Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Slováci přestali chudnout. Na rozdíl od Čechů jejich reálné mzdy už rostou

Eurobankovky
Profimedia
 ČTK

Průměrná mzda zaměstnanců na Slovensku letos v srpnu rostla rychleji než inflace už téměř ve všech odvětvích, dříve reálné výdělky zpravidla klesaly kvůli vysoké inflaci.

Reklama

Ve většině sektorů slovenské ekonomiky ale pokračoval pokles počtu pracovníků. Údaje o zaměstnanosti a mzdách zveřejnil slovenský statistický úřad.

Reálné mzdy v srpnu meziročně stouply v devíti z deseti sledovaných odvětvích slovenské ekonomiky. Výjimkou byl pouze sektor informace a komunikace, kde ale platy zaměstnanců patří na Slovensku k nejvyšším.

V nominálním vyjádření rostly v srpnu mzdy ve všech odvětvích, ve většině z nich dvouciferným tempem.

V šesti z deseti odvětví slovenské ekonomiky v srpnu klesl počet pracovníků. Zaměstnanost se snížila také v průmyslu, který je klíčovým odvětvím hospodářství země. V tomto sektoru počet pracovníků klesá s výjimkou letošního března už půl druhého roku.

Tvrdá realita v Česku. Reálná mzda klesla ve čtvrtletí posedmé za sebou

AKTUALIZOVÁNO: Tvrdá realita v Česku. Reálná mzda klesla ve čtvrtletí posedmé za sebou

Průměrná hrubá mzda v Česku ve druhém čtvrtletí stoupla o téměř osm procent na 43 193 korun, kvůli výši inflace ale reálně klesla o více než tři procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Sedmý pokles v řadě znamená nejdelší takové období v historii ČR, mzdy se vrátily na úroveň roku 2018, uvedli analytici.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme