Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Označte nás za strategické odvětví, vyzývají EU evropské banky. V sázce je konkurenceschopnost

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová
ČTK
 ČTK

Evropské banky vyzývají Evropskou unii, aby je označila za strategické odvětví. Varují, že v sázce je jejich konkurenceschopnost a budoucnost EU, uvedla agentura Reuters s odvoláním na seznam 45 návrhů sestavený Evropskou bankovní federací (EBF), jejímž členem je také Česká bankovní asociace (ČBA).

Reklama

Prezident EBF Christian Sewing již loni vyzval k označení bankovního sektoru za strategické odvětví a uvedl, že banky představují „klíčový faktor pro evropskou suverenitu“. Učinil tak ale v roli šéfa německé společnosti Deutsche Bank, zatímco nyní evropský bankovní sektor o toto označení poprvé žádá oficiální cestou, napsala agentura Reuters.

EBF seznam návrhů předložila před červnovými volbami do Evropského parlamentu. „Je nutné uznat zásadní a strategickou roli bank v transformaci Evropy,“ uvedl Sewing v předmluvě.

Evropská unie zatím nezveřejňuje seznam sektorů, které považuje za strategické. Výkonný ředitel EBF Wim Mijs při prezentaci návrhů uvedl, že Evropa v uplynulých dvou desetiletích přenechala svou obranu Spojeným státům, energetiku Rusku a výrobu Číně. To podle něj ukazuje, že je zapotřebí důkladně se na strategická odvětví v Evropě zaměřit, píše Reuters.

Kromě žádosti o získání statutu strategického odvětví přišla EBF s návrhy na zjednodušení regulace bankovního sektoru. Ta prošla velkými změnami v důsledku globální finanční krize z let 2008 a 2009, což podle regulátorů i bankéřů posílilo stabilitu odvětví. Podle zprávy EBF však nyní banky čelí „nadměrné“ regulaci, kterou je třeba přehodnotit nejen z hlediska vlivu na stabilitu, ale rovněž z hlediska dopadů na konkurenceschopnost a hospodářský růst.

Reklama

Sídlo Evropské centrální banky

Investoři věří více Evropě než Spojeným státům

Evropské dluhopisy lákají investory na úkor amerických bondů. Může za to paradoxně horší výhled evropské ekonomiky, který donutí Evropskou centrální banku snižovat úrokové sazby dříve a rychleji.

Přečíst článek

Peter Pellegrini

Kovanda: Pellegrini investory neděsí. Slovensko si půjčuje výhodněji než za Čaputové

Slovensko uspořádalo první aukci dluhopisů po zvolení Petera Pellegriniho prezidentem. Od mezinárodních investorů si napůjčovalo celkem 681,5 milionu eur, tedy zhruba 17,3 miliardy korun. Přitom celková poptávka investorů byla ještě o více než 500 milionů eur vyšší. Aukce tak dopadla úspěšněji, než se čekalo.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Šéfka ECB Christine Lagardeová

Lukáš Kovanda: Evropští a američtí centrální bankéři se dostali do křížku. Kvůli klimatu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme