Strůjci masivního kyberútoku z víkendu požadují miliardové výkupné

Hackeři, kteří zřejmě stojí za víkendovým kybernetickým útokem na stovky firem i veřejných organizací nejen ve Spojených státech, požadují 70 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun). S odkazem na informace na blogu, který obvykle používá kybernetický gang REvil, to uvedla agentura Reuters.
Hackeři podle tiskových agentur nejspíš v pátek pronikli do hojně využívaného nástroje od amerického softwarového dodavatele Kaseya, který slouží IT odborníkům ke správě serverů, desktopů, síťových zařízení či tiskáren. Nástroj s názvem VSA pak upravili a skrze něj spustili vlnu útoků typu ransomware na cíle, které jej využívají. Podle agentury Reuters byly zasaženy stovky firem i veřejných organizací v desítce zemí, rozsah ale zatím není zcela znám.
Sofistikovaný kybernetický útok zasáhl nejen firmy, ale i školy nebo cestovní kanceláře. Obětí útoku je pravděpodobně také obchodní řetězec Coop, který musel kvůli tomu ve Švédsku v pátek zavřít asi 500 prodejen.
Skupina REvil je proslulá četnými hackerskými útoky a žádostmi o vysoká výkupné a podle analytiků má kořeny v Rusku. Podle amerických vyšetřovatelů stála tato skupina mimo jiné za nedávným útokem na největšího světového výrobce masa JBS, který v zájmu ochrany zákazníků nakonec hackerům zaplatil asi 11 milionů dolarů (237 milionů korun).
REvil je jedna z nejnebezpečnějších podobných skupin, která má na svědomí desítky masivních útoků, uvedl regionální ředitel bezpečnostní firmy Check Point Software Technologies Peter Kovalčík.
Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo získat zpět většinu výkupného v digitální měně bitcoin, které zaplatila ropná firma Colonial Pipeline hackerům po nedávném kybernetickém útoku. Ten krátkodobě vyřadil z provozu největší americký ropovod. Bitcoiny získalo zpět nové oddělení vytvořené současnou administrativou prezidenta Joea Bidena. Oddělení je zaměřeno výhradně na boj s útoky využívající metodu ransomware, jež v poslední době zasáhly řadu kritických odvětví po celém světě.
FBI získala zpět většinu bitcoinů z výkupného při útoku na Colonial Pipeline
Zprávy z firem
„Letošek zatím bohužel boří rekordy. V posledních 12 měsících došlo k rekordnímu nárůstu ransomwarových útoků o 93 procent, v České republice se oproti minulému roku celkový počet kyberútoků více než zdvojnásobil,” dodal Kovalčík. Podle něho je jasné, proč si hackeři zvolili k útoku tento víkend.
„Cílení podobných útoků na víkendy a svátky má za cíl omezit reakci napadané organizace, IT pracovníci často nejsou tak rychle k dispozici a organizace jsou zranitelnější,” uvedl Kovalčík. V USA mají kvůli oslavám Dne nezávislosti prodloužený víkend.
Americký prezident Joe Biden o víkendu oznámil, že vyšetřováním události pověřil americké tajné služby. Útok hackerů vyšetřuje také americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve spolupráci s agenturou pro kybernetickou bezpečnost CISA.
Foto: Pixabay
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.