Měnový fond stejně jako ČNB zhoršil výhled české ekonomiky

Mezinárodní měnový fond stejně jako před dvěma týdny Česká národní banka zhoršila výhled tuzemské ekonomiky pro letošní a příští rok. HDP by podle MMF mělo stoupnout o 2,6 procenta, zatímco ještě v říjnu fond odhadoval růst o 3,8 procenta. Pro příští rok by měla česká ekonomika zrychlit o 3,5 procenta, měsíc starý předpoklad počítal s tempem o procentní bod vyšším.
Inflace podle MMF v příštím roce nadále poroste kvůli vývoji tlakům na trhu práce i trhu nemovitostí, růstu cen energií a přerušeným globálním řetězcům. Proto podle zprávy MMF také podporuje současný postoj ČNB k měnové politice a její přístup k boji s rostoucí inflací.
Při dalších úvahách o zvyšování sazeb by ale ČNB měla podle MMF pečlivě zvažovat případná rizika. Příliš rychlý růst sazeb totiž podle MMF může ohrozit ekonomické zotavování. Naopak příliš pomalé zvyšování sazeb může vést k neukotvenosti inflačních očekávání.
Přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích spolu s energetickou krizí a rozjetou inflací brzdí post-pandemický restart české ekonomiky. Oživení bude pomalejší, shodli se ekonomové České bankovní asociace (ČBA). V nové makroekonomické prognóze tak snížili odhad růstu tuzemské ekonomiky jak pro letošní, tak příští rok. Letos český hrubý domácí produkt (HDP) poroste jen o 2,6 procenta, příští rok zrychlí na 3,9 procenta. Ještě v srpnové prognóze přitom asociace počítala letos s růstem HDP o 3,4 procenta a příští rok o 4,5 procenta.
ČBA: Česká ekonomika letos poroste jen o 2,6 procenta. Příští rok zrychlí na 3,9 procenta
Money
V případě rozpočtové politiky MMF považuje za správné postupné utlumování podpůrných programů. Zároveň by ale vládní politika měla podle zprávy zůstat vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje flexibilní.
V případě bankovního sektoru mise konstatovala, že zůstává velmi dobře kapitálově vybaven a ziskový. Zároveň ale jako riziko pro stabilitu sektoru MMF vidí poskytování hypoték. Při neočekávaném šoku, který by ovlivnil ceny nemovitostí nebo příjmy domácností, by se mohla řada lidí dostat do problémů s jejich splácením. Jako odpovídající reakci vidí MMF zpřísnění limitů pro poskytování hypoték. O tom bude přitom bankovní rada ČNB jednat ve čtvrtek a řada ekonomů zpřísnění limitů očekává.
Hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. Aktuální odhad ministerstva financí je tak horší než při poslední prognóze ze srpna, kdy letos mělo HDP stoupnout o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Téměř dvojnásobně pak rezort Aleny Schillerové (ANO) zvýšil odhad inflace pro rok 2022 – v srpnu počítala s 3,5 procenta, nyní by to mělo být 6,1 procenta. „Zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem,“ uvedlo ministerstvo.
A bude hůř, řekl rezort financí. HDP zpomalí, inflace překoná šest procent
Money
Mise MMF se koná každoročně a je pro všechny členské státy povinná. V ČR se letos mise uskutečnila v takzvaném hybridním režimu 8. až 22. listopadu. Mise je hlavním nástrojem uplatňování dohledové funkce MMF, přičemž závěrečná zpráva má za cíl nezávislé hodnocení země.
Česká národní banka před dvěma týdny v nové prognóze zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká růst HDP o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. V předchozí srpnové prognóze přitom počítala letos s růstem o 3,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta.
Ministerstvo financí ve své aktuální listopadové predikci odhaduje, že hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. V srpnu činil odhad rezortu 3,2 procenta pro letošní a 4,2 procenta pro příští rok.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.