Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Průzkum: Nejvíc krvácejí rodiny s dětmi. Důchodci jsou na svém

Na vládní konsolidační balíček nejvíc doplatí rodiny s malými dětmi a průměrnými příjmy
iStock
Dalibor Martínek
lib

Analytická organizace STEM zveřejnila další ze svých „kontinuálně prováděných“ průzkumů, ve kterém zjišťuje finanční situaci českých domácností. Výsledek? Polovina Čechů má za to, že finanční situace jejich domácnosti je horší než před rokem. Třetina tvrdí, že je jejich finanční situace neměnná.

Reklama

Jak vyplývá z průzkumu, hlavní zátěž současných vysokých cen se za poslední rok přesunula k lidem ve středním věku, kteří pracují, a mají děti. V těchto domácnostech se podle výzkumníků soustředí takzvaný efekt širokospektrálního zdražování. Což znamená, že zvýšení výdajů v různých kategoriích zboží je v součtu téměř zničující. „Na rozdíl od skupiny domácností důchodců se též přidává výraznější propad reálných čistých příjmů,“ konstatuje průzkum. Což souvisí s valorizací penzí, důchodcům stát navýšil na základě valorizačního vzorce důchody za posledních pět let v průměru o šedesát procent. Zaměstnanci inflaci takto kompenzovanou nemají.

Senioři na jachtě

Dalibor Martínek: Důchodci, přestaňte vydírat stát. Buďte solidární se svými vnoučaty

Lidí, kteří v Česku pobírají nějakou státní důchodovou dávku, je 3,4 milionu. A to včetně víc než 400 tisíc invalidních důchodců. Lidí, kteří pracují a přispívají na důchody, je 5,3 milionu. To jsou statistická data. Průměrný důchod nyní činí 20 216 korun. Což je zhruba na úrovni 48 procent průměrné mzdy v Česku. Pro lidi, kteří nepracují. A kteří by měli mít po svém produktivním věku na účtu úspory, měli by podle očekávání vlastnit dům. Někteří i jachtu.

Přečíst článek

Dalším zjištěním je, že domácnosti nedokážou tvořit úspory. Víc než polovině domácností (56 procent) se za poslední tři měsíce nepodařilo ušetřit ani korunu.

Přesto se nálada v Česku lepší. Pětina domácností předpokládá, že se jejich situace za rok zlepší. Mírné nebo prudší zhoršení očekává 41 procent domácností. Což jsou oproti minulému výzkumu čísla optimističtější.

Skepse ustupuje, optimální situace ale není

„O něco méně skeptická je společnost ve výhledu do budoucna, 36 procent lidí očekává budoucnost s obavami, zatímco dalších 38 procent s nadějí. Obavy se tedy v současnosti podobají náladě z druhé poloviny roku 2021, kdy česká veřejnost přestala pociťovat dopady krize spjaté s virem covid-19,“ uvedl ředitel STEM Martin Buchtík.

Podle průzkumu patří do kategorie nejméně zasažených 22 procent domácností, loni to bylo 21 procent. Tyto rodiny se vyznačují nadprůměrnými příjmy a současně vyššími úsporami a majetkem. Naopak, 14 procent domácností spadá do kategorie „kriticky ohrožených“. Typicky domácnosti s podprůměrným majetkem i příjmy, navíc zatížené půjčkami a v pětině případů také exekucemi. V Česku má exekuci asi sedm procent obyvatel.

Nejdůležitější pro prosperitu českých domácností je faktor, zda mají její dospělí členové práci. „Přetrvávání takřka plné zaměstnanosti je jedním z hlavních faktorů, který působí ve směru zlepšování nálad domácností. I proto máme příslovečné světlo na konci tunelu, které ukazuje, že ještě letos bychom mohli vybřednout z technické recese. Nicméně to neznamená, že situace je optimální, zejména u nízkopříjmových domácností zůstává silný pesimismus ohledně budoucnosti,“ tvrdí ekonom KPMG Adam Páleníček.

Češi si neumějí říct o přidání platu

Češi pokorně snáší vysokou inflaci. Mají nejmenší odvahu na světě říct si o zvýšení platu

Ani vysoká inflace nenutí Čechy říct si šéfovi o víc peněz. Přidat chce jen větší pětina lidí, to je nejméně na světě. Vyplývá to z průzkumu prestižní PwC.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Dalibor Martínek: Důchodci žijí ve velkých bytech, rodiny s dětmi se mačkají v jedné místnosti, říká průzkum

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme