Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Německo je na prahu recese, tvrdí šéf Ifo. To je špatná zpráva i pro Česko

Koncern VW jedná s českou vládou o stavbě gigafactory na území Česka.
Volkswagen
 ČTK

Podnikatelská nálada v Německu v červenci klesla na nejslabší úroveň za dva roky, hospodářskou aktivitu podkopávají vysoké ceny energií a hrozící nedostatek zemního plynu. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo. Podle prezidenta Ifo Clemense Fuesta stojí německá ekonomika na prahu recese.

Reklama

Index podnikatelské nálady v červenci klesl na 88,6 bodu z 92,2 bodu v předchozím měsíci. Sestoupil tak nejníže od června 2020. Pokles indexu byl navíc výraznější, než očekávali analytici. Ti jeho červencovou hodnotu odhadovali v průměru na 90,1 bodu, uvedla agentura DPA.

„Na ekonomiku doléhají vyšší ceny energií a hrozba nedostatku plynu. Německo stojí na prahu recese,” uvedl Fuest. Upozornil, že podniky jsou pesimističtější při hodnocení současných podmínek i vyhlídek vývoje v příštích měsících. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

účty, ilustrační foto

Žádná pozitiva ani jistoty. Spotřebitelé se bojí utrácet, podnikatelé jsou skeptičtí

Žádná pozitiva ani jistoty. Taky by se daly shrnout výsledky červencového průzkum důvěry v české ekonomice. Důvěra spotřebitelů se dokonce propadla na nejnižší hodnotu v historii zjišťování.

Přečíst článek

Dříve zveřejněné výsledky průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) ukázaly, že rada průmyslových podniků v Německu v reakci na silný růst cen energií omezuje výrobu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden zhoršil výhled německé ekonomiky na letošní i příští rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší o 1,2 procenta, zatímco v květnové prognóze počítal s dvouprocentním růstem. Loni ekonomika podle fondu vzrostla o 2,9 procenta.

„Válka na Ukrajině vytvořila nové překážky (pro hospodářský růst), včetně omezení dodávek plynu z Ruska, vyšších cen energií, nedostatku klíčových polotovarů, slabší vnější poptávky a důvěry a přísnějších finančních podmínek,” uvedl fond. „Největší hrozbou je trvalé zastavení zbývajícího vývozu ruského plynu do Evropy, které by mohlo způsobit výrazný pokles hospodářské aktivity a nárůst inflace v Německu,” dodal.

Na příští rok teď měnový fond počítá se zpomalením růstu německé ekonomiky na 0,8 procenta. V květnu předpovídal, že tempo hospodářského růstu v příštím roce mírně překročí dvě procenta.

Vše k blížící se recesi čtěte zde 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Vzdělat Čechy je nejtěžší úkol, tvrdí Němci. Výroba elektomotorů v Siemensu, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Vzdělat Čechy je nadlidský úkol. Potýkají se s tím i nadnárodní korporace

Přečíst článek
Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu

Špatná zpráva pro české firmy. Německá ekonomika ke konci roku překvapivě klesla, míří k recesi

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Čechy vytvořené bohatství masivně mizí bez náhrady do zahraničí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme