UBS zaplatí první z pokut kvůli pochybení Credit Suisse

Švýcarská banka UBS zaplatí 388 milionů dolarů (8,4 miliardy korun) regulačním orgánům v Británii a USA kvůli selhání Credit Suisse v kauze Archegos Capital. S odvoláním na dnešní oznámení banky o tom informovala agentura Reuters. Jedná se podle ní o první z několika možných vyrovnání.
UBS minulý měsíc dokončila převzetí konkurenční Credit Suisse, která byla zapletena do řady právních sporů. Archegos byl americký hedgeový fond, do něhož banka rizikově investovala.
Švýcarská banka UBS se chystá propustit více než polovinu ze 45 tisíc zaměstnanců převzaté banky Credit Suisse, píše Bloomberg. Nejvíce se to dotkne tradingu a investičního bankovnictví a první vlna škrtů přijde v červenci, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg.
Bankéři na dlažbě. Credit Suisse po převzetí bankou UBS přijde o polovinu lidí
Zprávy z firem
Stomiliardová sekera
Credit Suisse se v březnu dostala do tak vážných problémů, že začala ohrožovat finanční stabilitu globálního bankovního sektoru. Do věci se proto vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány, které dojednaly záchranu banky v podobě jejího převzetí rivalem UBS.
Podle dohody má UBS zaplatit americké centrální bance (Fed) 268,5 milionu dolarů a britskému regulačnímu úřadu PRA 87 milionů liber (2,4 miliardy korun). Švýcarský regulátor FINMA nemá pravomoc pokutovat finanční instituce.
Fondu Archegos se staly osudnými rizikové akciové sázky, na které využíval prostředky od velkých investičních bank. Jednou ze společností, která fondu poskytovala takové makléřské služby, byla Credit Suisse. Banka nakonec musela po krachu Archegos nakonec odepsat 4,4 miliardy švýcarských franků (110,3 miliard korun).
Švýcarský svaz na ochranu investorů hodlá podat žalobu, ve které bude požadovat odškodné pro akcionáře švýcarské banky Credit Suisse v souvislosti s jejím převzetím domácím konkurentem UBS.
Kauza Credit Suisse pokračuje. Švýcarský svaz na ochranu investorů chystá žalobu
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.