Termín podání přehledů pro OSVČ za rok 2024 se blíží

Už jen necelé dva týdny zbývají na podání přehledů pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. Podnikatelé a další daňoví poplatníci, kteří podávali své daňové přiznání elektronicky k 2. květnu, musejí své přehledy podat do 2. června.
OSVČ a další daňoví poplatníci, kteří letos do 2. května podávali elektronicky a sami své daňové přiznání, tedy bez daňového poradce, mají vždy současně i povinnost podat také přehledy za sociální a zdravotní pojištění. Termín pro podání těchto přehledů je vždy do jednoho měsíce ode dne, ve kterém byla povinnost podat daňové přiznání za uplynulý rok. Letos to je tedy k 2. červnu 2025. Ti, co podávají daňové přiznání za rok 2024 prostřednictvím svého daňového poradce, pak mají ještě na podání přehledů více času, a to nejdéle do 1. srpna 2025.
Kdo nemusí podávat přehledy
Uvedené povinnosti ohledně přehledů se ovšem netýkají podnikatelů, kteří využívali pro uplynulý rok režim paušální daně a kterým se nezměnily žádné okolnosti ohledně jejich příjmů. V praxi to znamená, že se jim nezměnilo ani pásmo paušální daně, neměli tedy výrazný nárůst příjmů, a neměli ani žádné ostatní příjmy nad 15 tisíc korun kupříkladu ze svého investování či pronájmu.
Jak se podávají přehledy
V České republice má většina OSVČ ze zákona povinnost podávat daňové přiznání elektronicky, a i proto jim byla ze zákona v minulosti zřízená i datová schránka. Pokud ji tedy mají zpřístupněnou, mají pak vzhledem k tomu i povinnost podávat elektronickou formou také přehled o příjmech a výdajích za rok 2024 i pro Českou zprávu sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Přehled za sociální pojištění mohou elektronicky přitom podat třemi způsoby. Buďto prostřednictvím interaktivních formulářů na webových stránkách ČSSZ, tedy na ePortálu ČSSZ (eportal.cssz.cz). To je ostatně i nejjednodušší a nejrychlejší varianta. Stačí se totiž přihlásit na ePortál ČSSZ třeba přes datovou schránku nebo Portál občana a přímo zde je pak možné interaktivní formulář vyplnit a rovnou i podat. Výhodou této varianty je, že formulář řadu věcí za vás předvyplní automaticky. Dále je také možné vyplněný formulář poslat ze své datové schránky do datovky podatelny sociální správy. Poslední elektronickou variantou pak je odeslání přehledu z emailu, ten však musí být elektronicky podepsaný.
U zdravotní pojišťovny má podávání přehledu o příjmech a výdajích ještě stále více možností a to jak v elektronické formě, tak stále i na papírovém formuláři. Většina zdravotních pojišťoven už ale online podání přehledů stejně umožňuje. Zpravidla to jde přímo na portálu konkrétní zdravotní pojišťovny, který rovněž umožňuje vyplňování a následně i podání prostřednictvím interaktivního elektronického formuláře. Také v tomto případě máte řadu údajů pak už předvyplněných. „Formulář zároveň vypočítá pojistné, vyčíslí přeplatek nebo nedoplatek a v případě vzniku nedoplatku je součástí potvrzení QR kód, pomocí kterého lze platbu ihned snadno provést,“ uvádí na svých stránkách například zdravotní pojišťovna VZP.
A také u zdravotních pojišťoven platí, že pro podání přehledu je možné využít i další varianty jako je odeslání z vlastní datovky nebo z elektronicky podepsaného emailu. Další možností je odeslání vyplněného papírového formuláře klasicky poštou nebo jej případně můžete osobně donést na kteroukoliv pobočku zdravotní pojišťovny.
Přeplatky, nedoplatky a zálohy
Pokud vám v přehledech vyjde nedoplatek, musíte jej zaplatit do osmi dnů od data, kdy jste podali nebo měli podat přehled OSVČ. Za každý den prodlení vám jinak hrozí sankce (0,05 procent denně z celkové částky, kterou dlužíte). V opačném případě, kdy vám vyjde přeplatek, musíte v přehledu nezapomenout zaškrtnout, že žádáte o vrácení přeplatku.
Jestliže jste si v přehledu propočítali novou vyšší zálohu na důchodové pojištění anebo to za vás vypočítal interaktivní formulář ePortálu ČSSZ, počítejte s tím, že novou zálohu byste měli ČSSZ platit až za měsíc, který následuje po měsíci, kdy jste přehled podali nebo měli podat. U zdravotního pojištění si musíte navýšenou platbu zálohy ohlídat dříve, protože se navýšení počítá už od měsíce, kdy podáváte přehled své zdravotní pojišťovně. Platí se přitom vždy do 8.dne v dalším měsíci.
Termín pro podání daňového přiznání pro OSVČ a zaměstnance s dalšími příjmy se už rychle krátí. Pro elektronické podání, které je navíc pro podnikatele i živnostníky povinné, je totiž nejzazší lhůta letos 2.května. Neplatí jen pro ty, za které daňové přiznání podává jejich daňový poradce nebo advokát, pro které je deadline 1.července 2025. Všem, kteří tyto termíny nestihnou, pak hrozí pokuta od finančního úřadu.
Termín podání daňového přiznání pro OSVČ je už jen do pátku
Money
Deficit ke konci dubna je čtvrtý nejhlubší od vzniku Česka, loni byl ve stejném období 153,1 miliardy korun.
Schodek rozpočtu se v dubnu prohloubil. Stát vybral o 15 procent více na dani z příjmu od lidí
Money
Dluh na zdravotním pojištění vzniká nenápadně často z nepozornosti nebo opomenutí hlídat si změny záloh. Zdravotní pojišťovny přitom nemají povinnost o vzniku dluhu své klienty informovat. Shrnujeme proto nejčastější situace, kdy se lidé stávají dlužníky zdravotních pojišťoven a jak se tomu vyhnout. Ověřte si, zda se to náhodou netýká i vás, protože pojišťovny mají na uplatnění dluhu 10 let.
Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí a co dělat
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.