Reklama

Pohonné hmoty letos poprvé výrazněji zlevňují. Po Novém roce nastane obrat

Tankování benzinu u čerpací stanice, ilustrační foto
iStock
Lukáš Kovanda

Pohonné hmoty poprvé v letošním roce výrazněji zlevňují. Cena benzinu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu o 28 haléřů na cenu 36,75 koruny za litr, takže je nejnižší od začátku listopadu. Nafta ve stejném období zlevnila o deset haléřů a vyjde na 35,69 koruny za litr, což je její nejnižší cena od konce října.

Důvodem poklesu ceny pohonných hmot je propad cen ropy na světovém trhu. Ropa Brent v uplynulém měsíci zlevnila z ceny kolem 83 dolarů za barel na zhruba 76 dolarů barel, tedy o přibližně osm procent. Drtivá většina tohoto poklesu se odehrála v posledních zhruba dvou týdnech, pročež pohonné hmoty v České republice budou nadále zlevňovat i v příštích sedmi dnech.

Plyn, ilustrační foto

Nová mutace omikron může vyřešit plynovou krizi v Evropě

Nová varianta covidu, jež nově dostala jméno omikron, může srazit ceny plynu v EU, a vyřešit tak probíhající energetickou krizi starého kontinentu. Ale za cenu, která je až příliš vysoká.  

Přečíst článek

I vzhledem k tomu, že se zvrátil trend předchozího oslabování koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje, a koruna vůči americké měně zpevnila zhruba o 1,4 procenta, v příštích sedmi dnech tempo zlevňování pohonných hmot ještě nabere na obrátkách. Benzin tak zlevní o zhruba 50 haléřů na litr a nafta o 40 haléřů.  

Ropa zlevňovala zejména v důsledku stupňujících se obav z dopadu šíření nové varianty covidu omikron. Hrozilo, že její šíření opět ochromí dopravu i průmysl ve světě, což by poptávku po ropě oslabilo. Nyní se ale ukazuje, že omikron by nemusel být tak nebezpečný, jak se zpočátku zdálo.

Zlevňování ustane do Vánoc

Ropa Brent proto od pondělí opět zdražuje, zatím se ale prodává stále i tak o více než deset dolarů na barel levněji než v říjnu, když atakovala mnohaletá maxima na úrovni přesahující 86 dolarů za barel. Znamená to ovšem, že do Vánoc by zlevňování pohonných hmot v Česku mělo ustat. Na přelomu roku se tak benzín bude nejspíše prodávat za cenu kolem 36 korun za litr a nafta bude stát kolem 35 korun za litr.  

Reklama

barel ropy

Washington vede „ropnou válku“ s Moskvou i Rijádem. Nadějí je iránská ropa

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují, benzín ke 37 korunám za litr. Na vině je drahá ropa. V šachu trh drží ropný kartel OPEC spolu se spojenci v čele s Ruskem. Naději pro řidiče by mohlo přinést oteplení vztahů mezi Washingtonem a Teheránem, na světový trh by se díky tomu dostala nyní sankcionovaná íránská ropa.

Přečíst článek

Obchodníci s ropou budou bedlivě sledovat jednání západních mocností v čele se Spojenými státy a Íránu ohledně jeho jaderného programu. Případný signál přiblížení nové jaderné dohody je rovněž znamením ukončení sankcí Washingtonu vůči Teheránu, které by znamenalo zlevnění ropy a pohonných hmot, neboť by se na světový trh dostala nyní sankcionovaná íránská ropa. K tomu ale nedojde dříve než příští rok.

Neochotné Rusko a Saúdská Arábie

Pomáhá to však vysvětlit, proč tradiční těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem jen poměrně neochotně navyšují svoji těžbu. Nechtějí dopustit, aby v příštím roce pod vlivem přílišného zaplavení světového trhu ropou její cena citelně klesla. Po uvedené předpokládané vánoční stabilizaci ceny ropy lze proto po Novém roce sázet na opětovný růst její ceny, a tedy také na růst cen pohonných hmot v Česku.

Mírnit by jej mohlo zpevňování koruny vůči dolaru, jež může nastat v důsledku zvýšení základní úrokové sazby České národní banky na jejím předvánočním měnově-politickém zasedání 22. prosince.    

V příštích sedmi dnech pohonné hmoty výrazněji zlevní nejen v České republice, ale i v dalších okolních zemích. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní v prosinci benzín levnější než v Česku. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší, nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku je její cena srovnatelná. V Rakousku, Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v Česku.

>>>>>>Vše o inflaci čtěte zde<<<<<<

Reklama

Související

ropa brent, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ropa je na sedmiletém maximu kvůli teroristům z Jemenu i slabé těžbě v Rusku

Přečíst článek
čerpací stanice, ilustrační foto

Nepokoje v Kazachstánu zdraží Čechům benzín a nejspíš i elektřinu. Kvůli uranu

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme