Reklama

Němci se bojí, že nebudou mít čím topit. Spotřebitelská důvěra je na rekordním minimu

Plyn, ilustrační foto
Richard Gillin / Creative Commons / CC BY-ND 2.0
 ČTK

Spotřebitelská nálada v Německu v srpnu klesne na další rekordní minimum. Na základě svého průzkumu to předpokládá německý institut GfK. Německé spotřebitele již delší dobu znepokojují problémy v dodavatelských řetězcích, válka na Ukrajině a růst cen energií a potravin. Nyní se k těmto obávám připojil strach z nedostatečných dodávek plynu v zimních měsících, uvedl GfK.

Reklama

Index spotřebitelské nálady GfK na srpen klesl na minus 30,6 bodu z předchozího rekordního minima minus 27,7 bodu v červenci. Pokles indexu byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti srpnovou hodnotu indexu v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na minus 29 bodů.

„K obavám z narušených dodavatelských řetězců, války na Ukrajině a výrazně rostoucích cen energií a potravin se teď přidávají obavy o dostatečné zásobování ekonomiky i domácností plynem v zimě. To nyní způsobuje prudký pokles nálady spotřebitelů,“ uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. „Zejména proto, že nedostatečné dodávky zemního plynu pravděpodobně ještě zvýší tlak na růst cen energií,“ dodal.

K dosažení obratu ve vývoji spotřebitelský důvěry je podle GfK zapotřebí ujistit domácnosti, že dodávky plynu jsou dostatečné a že se využívají veškeré možnosti k nahrazení ruského plynu alternativními zdroji.

Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.

Německo je na prahu recese, tvrdí šéf Ifo. To je špatná zpráva i pro Česko

Podnikatelská nálada v Německu v červenci klesla na nejslabší úroveň za dva roky, hospodářskou aktivitu podkopávají vysoké ceny energií a hrozící nedostatek zemního plynu. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Podle prezidenta Ifo Clemense Fuesta stojí německá ekonomika na prahu recese.

Přečíst článek

Německo nyní podobně jako další evropské země čelí omezování dodávek plynu z Ruska. Moskva tento postup zdůvodňuje technickými komplikacemi, zatímco Berlín viní Moskvu z využívání dodávek plynu jako politické zbraně.

Reklama

Lufthansa (ilustrační foto)

Ve středu se vyhněte Lufthanse. Ruší tisícovku letů v Německu

Německá Lufthansa zítra zruší téměř všechny své lety ze svých hlavních německých uzlů ve Frankfurtu a Mnichově kvůli stávce pozemního personálu. To ještě zhorší chaos, který zachvátil klíčovou letní cestovní sezónu evropského letectví, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Nord Stream 1

Turbína pro Nord Stream 1 visí v Německu. Rusové ji nechtějí

Společnost Siemens Energy, která má opravenou turbínu nainstalovat zpět do systému plynovodu Nord Stream 1, si stěžuje, že termín dokončení není zcela v její moci. Skoro to vypadá, že Rusové turbínu již ani nechtějí, komentoval patovou situaci německý ministr hospodářství Robert Habeck.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
elektroměr, elektřina

Bláznivé rekordy. Elektřina na burze v Praze i v Německu stojí přes 1000 eur za MWh

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme