Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Špatné zprávy pro řidiče. Čekají je druhé nejdražší prázdniny historie

Pohonné hmoty v Česku dále zdražují
iStock
Lukáš Kovanda

Pokles cen pohonných hmot v Česku zastavuje. Ceny jsou v podstatě na svém dně a nyní už půjdou nahoru. Pro řidiče tak letošní vrcholná motoristická sezóna bude z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší v historii. Dráže bylo pouze v kritickém roce 2022, kdy ceny dramaticky stoupaly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu.

Reklama

V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru už jen o 8 haléřů na litr, na 37,77 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta už po předchozím zlevňování „otočila“ a zdražuje. Její cena vzrostla o 8 haléřů na litr a stojí 36,06 koruny za litr. Cena nafty však v uplynulých dnech klesla pod 36 korun za litr a stála tak nejméně od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 koruny za litr na 9,95 koruny za litr. Ceny paliv u českých čerpacích stanic před dopadem na nynější dno klesaly soustavně od konce dubna.

Začíná zdražování

V příštích sedmi dnech je přitom třeba počítat se zdražením obou základních druhů pohonných hmot. Za posledních 14 dní totiž ropa Brent na světovém trhu zdražila o více než osm procent. Navíc za tu samou dobu koruna vůči dolaru oslabila o 2,5 procenta. Více než desetiprocentní nárůst korunové ceny ropy přitom čerpací stanice v Česku do svých cen ještě teprve plně promítnou v nadcházejících dnech. Nafta proto zdraží o 40 haléřů na litr a benzín o 30 haléřů.

Ropa Brent zdražuje v souvislosti s obecnějším optimismem na trzích, včetně akciových trhů v USA, které pohání stále pevnější přesvědčení, že ke snížení sazeb centrální banky USA letos přece jen dojde. Otázkou jim je spíše to, zda bude jedno, nebo dokonce dvě. Ropa zdražuje také v důsledku rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců ze začátku tohoto měsíce. Delegáti tradičních producentských zemí se na jednání v Rijádu shodli na prodloužení škrtů v těžbě. Navíc uvedli, že případné navýšení těžby bude posléze záviset na aktuálních tržních podmínkách.

Další komentáře Lukáše Kovandy najdete zde

Pandemie koronaviru

Lukáš Kovanda: Odborníky znepokojují dojezdy pandemie covidu

Po pandemii covidu lidé více umírají, hlavně ve vyspělých zemích typu Německa či Kanady. Špatně je na tom ale i Česko. Naproti tomu v zemích typu Ruska či Bulharska úmrtnost naopak nadměrná není.

Přečíst článek

Reklama

Solární panely zdraží

Lukáš Kovanda: Solární panely zdraží. Je to jen další důkaz neschopnosti EU

Kupujte solární panely. Zdraží! Francie tlačí na to, aby EU po elektroautech uplatnila vysoká cla také na ně.

Přečíst článek

Reklama

Související

Zlevňování benzínu v Česku se po pár týdnech bezdůvodně zastavilo

Lukáš Kovanda: Zlevňování benzínu v Česku se po pár týdnech bezdůvodně zastavilo

Přečíst článek
Pohonné hmoty, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Pohonné hmoty budou zdražovat. Jednou z příčin je hurikán Beryl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme