Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Výrobní inflace dál svižně roste

průmyslová výroba, ilustrační foto
Pixabay
Veronika Kudrnová
vku

Ani listopad nepřinesl zklidnění tuzemské výrobní inflace. Vysoké ceny surovin, energií i mezinárodní dopravy tlačí zejména ceny v průmyslu stále nahoru. V listopadu zrychlily meziroční růst na 13,5 procenta z říjnových 11,6 procenta, uvádí Český statistický úřad. Byl to nejvýraznější růst v historii samostatné České republiky. Zdražení zaznamenali i další výrobci. V zemědělství byly ceny meziročně vyšší o 14,6 procenta, ve stavebnictví o 7,9 procenta a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,8 procenta.

Reklama

V meziměsíčním srovnání stouply v listopadu ceny průmyslových výrobců o 1,2 procenta. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily 0,6 procenta a stavební práce proti říjnu zdražily o 0,4 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky stagnovaly. 

Ceny průmyslových výrobců v meziročním srovnání rostou od února, přičemž růst stále zrychluje. Stejně jako v předchozích měsících i v listopadu výrazně vzrostly ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. chemické látky a výrobky zdražily o téměř 55 procent, dřevo, papír a tisk o čtvrtinu.

„Důvodem je v prvé řadě dramatický růst cen ropy na světových trzích. Korunová cena barelu ropy Brent se mezi listopadem 2020 a listopadem 2021 zvýšila ze zhruba 1000 korun na 1800 korun, tedy o přibližně 80 procent. Ropné produkty jako významný vstup figurují v dalších průmyslových odvětvích, zvláště výrazně například v chemickém průmyslu. Tam ceny meziročně narůstají o takřka 55 procent,” komentoval statistiku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

vysoké účty

Lukáš Kovanda: Na Čechy udeří až 10procentní inflace. Kdo za ni může?

Česko v příštím roce čeká inflační smršť. Zvláště neúprosná bude v prvních měsících roku, zejména hned v lednu, kdy meziroční míra hladiny růstu spotřebitelských cen může atakovat nevídanou hodnotu deseti procent. Během roku smršť sice zmírní, ale odeznívat bude jen pomalu.

Přečíst článek

„Poslední vývoj na světových komoditních trzích, kdy cena ropy v průběhu posledních týdnů poklesla z 85 dolarů za barel na současných zhruba 75 dolarů, ovšem naznačuje, že situace v této kategorii by se již mohla stabilizovat. Celkově se domníváme, že ceny ropy by dál již růst neměly,” dodává ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky.

Dále pak rostly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků, byly vyšší o 26,4 procenta, dřevo, papír a tisk zdražily o čtvrtinu. 

V listopadu se podle analytika ČSOB Petra Dufka v průmyslových cenách začaly projevovat třeba i ceny elektrické energie, která sice už několik měsíců prudce zdražuje, avšak v inflaci zatím moc vidět nebyla. „Samozřejmě je třeba dodat, že je zde část nezajištěných výrobců, kteří platí spotové ceny, a za elektřinu si už nějaký čas připlácejí,” dodal Dufek.

Růst cen energií se projevuje také výrazným vzestupem cen zemědělských producentů a stavebních prací. Zemědělští producenti navyšují meziročně své ceny ještě výrazněji než ti průmysloví, a to o 14,6 procenta z říjnových 14,1 procenta. Dramaticky zdražuje zejména produkce obilovin a olejnin, v obou případech meziročně o zhruba 30 procent. „Tento cenový nárůst se propíše v příštím roce do dalšího zdražování pečiva, které tak podraží o zhruba patnáct procent,” dodal Kovanda. 

Výstavba bytů v České republice

Stavebnictví je „nejvíce nemocným mužem“ české ekonomiky

Popandemická „rekonvalescence“ stavebnictví probíhá pomaleji, než je tomu u zbytku české ekonomiky. A ani ta není kdovíjak rychlá, zejména kvůli zadrhávání automobilového průmyslu a zdražování průmyslových vstupů, včetně pracovní síly. Stavebnictví je „nejvíce nemocným mužem“ české ekonomiky.  

Přečíst článek

Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. „Prudký růst cen tak bude zhoršovat dostupnost základních životních potřeb. Kromě energií a průmyslových výrobků, výrazně zdraží i potraviny a bydlení. Inflace tak může zásadně navýšit míru chudoby v České republice,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny stavebních materiálů se utrhly ze řetězu

Stavební práce v listopadu zdražovaly o výrazných takřka osm procent z říjnových 7,5 procenta. Stavební materiály samotné přitom přidaly více než sedmnáct procent a společně s růstem cen energií a nedostatkem vhodné pracovní síly představuje růst jejich cen klíčový inflační činitel ve stavebnictví.

Na přelomu roku lze podle Dufka navíc očekávat, že část prozatím vyčkávajících firem přijde s novými ceníky a poté růst cen ve stavebnictví – včetně nejdůležitějších stavebních materiálů – dál zrychlí.

„Kombinace zdražujících stavebních prací a stavebních materiálů negativně ovlivní výstavbu. Důsledkem bude další růst cen na již výrazně předraženém realitním trhu,” podotkl Křeček.

>>>>>>Vše k situaci na energetickém trhu čtěte zde<<<<<<

Růst cen ve stavebnictví je přitom podle Kovandy také zásadním zdrojem růstu cen bydlení, které se již projevují ve spotřebitelské inflaci. „Aktuálně výrazně rostoucí výrobní ceny se budou ve spotřebitelské inflaci promítat v příštím roce jejím razantním nárůstem, pravděpodobně až sedmiprocentním v celoročním pohledu. V lednu spotřebitelská inflace vystřelí až k úrovni deseti procent,” předpovídá Kovanda.

„Celkově je z dnešních statistik patrné, že cenové tlaky v domácí ekonomice zatím zůstávají silné. Pro centrální banku to bude argument, aby v utahování měnové politiky dále pokračovala. Na prosincovém zasedání tak předpokládáme, že sáhne k 75bodovému zvýšení klíčové úrokové sazby. Ani to ale nebude ještě poslední. Příští rok se zřejmě podíváme na čtyři procenta, uzavírá Steckerová.

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Jan Bureš: Inflační rizika sílí. Sazby ČNB ještě porostou, až o 75 bazických bodů

Vyšší listopadová inflace, která se zastavila na hranici šesti procent, je pro centrální banku bezesporu dalším argumentem pro rychlejší růst úrokových sazeb. Ale nejen ta. Silné proinflační tlaky se množí.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Konec růstu cen je v nedohlednu

Konec růstu cen je v nedohlednu. I v zemědělství se po čtyřech měsících poklesu začalo zase zdražovat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme