Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Fondy letos prodělávají, nejvíc ty akciové. Investoři se zalekli války na Ukrajině

Fondy letos prodělávají, nejvíc ty akciové. Investoři se zalekli války na Ukrajině
ČTK
 ČTK

Většina podílových fondů letos prodělává, akciové fondy ztratily do konce května 8,9 procenta, dluhopisové fondy 3,3 procenta a smíšené fondy 6,8 procenta. Vyplývá to z aktuálního Partners Indexu podílových fondů za květen.

Reklama

„Negativní sentiment z dubna převládl na finančních trzích i v květnu a opět nebylo aktivum, které by ochránilo majetek investorů. Propad zažily opět akcie, ale v poklesu pokračovaly i dluhopisové trhy. Na oba hlavní druhy aktiv působila především jestřábí rétorika centrálních bank nejen v ČR, ale i v eurozóně či v USA. Navíc je před investory stále mnoho nejistot, které zvyšují jejich rizikovou averzi, jako například vývoj konfliktu na Ukrajině, ceny energií či potenciální recese,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.

Index akciových fondů poklesl během května o 0,5 procenta, od začátku roku pak o 8,9 procenta. Dluhopisové fondy v květnu rovněž klesaly a jejich index byl v minusu 0,6 procenta, od počátku roku pak v minusu 3,3 procenta. Smíšeným fondům se rovněž nedařilo a za květen se snížily o 0,7 procenta, od začátku roku už o 6,8 procenta.

Ceny akcií celosvětově v květnu tlačil dolů strach ze stagflace a z poklesu ziskových marží kvůli rostoucím nákladům. Světlou výjimku představovaly akcie ČEZ, které byly od začátku roku o 40 procent výše, upozornil Mašát. Rostoucí inflace už přes rok dopadá na ceny dluhopisů. Česká národní banka očekává průměrnou inflaci za rok 2022 kolem deseti procent.

Martin Řezáč, Erste a AKAT ČR

Martin Řezáč: Inflace přestane růst. Bude to pro všechny úleva

Akciové trhy patrně na úplné dno ještě neklesly. Počkal bych s většími nákupy spíše až do podzimu, budeme už chytřejší, říká šéf Erste Asset Managementu v ČR a zároveň šéf Asociace pro kapitálový trh Martin Řezáč. Centrální banky by si podle něj měly dát pozor, aby přílišným růstem sazeb nezadusily ekonomiku na dlouho.

Přečíst článek

„Nový guvernér ČNB Aleš Michl bude muset být s následnými pohyby základní úrokové sazby velice opatrný, protože už nyní prognóza centrální banky předpovídá příchod recese ve druhé půlce roku, která by měla inflaci časem utlumit,“ dodal Mašát.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí letošního roku o 6,5 miliardy na 701,1 miliardy korun. Loni přitom stoupl o 118 miliard korun na na 707,6 miliardy korun. Nejvíce peněz letos ubylo v akciových a smíšených fondech.

Kateřina Bohuslavová, ředitelka oddělení ESG Skupiny ČEZ

I ČEZ je udržitelná firma, říká jeho manažerka

Skupina ČEZ zakomponovala koncept ESG přímo do své byznysové strategie. Pro firmu má udržitelnost nejen ekologický či etický rozměr, ale stala se jedním z klíčových parametrů jejího byznysu. Problematice ESG se ve společnosti věnuje speciální oddělení, přímo podléhající generálnímu řediteli. „Abychom byli přijatelní pro společnost, musíme ukázat, že zisku dosahujeme eticky. A pro nás je otázka hrdosti, že se můžeme podívat do očí budoucí generaci,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka oddělení ESG Skupiny ČEZ. 

Přečíst článek

Ilustrační foto

Matadoři z Wall Street radí, kam investovat pro případ recese. Třeba do farmacie

Recese, stagflace, pokles trhů. Krize obchází nejen titulní stránky novin a internetové servery. Veteráni z Wall Street oslovení serverem CNBC se s investory podělili o osvědčené strategie, do čeho má v této fázi smysl vložit peníze.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Karel Růžička z fondu TBGF

Karel Růžička z fondu TBGF: Chceme podporovat české firmy, to se zúročí všem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme