaký je problém v tom, když máte ve firmě hodně týmů? Jaká je ideální velikost týmu? Jak by měl fungovat kvalitní lídr?
143: Linda Štucbartová: Musíme se naučit vyrovnávat s nejistotou
Jak rozjet nový projekt? Jak vypadá prostředí ve státní správě? Jací jsou doopravdy lidé pracující ve státní správě? Co chtějí dnešní vysokoškoláci? Proč dnes mladí lidé v Izraeli zakládají startup a jak se liší od Čechů? Jak Češi vnímají neúspěch? Jak by měl člověk uvažovat, pokud chce být v téhle době podnikavý?
142: Rastislav Brenčič: Loajalita je cennější než hardskills
Jak se pozná přirozený leader? Jak by měl leader vést tým v době krize? Co je to zkouška správnosti? Je rozdíl mezi nasloucháním a posloucháním? Je dobré pracovat s přáteli? Čím je zajímavý IT obor? Jaké výzvy dnes řeší IT firma?
Radek Alenka je obchodním ředitelem a jedním ze zakladatelů technologické firmy Qest. Firma se nedávno rozštěpila na dvě části. První má na starosti vývoj technologických řešení a druhá potom podporuje soběstačné projekty, do kterých firma vstupuje jako partner.
140: Radim Oulehla, Podpořit.cz: Lidé mohou přispívat na dobrou věc a nevědět o tom
Radim Oulehla je mladý freelancer, který se pustil do dobročinného projektu. Vytvořil společně s dalšími spolužáky z vysoké školy projekt Podpořit.cz, který má za cíl pomáhat lidem v nouzi. Na webu je několik příběhů, které pánové podpoří. Respektive je podpoříte vy. Stačí nakoupit v partnerských obchodech. A obchod sám pošle peníze na dobrou věc. Jak se takový projekt buduje, to poví Radim v rozhovoru.
139: Martin Hurych: Obchodníky čeká boj o zakázky. Mluvte o benefitech
Martun Hurych je B2B obchodníkem, který se specializuje na dlouhý obchodní cyklus. Obchodu se věnuje už přes 20 let a patří mezi přední české odborníky na akceleraci byznysu. Právě k tomu také Martin společně s Davidem Janečkem zakládá nový program B2B Byznys Akcelerátor, který je především pro majitele firem a obchodníky.
138: Vít Šubert: Velká firma vs. startup a disruptivní myšlení
Vít Šubert strávil přes dvacet let v korporátech. Pak odešel. Dnes je ve vedení firmy Unicorn Attacks, která učí firmy přemýšlet disruptivně. To je dnes velké téma, protože inovace a utomatizace se stávají novým standardem uvažování ve firmách všech velikostí.
137: Michal Gloger: Na novém exoskeletu děláme rok a půl. Nejde to jinak
Michal před pár lety založil firmu Mebster, která vyvíjí exoskelety pro zdravotnická zařízení a nově i pro domácí využití. Podnikání ve zdravotnických pomůckách má svá specifika. Zároveň na Michalovu firmu silně dopadla také koronavirová pandemie, protože jeho cílovou skupinu tvoří lidé nejnáchylnější k onemocnění. Jak těžké je vyvinout exoskelet, který má pomáhat lidem? Jak tvrdá je v tomto oboru konkurence?
136: Petr Novotný: Klidně vydejte betaverzi nového produktu a na nic nečekejte
Petr Novotný je zakladatelem nové firmy Agile Academy. Agilitě se rozhodl věnovat na plno ve chvíli, kdy se ekonomika vypnula v důsledku koronavirové krize. Přesto to ale nevzdal. Dnes stále ještě bojuje o nové klienty, ale zároveň uplatňuje znalosti, které získal při práci ve velkých společnostech.
A tak například ví, jak často je dobré vydávat nový produkt. Nebo že agilita vlastně znamená rychlost ve vycházení vstříc zákazníkovi.
135: Milan Vlček: Nejdůležitější je objevit vlastní přidanou hodnotu
Milan Vlček je zkušený projektový manažer, který dlouho dělal v korporátu. Dnes se snaží postavit na vlastní nohy. Má aplikaci Wellmee, jejímž hlavním cílem je pomáhat lidem s jejich osobním rozvojem. Jak těžké je vybudovat aplikaci od nuly, když za vámi nestojí žádný investor? Jakých úspěchů se mu povedlo v krátké době dosáhnout? A je vůbec šance, že aplikace prožije jiný než jepičí život?
Ceny ropy dnes na světových trzích 📈 rostou poté, co dobré čtvrtletní výsledky společností Meta a Microsoft podpořily americké akcie a vyvážily obavy o americkou ekonomiku a vyhlídky na vyšší těžbu ropy státy skupiny OPEC+. Tu tvoří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenci včetně Ruska.
Plánovaná víkendová jednání mezi Íránem a Spojenými státy v Římě o rychle postupujícím jaderném programu Teheránu byla 👉 odložena. Dnes to podle agentur oznámil Omán, kde se minulý týden konaly třetí nepřímé rozhovory mezi zástupci Íránu a USA, jejichž cílem je uzavřít novou jadernou dohodu.
Vedení polské armády jako lež a manipulaci ❌ odmítlo tvrzení spolupracovníka krajně pravicového politika Grzegorze Brauna, že Polsko zahájilo přípravy na vojenskou intervenci na Ukrajině. Europoslanec Braun kandiduje v prezidentských volbách, které Polsko čekají ve druhé polovině května.
Ukrajinská vláda zveřejnila 📜 text dohody mezi Spojenými státy a Ukrajinou o vzniku společného investičního fondu obnovy, který poskytne Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Dokument zmiňuje ukrajinské zásoby a ložiska přes pěti desítek nerostů a ropy či zemního plynu.
Americkému řetězci rychlého občerstvení McDonald's 📉 klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o tři procenta na 1,86 miliardy dolarů (40,9 miliardy korun). Celosvětové tržby v provozovnách otevřených nejméně jeden rok se pak za leden až březen nečekaně snížily o jedno procento, jak na zákazníky doléhá ekonomika nejistota.
Za důležitý milník v partnerství Ukrajiny a Spojených států označil ukrajinský ministr zahraničí 👨 Andrij Sybiha dohodu o vytvoření společného investičního fondu obnovy, která podle médií poskytne Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Dohodu ve středu podepsali představitelé obou zemí.
Podpis dohody o minerálech mezi Spojenými státy a Ukrajinou je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) dalším důkazem, že Ukrajina je skutečně 👍 připravena na mírová jednání. Naopak Rusko se dál vykrucuje a nereaguje na americkou snahu válku ukončit, řekl Lipavský.
Jihokorejský ústavní soud ❌ zrušil rozhodnutí nižšího soudu, které na konci března zbavilo opozičního lídra I Če-mjonga obvinění z porušení volebního zákona. Informuje o tom agentura Jonhap. Není tak jasné, zda se bude I Če-mjong v červnových volbách moct ucházet o prezidentský post.
EU plánuje příští týden sdílet se Spojenými státy 📜 dokument, který bude obsahovat návrhy k zahájení obchodních jednání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Dokument navrhuje snížení obchodních a necelních překážek, posílení evropských investic v USA, spolupráci na globálních problémech, jako je řešení nadměrné kapacity čínské oceli, a nákup amerického zboží, jako je zkapalněný zemní plyn a technologie.
Argentina odtajnila 📜 dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Mnohé z nich potvrzují, že vysoce postavení nacisté, jakým byl i doktor Josef Mengele, žili v Argentině bez problémů.